Nadzieja na wyleczenie dla dzieci z zezem

Nadzieja na wyleczenie dla dzieci z zezem

Fot. Pixabay.com

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało 10 mln zł spółce RemmedVR na rozwój terapii widzenia w wirtualnej rzeczywistości.

To szansa dla dzieci z tzw. leniwym okiem i zezem – zaburzeniami widzenia, które dotykają prawie 5 proc. wszystkich dzieci na całym świecie. Obecnie prawidłowa i wczesna diagnostyka tego typu zaburzeń stanowi bardzo duży problem. Część dzieci trafia do poradni psychologiczno-pedagogicznych z zaburzeniami motoryki, problemami w nauce i nieradzeniem sobie na zajęciach sportowych.

Nieleczone stają się rozdrażnione lub wycofane. Takie objawy powinny być podstawą do kompleksowego badania widzenia obuocznego. Rozpoznane i leczone leniwe oko i zez we wczesnym dzieciństwie wiążą się z wieloletnią pracą nad prawidłowym działaniem układu wzrokowego i koordynacją ruchową.

Trzy razy „i

Intensywność, immersja i interakcja z pacjentem to trzy cechy, które czynią z wirtualnej rzeczywistości idealną przestrzeń terapeutyczną. Już od lat 90. ubiegłego wieku wykorzystuje się wirtualną rzeczywistość (VR), by zwiększyć zaangażowanie i intensywność ćwiczeń w fizjoterapii i psychoterapii, a teraz także w terapii widzenia.

Tradycyjne metody terapii opierają się na zasłanianiu jednego – zdrowego oka w celu zmobilizowania chorego oka do patrzenia, a następnie na stymulowaniu współpracy obu oczu z użyciem przyrządów, które technologicznie nie są rozwijane od prawie 50 lat! Trudno uwierzyć, że w terapii tak ważnego narządu zmysłu, jakim jest wzrok, od półwiecza nie zachodzą żadne zmiany. Na szczęście z pomocą przychodzą nowe technologie.

Wirtualna rzeczywistość ma wręcz idealne warunki do tego, by uczynić rehabilitację wzroku jeszcze skuteczniejszą, poprzez jej atrakcyjność, zwiększenie zaangażowania pacjenta i co wyjątkowe, możliwość stosowania tej terapii zdalnie pod pełną kontrolą specjalisty.

#VTlovesVR

RemmedVR z początkiem tego roku wprowadził na rynek autorskie rozwiązanie, które dzięki zastosowaniu gogli VR, kontrolera ruchowego i ekranu kontrolnego, umożliwia wykonywanie terapii wzroku w warunkach domowych pod jednoczesną, pełną, zdalną kontrolą specjalisty. Modyfikowanie parametrów terapeutycznych odbywa się bez konieczności częstych wizyt w gabinecie.  Metodologia RemmedVR została opracowana przy współpracy wybitnych okulistów dziecięcych, optometrystów i ortoptystów prowadzących na co dzień terapię wzroku w swoich gabinetach.

Jak to działa? Gogle VR zapewniają warunki dwuoczne, a to oznacza, że każde z oczu widzi osobny fragment ekranu. Użytkownik widzi obrazy modyfikowane (kontrast, jasność, kolor, ilość obiektów uwagi, tło) niezależnie dla każdego z oczu, celem wywołania konkretnego efektu terapeutycznego. By wykonać poprawnie ćwiczenie, silniejsze i słabsze oko muszą ze sobą współpracować. Co więcej, gdy gogle są na głowie pacjenta, a obszary ekranu są dobrze od siebie odizolowane, nie ma możliwości oszukiwania. A wszystko to ubrane jest w scenariusze gier dla dzieci z najmłodszych grup wiekowych.

