Jedziesz za granicę? Sprawdź, gdzie wymagają testu

Jedziesz za granicę? Sprawdź, gdzie wymagają testu

Fot. GIS

Są kraje, w których nie jest wymagana obowiązkowa kwarantanna. Ale wszędzie musisz się liczyć z koniecznością zachowania dystansu społecznego, dezynfekcją rąk i noszeniem maseczki ochronnej.

Podróżowanie po Europie jest możliwe, mimo że pandemia narzuca wszystkim ograniczenia, a MSZ apeluje o unikanie wyjazdów, jeśli nie są konieczne. Kto mimo wszystko chce podróżować, powinien wiedzieć, że nie w każdym kraju przepisy związane z COVID-19 są takie same. Specjaliści BATIST Medical, w ramach kampanii społecznej „Chrońmy się”, podsumowali istniejące wymogi dotyczące przyjazdów obcokrajowców do tych krajów europejskich, które Polacy od lat odwiedzają najchętniej.

Gdzie wymagają negatywnego wyniku testu?

Chociaż większość państw europejskich wprowadziła restrykcje związane z pandemią, do niektórych można się wybrać bez planowania dodatkowych dni spędzonych w odosobnieniu lub bez konieczności wykonywania testów na COVID-19.

Chorwacja to obecnie jeden z krajów, w których nie obowiązuje kwarantanna, nie ma też obowiązku przeprowadzenia testów przed wjazdem do tego kraju.

Z kolei negatywny wynik testu wykonany w 48-72 godzin (w zależności od kraju) przed wjazdem jest wystarczający, żeby odwiedzić Bułgarię, Szwajcarię, Serbię, a także popularną wśród Polaków Turcję. W przypadku tego ostatniego kraju warto jednak pamiętać o możliwych utrudnieniach w podróżowaniu publicznym transportem oraz wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia medycznego – Turcja nie należy do Unii Europejskiej, a leczenie może okazać się dość kosztowne.

Podróż do Wielkiej Brytanii może wiązać się z dodatkowymi kosztami – poza testem na COVID-19 wykonanym 72 godziny przed przyjazdem trzeba również zaplanować dwa dodatkowe testy już na miejscu: w drugim oraz ósmym dniu pobytu. Należy pamiętać, by umówić się na nie przed podróżą (można to zrobić przez Internet), ponieważ ich brak może skutkować karą do 1 tysiąca funtów! Podobna kara może grozić w przypadku złamania obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny, którą można skrócić jedynie w przypadku wykonania testu najwcześniej po 5 dniach od przyjazdu, pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku.

W wymienionych krajach, podobnie jak w Luksemburgu, na Malcie, oraz w Szwecji, obostrzenia związane z pandemią są minimalne: obowiązują maski oraz zachowanie dystansu społecznego. Pamiętanie o dezynfekcji leży w gestii odpowiedzialnego turysty. Ireneusz Reszel, specjalista ds. dezynfekcji w firmie BATIST Medical, radzi, aby zabrać ze sobą środek do dezynfekcji.

Niewielki pojemnik z płynem bądź żelem do dezynfekcji nie zajmie dużo miejsca, a jest przydatny zawsze wtedy, kiedy nie można umyć rąk.

[Ireneusz Reszel, specjalista ds. dezynfekcji w firmie BATIST Medical]

Strzeż się tych miejsc!

Miejsc, gdzie ogłoszono kwarantannę narodową lub zabroniono przyjazdów turystycznych, lepiej unikać. Do takich państw w Europie należą: Austria, Belgia, Cypr, Czechy, Dania, Finlandia, Grecja, Królestwo Niderlandów, Irlandia, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Węgry i Włochy.

Przepisy związane z podróżowaniem w pandemii zmieniają się dynamicznie. Dlatego zawsze przed planowanym wyjazdem dobrze jest zajrzeć na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz ambasady kraju, do którego się wybieramy. Wskazana jest też rejestracja w elektronicznym systemie Odyseusz, dzięki któremu można otrzymywać powiadomienia o aktualnej sytuacji w kraju przeznaczenia.

– Niezależnie od tego, do którego z państw europejskich się wybieramy, wszędzie warto pamiętać o przestrzeganiu zasady DDM-W, czyli dystans-dezynfekcja-maska oraz wietrzenie pomieszczeń. W ten sposób ograniczamy ryzyko zakażenia koronawirusem, ale też innymi patogenami. Zawsze przed wyjazdem należy sprawdzić, czy i jakie maski są obowiązkowe, bowiem np. w Niemczech, Austrii i Czechach maski materiałowe nie wystarczą – mówi Leszek Garbacz, specjalista ds. ochrony osobistej w firmie BATIST Medical.

DDM, czyli dystans, dezynfekcja i maseczka

Dane Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny jasno pokazują, że w czasie pandemii znacznie spadła liczba zakażeń wieloma patogenami. Widać to chociażby na przykładzie grypy – w styczniu 2021 r. w Polsce odnotowano nieco ponad 129 tys. zachorowań w porównaniu do ponad 500 tys. w styczniu 2020 r. Ospa wietrzna to również bardzo zauważalny spadek: 4 tys. w 2021 r. versus 21,5 tys. rok wcześniej.

– Takie różnice w liczbie zakażeń są związane ze stosowaniem zasady DDM. Utrzymanie dystansu społecznego, odpowiednio częsta dezynfekcja środkami odpowiedniej jakości oraz noszenie dopasowanej maski – w ten sposób chronimy się nie tylko przed koronawirusem. Trzeba jedynie pamiętać o stosowaniu maski spełniającej normy, dopasowaniu jej do kształtu twarzy, co ułatwiają sztywniki nosowe oraz o noszeniu jej przez maksymalnie 8 godzin. Warto też mieć przy sobie maskę na zmianę, ponieważ używanie wilgotnej maski nie jest ani skuteczne, ani przyjemne – dodaje Leszek Garbacz.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Światowy Dzień AIDS. Liczba zakażeń ciągle wzrasta, ale nie chcemy rozmawiać o HIV

1 grudnia to Światowy Dzień z AIDS. Według