Z powodu braku lekarzy oddział psychiatrii dla dzieci i młodzieży wstrzymuje działalność

Z powodu braku lekarzy oddział psychiatrii dla dzieci i młodzieży wstrzymuje działalność

Fot. Uzdrowisko Konstancin-Zdrój

“Z ogromną przykrością informujemy, że od dnia 1 września do końca bieżącego roku jesteśmy zmuszeni wstrzymać działalność Izby Przyjęć oraz stacjonarnego Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży, działających w ramach „Uzdrowiska Konstancin-Zdrój” S.A.” – poinformował 31 sierpnia zarząd placówki.

Jak tłumaczy w wydanym oświadczeniu, decyzja o wstrzymaniu działalności oddziału stacjonarnego spowodowana jest wyłącznie brakiem lekarzy specjalistów psychiatrii dziecięcej. “Zdajemy sobie sprawę, że niniejsza informacja jest dla naszych Pacjentów i ich Rodzin wyjątkowo trudna, a w wielu wypadkach dramatyczna, ale decyzja o okresowym wstrzymaniu działalności Oddziału wynika z przyczyn od nas niezależnych. Jednocześnie pragniemy zapewnić, że nasz Oddział Dzienny oraz Zespół Szkół Specjalnych w ramach I i II stopnia referencyjności Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży w Konstancinie-Jeziornie funkcjonuje nadal w sposób niezakłócony, a młodzi Pacjenci są pod opieką psychologów, psychoterapeutów i zespołu pielęgniarskiego oraz mają zapewnioną opiekę pedagogiczną i naukę w szkole przyszpitalnej w zakresie obowiązującego programu szkolnego” – czytamy w oświadczeniu zarządu Uzdrowiska Konstancin-Zdrój.

Jeszcze w lipcu placówka informowała o rozszerzeniu działalności o Poradnię Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, prowadziła też bezpłatne turnusy psychoedukacyjne dla młodzieży oraz rodziców.

“Naszą intencją jest dobro naszych młodych Pacjentów i dlatego od wielu miesięcy poszukujemy specjalistów psychiatrii dziecięcej, wykorzystując wszystkie dostępne kanały. Nawet w ostatnich dniach, kiedy sytuacja Oddziału wydawała się być przesądzona, nie zaprzestaliśmy intensywnych wysiłków rekrutacyjnych. Mimo dobrze wycenionego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, „Uzdrowisko Konstancin-Zdrój” SA nie jest jednak w stanie rozwiązać problemu dostępności kadry medycznej. Oddział wymaga zespołu lekarskiego, który nie tylko zapewni realizację warunków kontraktu z NFZ, ale przede wszystkim zagwarantuje odpowiedni poziom opieki i bezpieczeństwo Pacjentom, których liczba w ostatnich miesiącach, a nawet latach często przewyższała liczbę dostępnych w placówce miejsc” – tłumaczy zarząd.

Jednocześnie zapewnia, że gdy tylko uda mu się uzupełnić zespół lekarski, wznowi działalność oddziału, utrzymując dotychczasowy skład personelu oraz niezbędną infrastrukturę do zapewnienia bezpiecznego i skutecznego pobytu leczniczego w ośrodku.

“Przez ostatnie 4 lata nasz Oddział w Szpitalu Rehabilitacyjnym był miejscem, w którym młodzi ludzie, zmagający się z różnorodnymi problemami natury psychicznej, powracali do zdrowia i codziennego funkcjonowania w społeczeństwie. Jednocześnie, działając jako szpitalny oddział ratunkowy, stanowiliśmy punkt pierwszego i docelowego wsparcia pacjentów w nagłych wypadkach, jak chociażby próby samobójcze. Nasz Oddział Psychiatryczny wyróżniał się bardzo dobrymi wynikami terapeutycznymi wskutek zastosowanego kompleksowego programu leczenia i terapii, indywidualnego podejścia do każdego Pacjenta oraz komfortowych warunków hospitalizacji. Wyrażamy nadzieję i przekonanie, że dalej będzie służył fachową pomocą naszym Pacjentom” – napisali członkowie zarządu.

Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Sue Ryder 1 w Konstancinie-Jeziornie rozpoczął działalność w sierpniu 2018 r. Oddział dedykowany został osobom w wieku 15-18 lat, wymagającym profesjonalnej opieki psychiatrycznej, w tym diagnostyki, leczenia, rehabilitacji, a także działań edukacyjno-konsultacyjnych dla rodzin. W trakcie pobytu pacjenci mieli także możliwość realizowania programu szkolnego, dzięki czemu po opuszczeniu szpitala mogli powrócić do szkoły bez straty semestru lub roku szkolnego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.