Na marcowej liście leków refundowanych pojawił się nowy program lekowy dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Już wkrótce będą oni mogli skorzystać z terapii, w której kluczową rolę odgrywa… dieta.
Nowy program lekowy to dobra wiadomość dla pacjentów. Terapia z wykorzystaniem ketoanalogów aminokwasów ma na celu spowolnienie progresji choroby i przesunięcie w czasie dializoterapii poprzez zastosowanie leczenia zachowawczego, które łączy postępowanie farmakologiczne oraz dietetyczne. Ta forma wskazana jest w zapobieganiu oraz leczeniu następstw nieprawidłowego metabolizmu białek w połączeniu z ograniczonym spożyciem białka w pożywieniu. Pozwala to na dostarczenie niezbędnych aminokwasów, przy jednoczesnej minimalizacji produkcji mocznika pochodzącego z tych aminokwasów – podkreśla prof. Ryszard Gellert (na zdjęciu), konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.
Jakie są korzyści z terapii ketoanalogami aminokwasów?
Wykorzystanie ketoanalogów aminokwasów w leczeniu rekomendowane jest przez krajowe i zagraniczne towarzystwa naukowe. Grupa Robocza Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego zaznacza, że zastosowanie odpowiedniej diety z ograniczeniem białka wraz z suplementacją ketoanalogami aminokwasów pozwala na zwolnienie postępu choroby i opóźnienie leczenia nerkozastępczego o kilka do kilkunastu miesięcy.
– Program pomoże w leczeniu przewlekłej choroby nerek kilku grupom pacjentów. Przede wszystkim osobom oczekującym na przeszczep nerki, u których zastosowanie terapii może pozwolić na przedłużenie czasu leczenia zachowawczego, zanim znajdzie się dawca nerki. Pomoc uzyskają także osoby starsze chcące uniknąć leczenia dializami. Mogą one liczyć na pozostanie na etapie leczenia zachowawczego do końca życia, stosując się do zaleceń oraz przyjmując ketoanalogi pod ścisła kontrolą lekarską. Program skierowany jest do chorych z motywacją do zmiany nawyków żywieniowych pod kontrolą wykwalifikowanego dietetyka. Ważne, aby pacjenci byli nastawieni na współpracę, a także świadomi wagi przestrzegania zaleceń dietetycznych – podkreśla prof. Beata Naumnik z Kliniki Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, konsultant wojewódzka w dziedzinie nefrologii.
Co to jest przewlekła choroba nerek?
Przewlekła choroba nerek (PChN) jest drugim pod względem częstotliwości zachorowań schorzeniem w Polsce. Na dodatek liczba chorych rośnie z roku na rok. Porównując dane od 2017 do 2019 roku, liczba chorych zwiększyła się aż dwukrotnie. Statystyki pokazują jednak tylko chorych, którzy zostali zdiagnozowani. A PChN bardzo często pozostaje nierozpoznana, a co za tym idzie – jest nieleczona, przez co postępuje niezauważalnie.
Eksperci podkreślają, że właściwe leczenie może zmniejszyć liczbę pacjentów, którzy go wymagają o połowę. I w tym kontekście zwracają uwagę na szczególną rolę edukacji na temat tego schorzenia.