Pełne dane z sesji terapeutycznej przekazywane są do specjalisty za pośrednictwem sieci komórkowej  i wyświetlane w formie tabel i wykresów w panelu zarządczym. Terapeuta po raz pierwszy w historii ma możliwość kontrolowania procesu ćwiczeń domowych i weryfikacji, czy pacjent i jego opiekun stosują się do zaleceń. W zależności od wyników, specjalista modyfikuje ustawienia terapii, aby zwiększyć lub zmniejszyć trudność wykonywanych zadań, a w przypadku niejednoznacznych wyników może prześledzić przebieg całej sesji ćwiczeniowej, mając do dyspozycji plik wideo z podglądem widoku terapii z perspektywy pacjenta.

Rodzic towarzyszy dziecku w ćwiczeniach domowych, obserwując podgląd sesji w czasie rzeczywistym na ekranie kontrolnym. Kontrola bezpieczeństwa dla pacjentów poniżej 16. roku życia to jeden z kluczowych wymogów certyfikacji medycznej, którą RemmedVR uzyskał dla swojego rozwiązania.

Zdalne wykonywanie badań przesiewowych? To możliwe!

Oprócz wdrażania rewolucji technologicznej w terapii wzroku, zespół RemmedVR ma aspiracje, by rozwinąć zupełnie nowe gogle wirtualnej rzeczywistości, których innowacyjność leży w nowatorskich modułach projekcyjno-pomiarowych. Dzięki nowemu urządzeniu będzie możliwe wykonywanie zdalnych procedur diagnostycznych, np. wykonanie badań przesiewowych dzieci w przedszkolach i szkołach na skalę dzisiaj zupełnie niemożliwą. Dane gromadzone przez dedykowane sensory pozwolą jeszcze efektywniej dostosowywać proces terapii do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta, jednocześnie znacząco rozszerzając zakres ćwiczeń i zwiększając poziom zaangażowania.

Z mojej perspektywy, jako optometrysty i terapeuty widzenia, bardzo istotne jest, by móc w czasie rzeczywistym obserwować oczy pacjenta. I taki postawiliśmy sobie cel. Chcemy, by w goglach znalazł się podgląd ruchów oczu oraz zaawansowana analityka rejestrowanych obrazów, która da nam informację o reakcjach oczu na wyświetlane bodźce, czego obecnie nie mamy. Dodatkowo, jako mama dziecka z jednooczną wadą rozwojową, mam świadomość, jak ważny jest kompleksowy plan na cały okres terapii. Bardzo chciałabym, by proces postępowania mógł być wielokrotnie sprawdzony i oceniony przez wielu specjalistów. Chciałabym, aby zebrane w obiektywny sposób dane dały nam wiedzę o efektywności poszczególnych elementów terapii, tak by poprawić jej skuteczność poprzez standaryzację zaleceń mówi Dorota Maciaszek, członek zespołu badawczo-rozwojowego RemmedVR.  

Terapia wzroku dla osób z zaburzeniami neurologicznymi i sportowców

Rehabilitacja wzroku to nie tylko terapia zeza i niedowidzenia. RemmedVR prowadzi już prace nad przygotowaniem serii ćwiczeń do terapii wzroku osób z zaburzeniami neurologicznymi powstałymi na skutek udaru lub wylewu oraz do treningu widzenia funkcjonalnego osób słabowidzących, by także ta grupa mogła być beneficjentem tego rozwiązania. Spółka rozwija także grupę ćwiczeń dla sportowców, którym zdrowy układ wzrokowy uplastycznia i rozwija możliwości percepcyjne. Jest to założenie Sport Vision Therapy, w której rozwija się możliwości przetwarzania wzrokowego, by w konsekwencji osiągać lepsze wyniki sportowe.

Dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez NCBiR w ramach projektu Szybka Ścieżka, RemmedVR skieruje swoje prace badawczo-rozwojowe na stworzenie narzędzia o szerokim zastosowaniu nie tylko terapeutycznym, ale i diagnostycznym.

Rewolucja w terapii wzroku dzięki wirtualnej rzeczywistości jest, jak podkreślają w spółce, doskonałym przykładem adaptacji nowych technologii w służbie społeczeństwu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

YASUMI Trycho & medical — kuracja dla skóry głowy i włosów

Kosmetyki z linii Trycho & medical — peeling