Zimą osoby o delikatnej skórze częściej niż w pozostałe pory roku odczuwają jej podrażnienie i przesuszenie. Jak skutecznie zadbać o skórę bardzo wrażliwą i atopową w mroźne dni?
Kosmetolodzy wskazują, że osoby ze skórą wrażliwą i atopową wcale nie muszą zrezygnować z wymarzonych, zimowych zabaw na świeżym powietrzu i unikać ogrzewanych przestrzeni. Pod warunkiem przestrzegania trzech zasad: łagodzenie podrażnień, nawilżanie i zapobieganie nawrotom atopowego zapalenia skóry.
Skóra atopowa: zasada nr 1 – łagodzenie podrażnień
Zimą skóra atopowa jeszcze częściej niż zwykle bywa zaczerwieniona i podrażniona. Atopicy odczuwają wówczas dotkliwe pieczenie i dyskomfort, mają również podstawy do obaw o nadkażenie mikrouszkodzeń skóry oraz pogorszenie jej kondycji. W konsekwencji często rezygnują z udziału w zimowych aktywnościach. Czy słuszni?
Eksperci odpowiadają: nic bardziej błędnego! Należy tylko przygotować wrażliwą skórę do zimowego sezonu, a także na bieżąco obserwować ciało i natychmiast łagodzić podrażnienia. Jak? Poprzez włączenie do pielęgnacji kombinacji skutecznych komponentów łagodzących: kwasu laktobionowego, pantenolu i gliceryny, wspartych działaniem olejów naturalnych.
– Kwas laktobionowy łagodzi podrażnienia i utrzymuje wysoki poziom nawilżenia skóry. Z kolei olej jojoba i oliwa z oliwek naturalnie natłuszczają ciało. W przypadku AZS to absolutna podstawa. Skóra atopowa jest bardzo reaktywna, dlatego niezwykle łatwo daje nam sygnał, czy dany preparat jest dla niej właściwy. Warto nauczyć się uważnie ją obserwować i wyciągać wnioski. Badania kliniczne przeprowadzone na zlecenie Empire Pharma w ostatnim kwartale 2021 roku w Dermoklinice Centrum Medycznym w Łodzi na 50 uczestnikach pokazały, że zestawienie kwasu laktobionowego, pantenolu, gliceryny i naturalnych olejów działa nadzwyczaj szybko i dobrze nawet w przypadku ostrych stanów zaostrzenia AZS – mówi Agnieszka Kowalska, Medical Advisor, ekspert marki SOLVERX®.
Skóra atopowa: zasada nr 2 – regularne nawilżanie
Zimowym wyzwaniem numer dwa w przypadku atopowego zapalenia skóry jest jej nawilżenie. Przesuszenie charakterystyczne dla AZS niesie ze sobą dotkliwy świąd i podatność na podrażnienie, pękanie oraz alergię. Odwodniona cera traci swoją naturalną barierę ochronną, która jest kluczowa. Jak wskazują eksperci, priorytetem atopików w codziennej, zimowej pielęgnacji jest maksymalna dbałość o częste i efektywne nawilżanie ciała.
– Jeśli mamy skórę atopową lub po prostu ze skłonnością do nadmiernego przesuszania, kluczowe jest ukształtowanie odpowiednich nawyków, m.in. regularnej aplikacji preparatów nawilżających oraz wykorzystywania odpowiedniej ich ilości. Badania pokazują, że atopicy powinni stosować do nawilżenia emolienty co najmniej kilka razy dziennie – komentuje Agnieszka Kowalska. – Skóra atopowa wymaga zużycia aż 500 ml emolientu tygodniowo! To oczywiście bardzo dużo i nie zawsze jesteśmy w stanie tak często powtarzać aplikację, by sprostać temu wyzwaniu. Należy jednak robić to bezwzględnie jak najczęściej, co najmniej rano i wieczorem, a w przypadku dłoni kilka razy dziennie.
Przeczytaj także: Skóra atopowa: jak ją pielęgnować jesienią [PORADY]
Skóra atopowa: zasada nr 3 – zapobieganie nawrotom AZS
Atopowe zapalenie skóry oznacza naprzemiennie występujące okresy zaostrzenia i remisji choroby. Okres zimowy częściej oznacza zaostrzenia, z uwagi na występujące czynniki zewnętrzne. Zmiany temperatury, suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, a także grube, niekiedy szorstkie ubrania, które nosimy, zdecydowanie nie pomagają.
Jak zapobiegać nawrotom AZS? Specjaliści podpowiadają, że trzeba… dmuchać na zimne! Hasło-klucz to delikatna pielęgnacja.
– Skóra atopowa to doskonały trener cierpliwości. W przypadku pielęgnacji konieczny jest odpowiedni dobór kosmetyków przeznaczonych specjalnie do skóry atopowej i systematyczne, niezwykle delikatne postępowanie. Bez gorącej wody, długich kąpieli, szorstkich ubrań i ręczników, a także bez kosmetyków o mocnych zapachach. Krok po kroku jesteśmy w stanie osiągnąć stan remisji atopii i przygotować ciało do trudnego okresu zimy. W ten sposób znacznie zminimalizujemy prawdopodobieństwo nasilenia objawów AZS – mówi Agnieszka Kowalska.