Zbadaj płuca. Bezpłatne badania w Warszawie

Zbadaj płuca. Bezpłatne badania w Warszawie

Dzięki bezpłatnym badaniom spirometrycznym, które odbędą się 7 lutego w godz. 14.00-19.00 i 8 lutego w godz. 12.00-18.00 w Centrum Handlowym King Cross Praga, możesz zbadać kondycję swoich płuc.

Badania spirometryczne, czyli proste, szybkie i nieinwazyjne badania pojemności płuc i przepływu powietrza przez drogi oddechowe, wykonywać będą wykwalifikowane pielęgniarki. Odwiedzający stoisko kampanii Płuca Polski, której celem jest edukacja i zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (w skrócie POChP) oraz idiopatycznego włóknienia płuc (IPF), będą mogli zabrać ze sobą materiały edukacyjne i uzyskają porady dotyczące zdrowia.

Co to za choroby?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to choroba polegająca na zaburzeniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Duszność, zadyszka, osłabienie kondycji fizycznej i kaszel, które są z nią związane, zwykle są postrzegane jako objawy związane z naturalnym starzeniem się, w związku z czym bywają ignorowane przez wielu pacjentów. Objawy POChP przypominają też objawy innych chorób płuc, takich jak astma czy zapalenie oskrzeli, co utrudnia proces diagnostyczny i opóźnia wprowadzenie właściwego leczenia w odpowiednim czasie.

Człowiek chory na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc to osoba, której brakuje powietrza. Często wysiłek, który dla zwykłego człowieka nie podlega żadnej refleksji, ponieważ jest dobrze tolerowany, np. wchodzenie po schodach, mycie się, ubieranie, u chorego na POChP powodują zadyszkę. Dolegliwości te są już obecne we wczesnych stadiach choroby. Oznacza to, że nie trzeba mieć bardzo zaawansowanej choroby, żeby
odczuwać jej objawy.

[prof. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski]


Idiopatyczne włóknienie płuc jest chorobą rzadką i z tego powodu wiedza o nim jest niewielka. Schorzenie powoduje postępujące ograniczenie pojemności płuc, co prowadzi do niewydolności oddychania i inwalidztwa. Dzieje się tak, gdyż miąższ płucny reaguje nadmiernym bliznowaceniem na czynniki uszkadzające. W tym procesie pęcherzyki płucne tracą swoją podstawową funkcję, jaką jest przekazywanie tlenu z powietrza do krwi. Płuca stają się sztywne, a bariera, przez którą tlen musi się przedostawać, aby dotrzeć do krwi, jest coraz grubsza.

Jak podkreśla dr Katarzyna Lewandowska, ekspertka kampanii Płuca Polski, objawy idiopatycznego włóknienia płuc są niespecyficzne. Należą do nich: duszność, początkowo w czasie wysiłku, a potem również w spoczynku, suchy, męczący kaszel, trzeszczenia stwierdzane podczas osłuchiwania płuc. U niektórych chorych występują również pałeczkowate palce, a w późniejszych stadiach choroby sinica ust. Objawy te możemy spotkać w wielu innych chorobach układu oddechowego, takich jak astma oskrzelowa czy zapalenie płuc, a także układu krążenia (niewydolność serca).

Wystarczy kilka minut, by mieć pewność

Jednym z podstawowych badań służących rozpoznaniu i obserwacji rozwoju chorób płuc jest spirometria. Jest to proste, trwające kilka minut badanie, które nie wymaga żadnego przygotowania. Dostarcza bardzo cennych informacji – pozwala ocenić kondycję i pojemność płuc.

Nawet jeśli na co dzień czujesz się dobrze, zrób coś dla swoich płuc – zbadaj je i miej pewność, że jesteś zdrowy!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.