Gliwice: bezpłatne badania, konsultacje i warsztaty dla seniorów

Gliwice: bezpłatne badania, konsultacje i warsztaty dla seniorów

Fot. Z. Daniec / UM Gliwice

Już w najbliższą sobotę, 3 września, w gliwickim parku Chopina odbędzie się Rodzinny Piknik Seniora. To doskonała okazja, żeby skorzystać z bezpłatnych badań, warsztatów edukacyjnych, porad dietetyka i miło spędzić czas w zielonym otoczeniu.

Imprezę, zorganizowaną przez Urząd Miejski Gliwice, rozpocznie pochód, który wyruszy ze skweru Doncaster o godz. 13.45. Towarzyszyć mu będzie orkiestra dęta, wybije rytm marszu seniorom i ich rodzinom. Barwny korowód przejdzie ulicą Zwycięstwa i aleją Przyjaźni do parku Chopina, w którym na uczestników będzie czekało mnóstwo atrakcji.

Swoje stoiska na pikniku będą miały m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia, Szpital Miejski nr 4 i Narodowy Instytut Onkologii, który przygotował dla uczestników bardzo bogatą ofertę.

– Zapraszamy do naszego stoiska, które będziemy dzielić z Górnośląską Fundacją Onkologiczną. Będzie można skorzystać u nas z indywidualnych konsultacji z lekarzem onkologiem, dowiedzieć się, jakie programy profilaktyczne w kierunku wykrywania nowotworów są u nas realizowane, nauczyć się samobadania piersi na fantomie. Na miejscu będzie można wykonać pomiar ciśnienia tętniczego, zmierzyć poziom glukozy we krwi i sprawdzić wskaźnik BMI. Zaplanowaliśmy również warsztaty dietetyczne, prelekcje o zdrowym odżywianiu, warsztaty jogi i warsztaty perukarskie – informuje dr n. med. Alicja Dyla, kierownik Przychodni Przyklinicznej w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach.

Na terenie Instytutu, w godzinach 14:00-19:00, zainteresowane panie w wieku 50-69 lat będą mogły wykonać bezpłatne badanie mammograficzne, finansowane raz na dwa lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kobiety powyżej 69 lat również będą mogły zbadać piersi za pomocą aparatu do mammografii, ale dla nich termin badania zostanie ustalony indywidualnie.

– Dla osób w każdym wieku przygotowaliśmy warsztaty artystyczne, m.in. wyplatania wianków, sadzenia ziół w doniczkach ozdobionych techniką decoupage’u i filcowania. Dużą atrakcją pikniku będzie mobilna piekarnia, w której będzie można spróbować swoich sił w wypiekaniu chleba. Zaplanowano też atrakcje dla dzieci – zachęcają organizatorzy pikniku. – Włączymy się również w akcję Narodowego Czytania. W tym roku przypomnimy sobie słynne „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. „Miej serce i patrzaj w serce”, „Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem” – manifest polskiego romantyzmu po tylu latach od pierwszego wydania w 1822 roku jest ciągle żywy! W strefie Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie można spotkać się z pisarzem Jarosławem Mikołajewskim (godz. 16.00) i wysłuchać folkowego koncertu grupy Wejlar (godz. 18.30) – dodają.

O oprawę muzyczną wydarzenia, obok Orkiestry Dętej „Ostropa”, zadbają gwiazdy śląskiej biesiady – Mirosław Szołtysek i Jacek Kierok. Będzie więc okazja, żeby potańczyć.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Perfecta Ceramedica Pep-3 – synergiczne działanie ceramidów i peptydów

Marka Perfecta wprowadziła na rynek nową linię kosmetyków Ceramedica Pep-3 z ceramidami i peptydami, które błyskawicznie spłycają zmarszczki, ujędrniają skórę i przyspieszają syntezę kolagenu.