Wrocław. Drag queens o profilaktyce HIV/AIDS

Wrocław. Drag queens o profilaktyce HIV/AIDS

W najbliższą sobotę (30 marca) w klubie Surowiec przy ul. Ruskiej 46A we Wrocławiu wystąpią polskie drag queens: Zicola, Aurora i Ciotka Aktywistka. Oprócz zapewnienia publiczności świetnej zabawy, ich występy mają na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę HIV/AIDS.

Akcja edukacyjna drag queens realizowana jest dzięki grantowi otrzymanemu przez jej organizatorów, którymi są Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy, w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Akcja “Nie bądź tępy!”, w ramach której odbędzie się wrocławski pokaz, to jednak nie tylko występy, które oprócz Wrocławia zaplanowane są m.in. w Olsztynie, Krakowie, Łodzi, Katowicach czy Bydgoszczy. To również konkursy, gadżety promujące projekt oraz profil na Facebooku o nazwie “Nie bądź tępy! N=N”. Wszystko po to, aby nakłaniać do bezpieczniejszych zachowań, testowania w kierunku HIV, a w razie zakażenia – do podejmowania skutecznego leczenia.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, liczba odnotowywanych w Polsce zakażeń HIV ciągle rośnie. Według wstępnych danych w 2023 roku wykryto w naszym kraju wirusa u rekordowej liczny niemal 3 tys. osób. Do 15 marca tego roku zanotowano niemal pół tysiąca nowo wykrytych zakażeń HIV!

Osobiste zaangażowanie performerek i występy w licznych miastach umożliwiają dotarcie do odbiorców w całej Polsce. Będziemy mówić o bezpiecznym seksie, ale też o potrzebie testowania i o tym, jak wygląda leczenie – skuteczne i nie bardziej problematyczne niż w przypadku innych chorób przewlekłych. Wierzę, że nasza akcja przyniesie wymierne efekty.

Drag queen Zicola, ambasadorka akcji

Warto dodać, że Stowarzyszenie Podwale Siedem prowadzi we Wrocławiu przy ul. Wszystkich Świętych 2 Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny. Można w nim, jak w każdym Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w Polsce, bezpłatnie, bez recepty i anonimowo wykonać test w kierunku HIV. Doradcy pracujący we wrocławskim punkcie zapraszają od poniedziałku do piątku od 16:00 do 20:00. Rozmawiać z nimi można po polsku, angielsku, hiszpańsku, ukraińsku i rosyjsku. Adresy PKD w innych miastach można znaleźć na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS oraz na portalu leczhiv.pl.

Nie pokonaliśmy jeszcze epidemii HIV. Przeciwnie, ona się w Polsce dopiero rozwija. A przecież przed HIV można się skutecznie bronić. Można też z tym wirusem prowadzić normalne życie, ale trzeba o zakażeniu wiedzieć i zdecydować się na terapię. O tym właśnie będą w ramach projektu Pozytywnych w Tęczy mówić polskie drag queens, którym już teraz gorąco za te działania dziękuję.

Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Radioterapia adaptacyjna — nowa jakość w leczeniu promieniami

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są od tygodnia leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Do tej pory skorzystało z niej dwoje pacjentów, ale kolejni są już przygotowywani do zabiegów.