Wirus HPV: co piąty mężczyzna jest nosicielem podtypu, który wywołuje raka

Wirus HPV: co piąty mężczyzna jest nosicielem podtypu, który wywołuje raka

Większość aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn przechodzi zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (Human papilloma virus, HPV) co najmniej raz w życiu, zazwyczaj bezobjawowo. U niektórych może jednak doprowadzić do rozwoju nowotworu.

Wirus HPV jest bardzo powszechny. Zakażenie tym wirusem jest jedną z najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową. Większość zakażeń nie wywołuje żadnych objawów i sama ustępuje w ciągu kilku miesięcy. Jednak niektóre podtypy HPV mogą prowadzić do rozwoju nowotworów.

Dotychczas zidentyfikowano ponad 200 podtypów HPV, w tym 12 onkogennych. Wirus HPV odpowiada za nowotwory szyjki macicy, pochwy, sromu, odbytu oraz gardła środkowego. Mimo że ponad jedną czwartą chorych na nowotwory związane z HPV stanowią mężczyźni, większość badań, jak również zaleceń dotyczących szczepień, dotyczy kobiet.

Hiszpańscy naukowcy przeanalizowali dane blisko 45 tys. mężczyzn włączonych do 65 badań oceniających częstość występowania zakażenia HPV bez jego objawów. Wymazy z okolicy prącia i odbytu wykazały obecność HPV u 31 proc. mężczyzn, z czego u 21 proc. był to podtyp onkogenny. Najczęściej (5 proc.) występował podtyp HPV-16. Najwyższy odsetek zakażeń (35 proc.) występował w grupie wiekowej 25-39 lat. Wśród nastolatków (15-19 lat) był on niższy – 28 proc. Po 50. roku życia częstość zakażeń malała z wiekiem. Odsetek zakażonych był najwyższy wśród mężczyzn z rejonu subsaharyjskiej Afryki (37 proc.) oraz Europy i Ameryki Północnej (36 proc.), a najniższy wśród mieszkańców wschodniej i południowej Azji (15 proc.).

REKLAMA

    Wykrycie wirusa HPV odbywa się za pomocą testów molekularnych, które mogą być wykonywane w laboratoriach medycznych. Testy te są często wykorzystywane w badaniach przesiewowych w celu wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.

    Aby uniknąć zakażenia wirusem HPV, zaleca się stosowanie prezerwatyw podczas stosunków seksualnych oraz regularne badania przesiewowe, takie jak badania cytologiczne i testy na obecność wirusa HPV. Skutecznym sposobem zapobieżenia zakażeniu HPV jest przyjęcie szczepionki. Od 1 czerwca jest ona refundowana 12- i 13-letnim dziewczynkom i chłopcom.

    Czytaj też: Rak szyjki macicy. Można mu zapobiec, szczepiąc się przeciwko HPV (WYWIAD)

    Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, ww.medscape.com

    Leave a Reply

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    You may also like

    Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

    Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.