Piotr Polk jest już po przeszczepie, a teraz zachęca innych: #ZbadajNerki

Piotr Polk jest już po przeszczepie, a teraz zachęca innych: #ZbadajNerki

Aktor Piotr Polk został ambasadorem kampanii “Otwórz serce na nerki”. W ramach akcji #ZbadajNerki zachęca Polaków do regularnej profilaktyki, która może zapobiec powikłaniom.

Aktor bez wahania włączył się w działania edukacyjne dotyczące konieczności regularnego monitorowania stanu swojego zdrowia, w tym kondycji nerek. Został ambasadorem kampanii “Otwórz serce na nerki” i wspiera akcję #ZbadajNerki.

– Chciałbym, żeby wszyscy Polacy wiedzieli, że najtańszym i najprostszym sposobem dbania o zdrowie są coroczne badania profilaktyczne. Tyle naprawdę wystarczy, aby mieć zdrowie pod kontrolą! Moi koledzy z planu często pytają mnie, jak dowiedziałem się o swojej chorobie i co mnie zaniepokoiło. Odpowiadam im wtedy, że nie miałem żadnych objawów, bo nerki nie bolą. To podstępna, cicha choroba, która może prowadzić do dializ i konieczności przeszczepu. U mnie przewlekłą chorobę nerek wykryto w późnym stadium, Ty masz jeszcze szansę jej zapobiec. Dlatego wspieram akcję #ZbadajNerki, bo badania naprawdę mają sens – mówi Piotr Polk.

W Polsce na przewlekłą chorobę nerek choruje ponad 4 mln osób, a aż 90 proc. z nich o tym nie wie. Ambasador kampanii “Otwórz serce na nerki” Piotr Polk zachęca Polaków do regularnej profilaktyki w ramach akcji #ZbadajNerki, bo systematyczne wykonywanie badań daje szansę na wykrycie przewlekłej choroby nerek w jej początkowych stadiach i pozwala zatrzymać rozwój choroby, a tym samym zapobiec jej groźnym konsekwencjom.

Jak włączyć się do akcji #ZbadajNerki?

Wystarczy zrobić zdjęcie z kartką z napisem #ZbadajNerki, opublikować je na swoim profilu w social mediach i w treści posta napisać #ZbadajNerki.

– Proszę Państwa, zróbmy z tego ogólnopolską akcję! Niech wszyscy się dowiedzą, jak świadomie dbać o swoje zdrowie. Zachęcam kolegów i koleżanki z planu, moich wiernych widzów, do włączenia się we wspólne działania. Mam nadzieję, że moja historia sprawi, że wykonają Państwo pierwszy krok i pójdą na badania. Razem zbudujmy społeczność świadomych osób, które wiedzą, jak ważne są diagnostyka oraz regularne badania profilaktyczne! – apeluje Piotr Polk.

Czytaj też: Jak dbać o nerki, aby dobrze nam służyły przez całe życie? [WYWIAD]

#ZbadajNerki, bo ich rola jest kluczowa w organizmie

Nerki są jednymi z najważniejszych organów w ludzkim ciele, które najczęściej kojarzone są z funkcją filtracyjną i produkcją moczu. Regulują też gospodarkę hormonalną oraz elektrolitową, biorą udział w procesach metabolicznych, a także wspomagają regulowanie ciśnienia tętniczego. Niedoceniany jest też związek nerek i serca — gdy choruje jedno, poważne skutki odczuwa i drugie. Tę nierozerwalną zależność podkreśla nazwa kampanii “Otwórz serce na nerki”.

Aby zadbać o zdrowie swoich nerek, wystarczy regularnie, przynajmniej raz w roku, wykonywać dwa proste badania:

  • krwi z oznaczeniem stężenia kreatyniny oraz
  • ogólne badanie moczu z uwzględnieniem albuminurii.

Skierowanie na badania powinien nam wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Można je również wykonać prywatnie bez skierowania.

Jak możesz zadbać o zdrowie swoich nerek?

To naprawdę jest proste.

💙 Wykonuj regularne badania profilaktyczne: krwi z oznaczeniem stężenia kreatyniny oraz moczu z uwzględnieniem albuminurii,

💙 Systematycznie sprawdzaj ciśnienie krwi,

💙 Dbaj o odpowiednie nawadnianie organizmu,

💙 Stosuj zbilansowaną dietę i prowadź zdrowy tryb życia.

Dołącz do akcji #ZbadajNerki – zrób zdjęcie z kartką z hasłem, opublikuj je na swoim profilu i oznacz hashtagiem #ZbadajNerki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Jak odróżnić wiarygodne informacje od fake newsów w sieci

Internet jest głównym źródłem informacji i rozrywki dla młodzieży. Kształtuje je opinie i postawy. Dlatego tak ważne jest, aby młodzi ludzie potrafili odróżnić wiarygodne źródła informacji od fake newsów w sieci.