Rehabilitacja kardiologiczna. Sprawdź, na czym polega i jakie przynosi korzyści

Rehabilitacja kardiologiczna. Sprawdź, na czym polega i jakie przynosi korzyści

Kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna jest jednym z głównych czynników decydujących o szybkim powrocie do zdrowia po przebytym zawale serca, operacjach kardiochirurgicznych oraz przy niewydolności serca. Pomaga w szybszym powrocie do sprawności.

Na czym polega rehabilitacja kardiologiczna, jak przebiega i jakie daje korzyści pacjentowi, wyjaśnia Kinga Ekiert, fizjoterapeutka z Uzdrowiska Ustroń (Grupa American Heart of Poland).

Wczesna rehabilitacja kardiologiczna zaczyna się w szpitalu

Wczesna rehabilitacja kardiologiczna rozpoczyna się już w trakcie pobytu pacjenta w szpitalu i może trwać około dwóch tygodni. Wszystkie działania podjęte w I etapie wczesnej rehabilitacji kardiologicznej mają na celu szybkie uruchomienie pacjenta po zabiegu (np. samodzielne siadanie, wstawanie, spacery wokół łóżka) i przekazanie go w stanie stabilnym do ośrodka rehabilitacyjnego, gdzie zostanie zakwalifikowany do określonego modelu leczenia.

Udział pacjenta we wczesnej rehabilitacji kardiologicznej oznacza przede wszystkim krótszy okres rekonwalescencji i szybszy powrót do zdrowia i samodzielnego funkcjonowania.

– Należy wspomnieć, że każde przyjęcie na rehabilitację kardiologiczną jest poprzedzone konsultacją lekarza kardiologa, który przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, analizuje wyniki dotychczasowych badań, choroby współistniejące i inne czynniki ryzyka. Przy wyborze modelu rehabilitacji kardiologicznej będą brane pod uwagę m.in. wyniki testów wysiłkowych oraz badań kardiologicznych, tj. EKG, echa serca, wartości ciśnienia krwi i tętna czy frakcji wyrzutowej lewej komory — wyjaśnia Kinga Ekiert.

Wczesna rehabilitacja kardiologiczna poszpitalna w II etapie rehabilitacji trwa od trzech do pięciu tygodni. Jej niezbędnym elementem jest zbudowanie w świadomości pacjenta nowego obrazu zdrowego stylu życia poprzez kontrolowany wysiłek fizyczny, zwiększanie aktywności fizycznej, reagowanie na bieżące problemy psychologiczne pacjenta, edukację na temat zdrowego odżywiania.

Rehabilitacja kardiologiczna to praca całego zespołu

Rehabilitacja kardiologiczna to współpraca całego zespołu, w skład którego wchodzą: lekarz, fizjoterapeuta, psycholog oraz dietetyk. Niezwykle pomocne będzie również zaangażowanie do współpracy członków rodziny chorego.

– Gdy pacjent wróci do domu, rozpocznie się najdłuższy, III etap rehabilitacji, czyli tzw. późna rehabilitacja. Ten etap powinien trwać już do końca życia chorego, stanowiąc tzw. prozdrowotny tryb życia. Ma on charakter postępowania prewencyjnego i polega na zmniejszeniu ryzyka wystąpienia kolejnych zdarzeń sercowo-naczyniowych przez stosowanie umiarkowanej, lecz regularnej aktywności fizycznej, zrównoważonej diety, zaprzestaniu korzystania z używek oraz kontrolowaniu niepokojących objawów choroby.  Tym samym pacjent zwiększa swoje szanse na lepszą jakość życia i jego wydłużenie – tłumaczy Kinga Ekiert.

REKLAMA

Rehabilitacja kardiologiczna w ramach programu KOS-zawał

W ostatnich latach obserwuje się ciągły wzrost znaczenia rehabilitacji kardiologicznej, a co za tym idzie wzrost liczby pacjentów skutecznie leczonych i przeżywających ostre zespoły wieńcowe. Rehabilitacja kardiologiczna w ramach programu KOS-zawał obejmuje kompleksową opiekę nad pacjentem przez cały rok od wystąpienia incydentu kardiologicznego. Poprzez udział w kolejnych etapach rehabilitacji, pacjent mniej odczuwa niekorzystne konsekwencje zawału serca oraz zmniejsza się prawdopodobieństwo jego ponownej hospitalizacji. Współpraca całego zespołu medycznego powoduje, że pacjent czuje się w pełni “zaopiekowany” w swojej chorobie. Wyrobienie u niego zdrowych nawyków życia pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnych incydentów zdrowotnych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Perfecta Ceramedica Pep-3 – synergiczne działanie ceramidów i peptydów

Marka Perfecta wprowadziła na rynek nową linię kosmetyków Ceramedica Pep-3 z ceramidami i peptydami, które błyskawicznie spłycają zmarszczki, ujędrniają skórę i przyspieszają syntezę kolagenu.