Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy zmienia nazwę

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy zmienia nazwę

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy obchodzi w tym roku 10-lecie. Grypa nie jest jednak jedyną chorobą dróg oddechowych, na którą chorują Polacy, dlatego eksperci z rady naukowej programu podjęli decyzję o zmianie nazwy na Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych.

Jak tłumaczą eksperci od chorób zakaźnych, od ponad dekady głównym celem projektu było wspieranie pacjentów oraz przeciwdziałanie groźnym konsekwencjom wynikającym z transmisji wirusa grypy w polskim społeczeństwie. W ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy udało się opracować wiele istotnych dokumentów: raportów, poradników, ulotek, a także zorganizować wiele spotkań i debat, wręczyć ponad 250 nagród i przyczynić się do zmian systemowych ułatwiających dostęp do szczepień profilaktycznych.

Eksperci z rady naukowej programu zwrócili jednak uwagę, że oprócz grypy istnieje także wiele innych chorób związanych z zakażeniem dróg oddechowych, o których profilaktyce i niebezpiecznych powikłaniach należy mówić głośno. Chodzi m.in. o COVID-19 i RSV. I właśnie z tego powodu Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy rozszerza w tym roku zakres działań i zmienia nazwę na Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych.

– Zakażenia dróg oddechowych to piąta przyczyna zgonów w Polsce. Dzieje się tak, mimo iż z chorobami infekcyjnymi umiemy skutecznie walczyć, a naszą bronią są przede wszystkim szczepienia, które wprawdzie nie zawsze chronią przed zachorowaniem, ale zabezpieczają nas przed groźnymi powikłaniami. Dlatego też widzimy dalszą potrzebę edukowania na temat profilaktyki grypy, ale także innych chorób infekcyjnych, ich skutków i możliwości leczenia. Zdecydowaliśmy się na kolejne wyzwanie i mamy nadzieję, że razem z naszymi partnerami przyczynimy się do wzrostu poziomu wyszczepialności w Polsce, a tym samym spadku zachorowań na choroby zakaźne, którym można zapobiegać poprzez szczepienia – tłumaczy prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Badania profilaktyczne. Jak można zachęcić do ich wykonywania?

"Badania profilaktyczne? Nie mam czasu!" – lekarze słyszą coraz częściej od pacjentów. Rezygnacja z badań profilaktycznych może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego warto sięgnąć po rozwiązania skrojone na miarę potrzeb współczesnego stylu życia i regularnie się badać.