1 czerwca rusza program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Dla kogo?

1 czerwca rusza program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Dla kogo?

Już od 27 maja trwają zapisy do programu bezpłatnych szczepień przeciwko HPV dla 12- i 13-letnich dziewczynek i chłopców. 1 czerwca program wejdzie w życie.

Czytaj też: Rak szyjki macicy. Można mu zapobiec, szczepiąc się przeciwko HPV (WYWIAD)

– To bardzo ważny krok dla rozwoju szczepień w Polsce — podkreślają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, dodając, że kluczowe dla powodzenia tego projektu będzie jednak nie tylko jego uruchomienie, ale także skuteczne dotarcie z informacją o programie do rodziców, tak aby bardzo sprawnie objąć ochroną antynowotworową jak największą grupę nastolatków.

Dlaczego warto zaszczepić przeciwko HPV również chłopców?

Szczepienia przeciwko HPV, czyli przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego mają ogromne znaczenie w zapobieganiu raka szyjki macicy — jednego z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Ponad 2,5 tys. kobiet w Polsce zmaga się z tą chorobą i niestety ponad połowa z nich z jej powodu umiera. Warto jednak pamiętać, że wirus HPV jest odpowiedzialny nie tylko za raka szyjki macicy, ale również za nowotwory regionu głowy i szyi, raka odbytu, raka prącia oraz bardzo uciążliwe kłykciny kończyste. Dlatego tak ważne jest również szczepienie chłopców.

Dla kogo szczepienie przeciwko HPV będzie bezpłatne?

Rodzice dzieci urodzonych w latach 2010 i 2011 mogą zapisać je na szczepienia telefonicznie, korzystając z bezpłatnej linii pod numerem 989, lub za pośrednictwem e-rejestracji poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Zapisy są również możliwe w ośrodkach POZ. Rodzic podczas rejestracji może wybrać placówkę medyczną, jak i rodzaj preparatu, gdyż ma wybór pomiędzy szczepionką 2-walentną i 9-walentną.

Czytaj też: Wirus HPV może spowodować raka. Zaszczep swoje dziecko!

Zapisy na szczepienie przeciw HPV przez Internetowe Konto Pacjenta

Jedną z najprostszych metod zapisania dziecka na szczepienie przeciw HPV jest rejestracja przez Internetowe Konto Pacjenta. Aby to zrobić. należy:

  1. Zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta.
  2. Wejść w zakładkę „Uprawnienia”, a następnie „Konta Twoich dzieci”.
  3. Wybrać konto swojego dziecka, później zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienie”.
  4. Kliknąć opcję „Umów na szczepienie”.
  5. Następnie wskazać, przeciwko czemu chce się zaszczepić dziecko (w przyszłości obsługiwane będą też inne szczepienia).
  6. Na koniec wybrać termin i miejsce szczepienia oraz potwierdzić wybór.

Za pośrednictwem IKP można także sprawdzić termin i miejsce szczepienia. Należy wejść w zakładkę „Profilaktyka”, następnie „Szczepienia” i „Zaplanowane szczepienia”. Można także odwołać lub zmienić jego termin.

Dla starszych dzieci szczepienia są odpłatne

Mimo że bezpłatne szczepienia przewidziane są dla dzieci z roczników 2010 i 2011, starsze nastolatki również mogą zostać zaszczepione.

Prof. Andrzej Nowakowski, kierownik Poradni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, wskazał, że szczepienia przeciwko HPV są zarejestrowane dla wszystkich osób od 9. roku życia, bez górnej granicy wieku. Program skupia się jednak na grupie wiekowej 12-13 lat, która według ekspertów ma największą korzyść populacyjną. Dla starszych dzieci szczepienia nie będą refundowane w ramach programu, jednak niektóre samorządy prowadzą akcje szczepień dla starszych roczników.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Poznaj nowość Vichy: krem Liftactiv B3 na noc

Noc, choć często nie docenia się jej roli w codziennej pielęgnacji, jest momentem, gdy nasza skóra odzyskuje blask i witalność. Naukowcy zajmujący się chronobiologią — nauką o rytmach dobowych, w jakich funkcjonuje człowiek, dowodzą, że to właśnie po zmierzchu skóra jest najbardziej aktywna i uruchamia szereg procesów służących jej odnowie i regeneracji.