Nie pozwól bliskim chorować na depresję!

Nie pozwól bliskim chorować na depresję!

Fot. Freeimages.com

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją – chorobą, na którą na świecie choruje już około 350 mln osób.

W Polsce stanowi ona 3-4 proc. wszystkich zaburzeń psychicznych, a według danych Polskiego Towarzystwa Psychiatrii cierpi na nią prawdopodobnie około 1,5 mln osób. Depresja jest  najczęściej rozpoznawana u osób w wieku 20-40 lat. ale chorują na nią również nastolatki. Szacuje się, że nawet u jednej piątej dzieci i młodzieży przed ukończeniem 18. roku życia wystąpią zaburzenia depresyjne. U 4-8 proc. będą one miały istotny klinicznie charakter.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest w czołówce najczęściej występujących chorób na świecie. Do 2020 roku zajmie drugie, a do 2030 roku pierwsze miejsce wśród najczęstszych chorób – mówi dr n. med. Sławomir Murawiec, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

W ramach 12. edycji kampanii “Forum Przeciw Depresji” dziś w godzinach 16.00-20.00 czynny będzie Antydepresyjny Telefon (22 594 91 00), pod którym dyżurować będzie psychiatra (telefon ten jest czynny przez cały rok w środy i czwartki w godz. 17.00-19.00). W godz. 16.00-19.00 w Studio Focusowym Atena przy Al. Jana Pawła II 61 lok. 79 w Warszawie na pacjentów i ich bliskich czekać będą psychiatra i psycholog, u których można będzie zasięgnąć bezpłatnych konsultacji. W godz. 16.00-20.00 z psychiatrą i psychologiem można będzie porozmawiać również online, za pośrednictwem strony internetowej  www.forumprzeciwdepresji.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.