Papryka to warzywo o niezwykłych właściwościach prozdrowotnych i smakowych. Można z niej przyrządzić wiele pysznych przetworów na zimę.
Sierpień i początek września to najlepszy czas, by zaopatrzyć się w świeżą krajową paprykę i przystąpić do przygotowania pysznych domowych przetworów. Oto pięć prostych przepisów.
- Papryka marynowana. Absolutny hit wśród przetworów paprykowych. Do jej przygotowania można użyć słodkiej papryki czerwonej, zielonej, żółtej opcjonalnie z dodatkiem odmian ostrych. Do przygotowania zalewy wystarczy woda, ocet, cukier, sól, ziele angielskie, liść laurowy, kilka ząbków czosnku w odpowiednich proporcjach. Papryka marynowana to pyszny domowy pikantny dodatek do dań obiadowych.
- Papryka suszona i wędzona. Domowa aromatyczna przyprawa gotowa w jedno popołudnie? Nic prostszego! Paprykę umyj, usuń gniazda nasienne, a miąższ pokrój w cienkie paski. Wysusz w suszarce do grzybów lub piekarniku aż stanie się chrupka. Powstały susz sproszkuj w blenderze i przełóż do słoików. Szczelnie zamknięta zachowa świeżość i aromat przez kilka miesięcy.
- Wekowana sałatka wielowarzywna z papryką. Marchew, cebulę, paprykę, cukinię i czosnek pokrój w drobne paski lub zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Ułóż w słoikach, zalej zalewą jak do marynowania. Całość zapasteryzuj. Prawidłowo przygotowana i przechowywana sałatka wielowarzywna z papryką zachowa chrupkość, kolor, smak i aromat aż do wiosny.
- Pasta z pieczonej papryki. To doskonała baza do sosów, dodatek do mięs czy makaronów, a także na kanapki. Wystarczy płaty papryki upiec, zdjąć skórkę, doprawić czosnkiem, ziołami oraz oliwą i zmiksować. Zapasteryzowana będzie gotowa do przygotowania szybkiego obiadu.
- Dżem paprykowy. Dość nietypowa forma podania papryki, jednakże bardzo smaczna. W zależności od przepisu, do przygotowania tego specjału potrzeba 1 kg czerwonej papryki słodkiej i blisko 0,5 kg cukru, niespełna szklanki octu, nieco soli i pół ostrej papryczki. Przygotowanie zajmuje kilka godzin, ale efekt jest wart zachodu.
Papryka słynie z dużej zawartości prowitaminy A, jest też bardzo dobrym źródłem witamin C i E. Poza tym zawiera spore ilości kwasu foliowego, co jest dobrą informacją dla przyszłych mam, ponieważ kwas foliowy zapobiega wadom rozwojowym płodu i dba o rozwój układu nerwowego dziecka. Poza witaminami znajdziemy w niej także sporą ilość składników mineralnych: wapnia, potasu, żelaza. Spora ilość zawartego w papryce błonnika pokarmowego wpływa pozytywnie na układ pokarmowy. Spożywając paprykę, nie trzeba martwić się o kalorie – w średnim warzywie o wadze 200 g jest ich zaledwie 56.
W europejskim katalogu gatunków i odmian znajduje się ponad 2300 odmian papryki, różniących się wielkością, kolorem, kształtem, ostrością, soczystością i grubością miąższu. Przyjrzyjmy się kilku najciekawszym odmianom uprawianym na południu Mazowsza.
Papryka słodka
Jest jedyną, która jest łagodna w smaku, ponieważ nie zawiera kapsaicyny – substancji, która odpowiada za jej za ostry, piekący posmak. Im jest jej więcej, tym dana odmiana ostrzejsza. Występuje w trzech kolorach: czerwonym, zielonym i żółtym.
Papryka habanero
Jest niewielką ostrą papryczką o czerwonej skórce. Ze względu na swoją pikantność wykorzystuje się jej owoce głównie jako dodatek do zup, sosów, sals czy sałatek i marynat. Wykorzystać można ją jako składnik pikantnych dań meksykańskich, steków czy marynowania.
Papryka Jalapeño
To nieduża, bardzo ostra, najczęściej zielona papryka. Charakterystyczny kwaskowaty posmak i wyraźna ostrość sprawiają, że jest doskonałym dodatkiem do sosów, drobiu, serów, zup, czy przetworów np. pikli warzywnych.
Papryka Ramiro
Jej owoce są podłużne, czerwone, słodkie i chrupiące. Smak, podobnie jak konsystencja, bardzo delikatny, dlatego odmianę Ramiro najlepiej chrupać na surowo lub w sałatkach wielowarzywnych.
Papryka typu snack
To wyjątkowo słodkie, chrupiące i aromatyczne małe papryczki, np. Sweet Bite, czy pimientos de Padrón. Odmiany produkowane w Polsce mają łagodny smak. Są pyszne, smażone jako dodatek do sałatek i idealne na zdrową przekąskę.
Korzystajmy z bogactwa gatunków krajowej papryki. Na sierpień przypada pełnia jej zbiorów, przez co jest ona najlepszej jakości, ale też w miarę przystępna cenowo. Jedzmy ją na surowo, a zakupiony nadmiar wykorzystajmy do przygotowania pysznych domowych przetworów.
xxx
Z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej powstała kampania „Moc Polskich Warzyw”, w której udział biorą również: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski. Kampania jest finansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
Źródło informacji: Brandmates
Przeczytaj także:
Przetwory owocowo-warzywne – moda czy konieczność?