Liczba wykonanych zabiegów to najlepszy dowód, że ten oddział był potrzebny

Liczba wykonanych zabiegów to najlepszy dowód, że ten oddział był potrzebny

Fot. materiały prasowe

1,7 tys. hospitalizacji, ok. 2 tys. zabiegów wieńcowych, ponad 130 zabiegów ablacji podłoża arytmii serca. Takimi wynikami może pochwalić się funkcjonujący zaledwie od roku Oddział Kardiologiczny Szpitala Żywiec.

Żywiecka kardiologia zapewnia pacjentom z chorobami układu krążenia kompleksową opiekę i całodobowe leczenie zawałów serca. W ciągu 12 miesięcy działalności przez Oddział Kardiologiczny Szpitala Żywiec przewinęło się 1700 pacjentów, z czego 340 było tu hospitalizowanych z powodu zawału serca. Do pokaźnej liczby różnych zabiegów dodać trzeba jeszcze implantację ok. 90 układów wszczepialnych oraz 20 przezskórnych zabiegów strukturalnych.

W czasie pandemii reżim sanitarny

Zdaniem dr. n. med. Marcina Dębińskiego, ordynatora oddziału, statystyki są tym bardziej satysfakcjonujące, gdy weźmie się od uwagę, że pierwszy rok jego działalności przypadł na okres pandemii COVID-19.

– Wyzwania związane z pandemią koronawirusa skomplikowały organizację pracy ośrodków opieki zdrowotnej na całym świecie. Dla nas, nowo rozwijającego się oddziału, był to jednak pretekst, by podejść do problemu konstruktywnie. Od początku działalności wdrożyliśmy najwyższy reżim sanitarny i rozwiązania organizacyjno-administracyjne, które w trudnym czasie pomagały nam jeszcze skuteczniej chronić zdrowie naszych pacjentów oraz personelu. Dodatkowo, władze ośrodka inwestowały w zakupy nowoczesnego sprzętu i technologii, które pomagają nam leczyć pacjentów: precyzyjnie, bezpiecznie i skutecznie – mówi dr Marcin Dębiński.

Prężna działalność nowego oddziału odpowiedziała na potrzeby mieszkańców regionu. Jak zaznaczają władze Szpitala Żywiec, działający w jego strukturach Oddział Kardiologiczny jest jedynym w południowej części województwa śląskiego pełnoprofilowym oddziałem, zapewniającym pacjentom ze schorzeniami serca i naczyń kompleksową opiekę kardiologiczną.

– Od czasu jego otwarcia w sierpniu 2021 roku naszym celem było rozwinięcie placówki do takiego poziomu, który zapewniałby pacjentom z powiatu żywieckiego i powiatów ościennych pełnoprofilową opiekę kardiologiczną. Zależało nam, by móc zaopiekować się naszymi pacjentami holistycznie; nie odsyłać do innych szpitali, gdy wystąpi konieczność wykonania określonej specjalistycznej procedury. Z dumą mogę potwierdzić, że ten cel osiągnęliśmy – mówi Małgorzata Świątkiewicz, dyrektor Szpitala Żywiec.

Całodobowe leczenie pacjentów z zawałem

Jednym z największych sukcesów żywieckiej kardiologii jest wdrożenie całodobowego leczenia zawału serca. – Pacjenci z zawałem serca z Żywiecczyzny i okolic nie muszą już być transportowani do dalej położonych ośrodków z pracowniami hemodynamiki. Możemy przyjąć ich i skutecznie leczyć na miejscu, w Żywcu. To niezwykle istotne: nie bez powodu mówi się, że w przypadku zawału serca czas to życie. Tu liczy się każda minuta! Im szybciej pacjent trafi do ośrodka oferującego interwencyjne leczenie zawału serca, tym jego szanse na przeżycie i zachowanie sprawności są większe. Teraz pacjenci w południowej części województwa śląskiego mogą czuć się spokojniejsi i zabezpieczeni – zapewnia dr Marcin Dębiński.

Jak zaznacza, w przypadku zawału serca, ale także innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego, niezwykle istotna jest profilaktyka – zarówno pierwotna, jak i wtórna, nakierowana na zapobieganie lub spowolnienie postępu choroby oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia kolejnych incydentów sercowo-naczyniowych. Szpital Żywiec angażuje się w liczne projekty edukacyjne, które mają pomóc mieszkańcom regionu lepiej zadbać o swoje zdrowie.

Już dziś można zapisać się na bezpłatne EKG

Przykładem działalności edukacyjnej są pikniki, stoiska i warsztaty organizowane w regionie, często we współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi. Najnowszą inicjatywą szpitala jest program „Zbadaj serce w zdrowym rytmie!”, w ramach którego mieszkańcy mogą wykonać bezpłatne badanie EKG.

– Już dziś serdecznie zapraszamy do rejestracji. Bezpłatne badanie EKG będzie można wykonać w naszym szpitalu w sobotę 17 września 2022 roku w godzinach 9:00-18:00. Jeśli zdarza się państwu odczuwać arytmię, kołatania czy nierówną pracę serca, serdecznie zachęcamy do zapisu. Warto sprawdzić, co o zagadkowych objawach powie nam państwa serce. EKG to badanie bezbolesne i nieinwazyjne, nie wymaga też specjalnego przygotowania. Pod adresem: https://szpitalzywiec.pl/post/arytmia/ znajdziecie niezbędne informacje i formularz rejestracyjny. Naprawdę warto skorzystać – zachęca Marcin Dębiński.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.