Labirynt wiedzy o HIV z miejscami do robienia zdjęć, tablicami, na których można pozostawić swoją opinię oraz faktami na temat wirusa będzie od 19 sierpnia dostępny na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Labirynt wiedzy o HIV będzie można odwiedzić przez kolejne 6 tygodni, tak aby nie tylko warszawiacy, ale też turyści odwiedzający stolicę mieli okazję połączyć zabawę w labiryncie z edukacją.
– Szukanie drogi do wyjścia z labiryntu to świetna zabawa, a w naszym labiryncie po drodze czekają atrakcje – ścianka „insta-friendly”, ściana z ruchomymi elementami, miejsce, gdzie można zostawić swoje opinie – zachęca do odwiedzenia instalacji Katarzyna Cybula, koordynatorka PR Stowarzyszenia Youth Human Impact. – Niejako „po drodze” podane będą informacje na temat HIV: profilaktyka, Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne, statystyka zakażeń i ciekawostki – dodaje.
Instalacja powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Youth Human Impact w ramach szerszego projektu nieŚWIADOMI, finansowanego ze środków pochodzących z konkursu Pozytywnie Otwarci. Jej twórcy chcą dzięki niej uzmysłowić odwiedzającm, że życie z HIV nie różni się od życia z innymi chorobami przewlekłymi. Wiedząc o swojej chorobie, regularnie chodząc do lekarza i przyjmując leki, można prowadzić długie, owocne życie. A przede wszystkim: nie zakażać.
Projekt nieŚWIADOMI to nie tylko instalacja na skwerze Hoovera, ale też kampania informacyjna w mediach społecznościowych Stowarzyszenia Youth Human Impact oraz długoterminowa współpraca z warszawskimi szkołami. Koordynatorzy i wolontariusze projektu przeprowadzą w nich serię warsztatów na temat profilaktyki, ryzyka zakażenia, diagnozowania oraz możliwości leczenia HIV.
– Działamy społecznie od 2015 roku. Staramy się poświęcać uwagę głównym problemom trapiącym nasze społeczeństwo, stąd pomysł na edukację o HIV. Nie od dziś wiadomo, że najlepiej uczyć się przez zabawę, dlatego zdecydowaliśmy się edukować przez to, co sami lubimy: labirynt – tłumaczy Katarzyna Dębiec, jedna z koordynatorek projektu nieŚWIADOMI.