USG piersi powinno być obowiązkowe w ciąży

USG piersi powinno być obowiązkowe w ciąży

Fot. GE Healthcare

O tym, że ciąża ani karmienie nie chronią przed rakiem przekonało się już wiele kobiet, u których chorobę nowotworową zdiagnozowano w czasie, gdy spodziewały się dziecka lub już po porodzie.

Jedną z takich kobiet jest dr Ewa Bogacka-Konik, lekarz dentysta, członek Śląskiej Izby Lekarskiej. Po 12 latach starań o dziecko ciąża była dla niej jak cud. Nie spodziewała się jednak, że zalecone jej dodatkowo przez lekarza USG piersi w pierwszym trymestrze ciąży wykaże jakieś nieprawidłowości. Biopsja nie pozostawiła jednak złudzeń – w lewej piersi pojawił się śmiertelnie groźny wróg – rak hormonozależny. Na szczęście lekarka szybko rozpoczęła leczenie: chemioterapię, radioterapię, nie uniknęła też mastektomii. Dziś jest wspaniałą matką 2-letniego Bruna, ale gdyby nie to jedno badanie – USG piersi na początku ciąży – rak mógłby wygrać…

Bój o dodatkowy zapis w rozporządzeniu

Historia pani doktor była inspiracją dla organizatorów konferencji zorganizowanej w Dzień Kobiet w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach. Śląska Izba Lekarska i Śląski Uniwersytet Medyczny zaapelowali na niej do parlamentarzystów o wsparcie akcji “Ciąża nie chroni przed rakiem” i przekonanie resortu zdrowia do wprowadzenia obowiązkowego badania USG piersi dla kobiet w w pierwszym trymestrze ciąży.

– Dzień Kobiet 2021 roku chcemy podkreślić specjalną inicjatywą, której celem jest ochrona przyszłych mam przed nowotworem piersi. Dlatego zwracamy się do polskich parlamentarzystów wszystkich opcji z prośbą o wsparcie akcji „Ciąża nie chroni przed rakiem”. Intencją naszych wspólnych działań jest doprowadzenie do zmian w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, tak by każda kobieta w ciąży, w pierwszym trymestrze, miała obowiązkowo wykonane bezpłatne badanie USG piersi – powiedział dr Tadeusz Urban, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej.

Do udziału w akcji zaproszono wszystkich parlamentarzystów. Na konferencji pojawili się wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka, przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia poseł Beata Małecka-Libera, senatorowie Dorota Tobiszowska, Halina Bieda oraz posłowie Jerzy Polaczek, Michał Gramatyka i Mateusz Bochenek. Akcję poparła posłanka Barbara Dziuk, przewodnicząca sejmowej podkomisji ds. onkologii.

– Cieszę się, że nasza inicjatywa spotkała się z tak dużym odzewem. To kolejna akcja ze Śląską Izbą Lekarską. Poprzednia, „COVID zabija – zaszczep się” odniosła sukces. Mam nadzieję, że i ta skończy się pomyślnie – stwierdził prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Późne rozpoznanie zmniejsza szansę na wyleczenie

Według danych Fundacji Rak’n’roll – Wygraj Życie, co roku w Polsce na raka zapada 400 kobiet w ciąży. Ta liczba niestety stale rośnie. Średnio u jednej na 1 tysiąc ciężarnych rozpoznaje się chorobę nowotworową. 75 proc. przypadków raka piersi diagnozowanych jest dopiero po porodzie, co drastycznie zmniejsza szansę na wyleczenie.

Czujność onkologiczna w przypadku kobiet ciężarnych i karmiących jest niezwykle ważna. W tym wyjątkowym czasie nie myśli się o raku. Bywa, że kobiety spodziewające się dziecka mylą objawy choroby onkologicznej z objawami ciąży, bo symptomy są bardzo podobne.

Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje wykonywanie badania USG piersi u ciężarnych. Wprowadzenie obowiązkowego badania USG piersi do standardu opieki nad ciężarną daje możliwość szybkiego rozpoznania choroby, wdrożenia leczenia, a to znacząco zwiększa szansę na szczęśliwe macierzyństwo.

Obowiązkowe i bezpłatne USG piersi

– Apelujemy o zapewnienie każdej ciężarnej kobiecie obowiązkowego, bezpłatnego badania ultrasonograficznego piersi w pierwszym trymestrze ciąży. Uprzejmie prosimy o podjęcie wszelkich możliwych kroków obejmujących także wystosowanie w tej sprawie interpelacji do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. Wystarczy niewielka zmiana w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej w zakresie świadczeń w opiece ambulatoryjnej nad ciężarną z 16 sierpnia 2018 r. i uruchomienie przez Narodowy Fundusz Zdrowia środków na sfinansowanie tych badań. Mamy świadomość, że pandemia COVID-19 wciąż trwa i mocno obciąża system ochrony zdrowia, ale nie możemy zapominać, że nowotwory nie zniknęły i nadal zbierają swoje śmiertelne żniwo. Dzięki profilaktyce, której realny cel – bezpłatne USG – chcemy osiągnąć, możemy znacząco ograniczyć zagrożenie – zaapelowali organizatorzy konferencji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?