Refundacja szczepień przeciw grypie. Sprawdź, kogo dotyczą ostatnie zmiany

Refundacja szczepień przeciw grypie. Sprawdź, kogo dotyczą ostatnie zmiany

Od początku września na grypę i infekcje grypopodobne zachorowało już blisko 500 tys. osób, w tym ponad połowę stanowią dzieci do 14. roku życia!

Od 1 listopada obowiązują nowe zasady refundacji szczepień. Szczepienia dla dzieci i młodzieży od 6. miesiąca życia do 18. roku życia, zarówno preparatami domięśniowymi, jak i donosowymi, zostały objęte 50-procentową refundacją. Połowę ceny szczepionki zapłacą również osoby w wieku 65-74 lata oraz osoby w wieku 18-64 lat z chorobami współistniejącymi. Dla kobiet w ciąży oraz seniorów powyżej 75. roku życia szczepienia są darmowe.

Jak skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw grypie?

Osoby, które są uprawnione do bezpłatnych szczepień przeciw grypie, nie muszą uzyskać skierowania od lekarza na szczepienie i umawiać się na wizytę w przychodni. Pacjent musi jedynie zgłosić się do jednego z punktu szczepień i umówić się na dogodny termin iniekcji. Przed szczepieniem należy jednak wypełnić oświadczenie, a następnie porozmawiać z lekarzem kwalifikującym do szczepienia. Mapa punktów, w których można wykonać bezpłatne szczepienie znajduje się tutaj: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype.

Uwaga! Na szczepienie należy się zgłosić, kiedy jest się zdrowym, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki.

Zaszczepmy swoje dzieci!

W Polsce nadal obserwowany jest bardzo niski poziom wyszczepialności, szczególnie wśród dzieci. Dlaczego ich zaszczepienie jest takie ważne?

– Dzieci stanowią rezerwuar choroby, są głównym transmiterem grypy wśród rówieśników, a także wśród rodziców, dziadków, rodzeństwa czy pozostałej części społeczeństwa. Powrót dzieci i młodzieży do nauki stacjonarnej, przebywanie dużej liczby osób na niewielkim obszarze, stanowi idealne środowisko do rozprzestrzeniania się infekcji i wirusów. Co roku na grypę choruje 20-30% dzieci, w porównaniu do 5-10% dorosłych, a zaszczepienie już co piątego dziecka zmniejszy ryzyko wystąpienia grypy wśród reszty populacji blisko o 50%. Pamiętajmy, że zdrowe dzieci bez współistniejących chorób są hospitalizowane z powodu powikłań grypy w równym stopniu co dorośli z grup wysokiego ryzyka. Ryzyko ciężkiego przebiegu grypy i wystąpienia groźnych powikłań pogrypowych jest najwyższe u najmłodszych, do ukończenia 5. roku życia tłumaczy prof. Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, kierownik Kliniki Pediatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, ordynator Oddziału Pediatrycznego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.

Weźmy przykład z Wielkiej Brytanii

Szczepienia w szkołach, które w sposób modelowy są wykonywane w Wielkiej Brytanii, znacznie wpłynęły na odsetek zaszczepionych dzieci, który wynosi w tym kraju około 70%. Zdaniem ekspertów takie działania w znaczący sposób przyczyniają się do ograniczenia występowania grypy w całym społeczeństwie. W Wielkiej Brytanii pierwsze szczepienia przeciw grypie dla dzieci w szkołach odbyły się w sezonie 2015/16 – wtedy to objęci szczepieniem zostali 5-6-latkowie. Z roku na rok zwiększała się grupa dzieci objęta szczepieniami – w sezonie 2020/21 już dzieci w wieku od 4. do 11. roku życia można było zaszczepić w szkole. W sezonie 2019/20 w Anglii zaszczepiono przeciw grypie ponad 3 miliony dzieci w wieku przedszkolnym i podstawowym.

Jakie są rekomendacje ekspertów

Jesień tego roku oznacza zbiegnięcie się sezonu grypowego z czwartą falą zachorowań na COVID-19. Choroby te dają bardzo podobne objawy, dlatego warto zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem grypy poprzez zaszczepienie się przeciw tym dwóm chorobom.

– Biorąc pod uwagę powagę sytuacji epidemiologicznej i ograniczony czas, w którym należy wykonać szczepienia, eksperci rekomendują jednoczasowe – w czasie jednej wizyty, w dwie różne kończyny – szczepienia przeciw COVID-19 i grypie wszystkimi dostępnymi dla danej grupy wiekowej na polskim rynku szczepionkami. Szczepienie przeciw grypie może być zrealizowane zarówno z pierwszą, jak i kolejnymi dawkami szczepionek przeciw COVID-19. Pamiętajmy, że w przypadku dzieci poniżej 12. roku życia, które nie mogą obecnie skorzystać ze szczepionki przeciw COVID-19 priorytetowo powinniśmy zrealizować szczepienia przeciw grypie – przekonuje prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Szczepionkę przeciw grypie można przyjąć w ciągu całego sezonu szczepień, trwającego od września do końca grudnia. Najważniejsze, aby zaszczepić się przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce przypada między styczniem a końcem marca.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Radioterapia adaptacyjna — nowa jakość w leczeniu promieniami

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są od tygodnia leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Do tej pory skorzystało z niej dwoje pacjentów, ale kolejni są już przygotowywani do zabiegów.