W Polsce nie potwierdzono jeszcze obecności wirusa z Chin

W Polsce nie potwierdzono jeszcze obecności wirusa z Chin

Fot. MZ

W laboratorium Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny przebadano w ostatnim tygodniu 87 próbek i w żadnej z nich nie potwierdzono obecności koronawirusa 2019-nCoV.

Te próbki to materiał do badań pobrany z nosa i gardła osób, które wróciły z Chin lub miały kontakt z osobami, które tam przebywały w ostatnim czasie. Poza tymi 87 próbkami, których badania już zakończono, do zbadania pozostały jeszcze trzy pobrane dzisiaj. Wyniki ich badań powinny być znane w ciągu 48 godzin.

Rośnie liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym

„W tej chwili w naszym kraju jest hospitalizowanych 10 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, kwarantanną jest objętych 13 osób, a nadzorem epidemiologicznym 1068 osób” – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraskapodczas dzisiejszej, zwołanej na godz. 18.00, konferencji prasowej, zorganizowanej w Ministerstwie Zdrowia.

Waldemar Kraska zapewnił, że wszystkie służby są w pełnej gotowości i jeżeli koronawirus pojawi się w Polsce, zarówno sprzęt, jak i przeszkoleni ludzie są na to przygotowani.

Próbki z materiałem pobranym do badań, jak wyjaśnił dr Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia – PZH, pochodzą z różnych miast, w tym m.in. z Wrocławia, Rzeszowa, Łodzi, Białegostoku, Lublina, Krakowa, Chorzowa, Ostródy, Wałbrzycha, Cieszyna i Szczecina. „W każdym mieście próbki są przekazywane przez lekarzy z oddziałów chorób zakaźnych” – wyjaśnił.

Strach przed koronawirusem z Wuhan

Tymczasem ze świata dochodzą coraz dramatyczniejsze informacje. Z powodu zakażenia koronawirusem z Wuhan zmarło już 638 osób – 637 z Chin i jedna z Filipin. U ponad 31,5 tys. obywateli z ponad 20 krajów (Chiny, Japonia, Singapur, Tajlandia, Hongkong, Korea Południowa, Australia, Tajwan, Niemcy, Wietnam, Stany Zjednoczone, Malezja, Makau, Francja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kanada, Indie, Wielka Brytania, Włochy, Rosja, Filipiny, Nepal, Kambodża, Finlandia, Sri Lanka, Szwecja, Hiszpania, Belgia) potwierdzono jego obecność.

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków. Odwołano obchody Nowego Roku Księżycowego, zamknięto kina i parki rozrywki, zawieszono transport publiczny w 10 chińskich miastach. 23 stycznia zamknięto lotnisko Wuhan Tianhe, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe wprowadzono w wielu dużych miastach w prowincji Hubei, na której terenie leży miasto Wuhan. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Rak prostaty: gliwiccy naukowcy zbadają nową terapię

Naukowcy z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach ocenią