Szczepionki przeciwko grypie są już w aptekach. Kto może liczyć na refundację?

Szczepionki przeciwko grypie są już w aptekach. Kto może liczyć na refundację?

Sezon szczepień 2022/2023 już wystartował. W tym roku pacjenci będą mogli zaszczepić się przeciwko grypie nie tylko w przychodni POZ, ale również w aptece.

Jak podkreślają eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, okres jesienno-zimowy jest najlepszym momentem na przygotowanie swojego organizmu na zbliżającą się falę zachorowań. Szczepienia przeciwko grypie rekondują m.in. Amerykański Komitet ds. Szczepień Ochronnych (ACIP), Brytyjski Wspólny Komitet ds. Szczepienia i Immunizacji (JCVI), a także Światowa Organizacja Zdrowia. Do Polski trafi w tym roku ok. 3 mln szczepionek. Część z nich zostanie sfinansowana z budżetu państwa. Kto będzie mógł skorzystać z refundacji i w jakiej wysokości?

Decyzją Ministerstwa Zdrowia (z 9 sierpnia 2022 r.) w tym roku bezpłatne szczepionki na podstawie recepty otrzymają:

  • seniorzy w wieku 75+,
  • kobiety w ciąży.

Refundację w wysokości 50 proc. przyznano:

  • dzieciom po ukończeniu 6 miesiąca życia,
  • przewlekle chorym i osobom z obniżoną odpornością,
  • pacjentom powyżej 65 roku życia.

Przeciwko grypie można zaszczepić się zarówno w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, jak i w aptece. Usługa szczepienia jest bezpłatna dla pacjenta – zapłaci za nią Narodowy Fundusz Zdrowia. Bez względu na miejsce szczepienia, pierwszym etapem wykonywanej usługi jest kwalifikacja lekarska w placówce POZ i uzyskanie recepty na szczepionkę, z którą należy udać się do apteki. Po zakupie preparatu w aptece można od razu zaszczepić się u farmaceuty, bądź wrócić do punktu szczepień w placówce medycznej, by tam poddać się zabiegowi szczepienia.

– Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z obciążenia, jakie generują zachorowania oraz powikłania pogrypowe. Farmaceuci są przygotowani do szczepień i czekają w aptekach na pierwszych pacjentów, którzy chcą zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed nadchodzącym sezonem zachorowań. Warto pamiętać, że polskie apteki odwiedza codziennie ok. 2 mln pacjentów. W aptekach, które zgłosiły swoją gotowość do wojewódzkich oddziałów NFZ, już od 1 września można poddać się szczepieniu ochronnemu przeciw grypie. Szczepienie to najlepiej przyjąć przed szczytem zachorowań, który przypada zazwyczaj w lutym/marcu – podkreśla dr n. farm. Mikołaj Konstanty, prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej.

W Polsce odnotowuje się rocznie od 3 do 5 mln zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę.

Szczepienia przeciwko grypie chronią nie tylko przed grypą, ale przede wszystkim przed groźnymi dla zdrowia i życia powikłaniami. Są rekomendowane przede wszystkim:

  • osobom chorującym przewlekłe,
  • dzieciom poniżej 5. roku życia,
  • osobom w wieku powyżej 55 lat,
  • pracownikom ochrony zdrowia oraz placówek zapewniających opiekę osobom chorym i niepełnosprawnym,
  • pracownikom wykonującym zawody wymagające częstego kontaktu z ludźmi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Żel z sokiem z aloesu — wielofunkcyjny kosmetyk nie tylko na lato

Intensywnie nawilża, odżywia, koi, regeneruje i chroni przed fotostarzeniem. Można go stosować na włosy, twarz i ciało. Tak wszechstronne działanie zawdzięcza składowi, w którym 90 proc. stanowi sok z aloesu.