Wirtualna rzeczywistość może pomóc w leczeniu fobii społecznej

Wirtualna rzeczywistość może pomóc w leczeniu fobii społecznej

Fot. materiały prasowe

Odczuwasz silny lęk podczas wystąpień publicznych, rozmowy kwalifikacyjnej lub innych stresujących sytuacji? Jeśli jesteś pełnoletni, możesz wziąć udział w bezpłatnym badaniu klinicznym dotyczącym leczenia fobii społecznej z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.

Projekt badawczy realizowany jest w Warszawie przez firmę Tomorrow, która wykorzystuje innowacyjną technologię wirtualnej rzeczywistości, aby pomóc pacjentom z zaburzeniami lękowymi. Współfinansuje go Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Wirtualna rzeczywistość umożliwia ekspozycję na sytuację społeczną generującą lęk w kontrolowanych, bezpiecznych warunkach. Po założeniu gogli VR osoba biorąca udział w badaniu doświadczy sytuacji, która wzbudza w niej lęk i nauczy się radzenia sobie z tym lękiem.

Jak podkreślają realizatorzy badania, zastosowanie szeregu scenariuszy ma posłużyć wykształceniu u pacjenta umiejętności radzenia sobie w różnych okolicznościach, by potem mogli wykorzystywać te kompetencje w świecie realnym.

Według ekspertów zaburzenia lękowe należą do najczęściej występujących problemów zdrowia psychicznego. Nieleczone powodują cierpienie i mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie dotkniętej nimi osoby na bardzo wielu płaszczyznach.

Osoba cierpiąca na fobię społeczną odczuwa silny lęk w kontaktach z ludźmi, obawia się zabierać publicznie głos, jest przekonana, że spotka się z negatywną oceną. W efekcie unika kontaktów z innymi, co z kolei uniemożliwia jej realizowanie osobistych i zawodowych planów, ogranicza ją i prowadzi do drastycznego obniżenia jakości jej życia.

Osoby doświadczające tego rodzaju trudności mogą zgłaszać się do udziału w projekcie i bezpłatnej terapii poprzez formularz rejestracyjny zamieszczony na stronie internetowej www.tomorrow.pro/vrmind/

Dysponujemy już pewnymi metodami leczenia fobii społecznej, ale ciągle poszukiwane są nowe. Ponieważ część pacjentów nie uzyskuje poprawy w wyniku stosowanych obecnie sposobów leczenia, szukamy skuteczniejszych, szybszych metod. Technika wirtualnej rzeczywistości może być taką metodą. (dr n. med. Sławomir Murawiec, psychiatra)

Dr Sławomir Murawiec, członek Rady Naukowej czuwającej nad projektem podkreśla, że pacjenci poddani ekspozycji na sytuacje społeczne generujące lęk w wirtualnej rzeczywistości czują się tak, jakby te sytuacje działy się naprawdę, co można wykorzystać w terapii. Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości ma w jego opinii szansę przynieść lepsze efekty niż dotychczas stosowane metody, ponieważ pozwala wyeliminować różne mankamenty dotyczące zarówno wyobrażania sobie, jak i przypominania przez pacjenta sytuacji, w których doświadcza on lęku społecznego w świecie realnym.

Przykładowo, może być pacjentowi trudno przypominać sobie sytuacje, które budziły w nim lęk. Z kolei zastosowanie pewnych ćwiczeń w świecie realnym jest dosyć czasochłonne i wymaga zaangażowania terapeuty. Poza tym sytuacje w realnym życiu obarczone są pewnym zakresem nieprzewidywalności. Technika wirtualnej rzeczywistości pozwala ominąć te bariery. (dr n. med. Sławomir Murawiec)

Terapia odbywająca się w ramach badania prowadzona będzie przez wykwalifikowanych psychoterapeutów poznawczo-behawioralnych, pod nadzorem Rady Naukowej, w której skład wchodzą m.in. psychiatrzy z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?