Kwas ferulowy: 3 fakty o jego działaniu na skórę

Kwas ferulowy: 3 fakty o jego działaniu na skórę

Fot. Pixabay.com

Kwas ferulowy to antyoksydant, który zapobiega fotostarzeniu skóry, regeneruje i spowalnia procesy starzenia. Jak go stosować i jakie moc w nim drzemie?

Kwas ferulowy, a właściwie kwas 4-hydroksy-3-metoksycynamonowy, jest związkiem organicznym, który należy do grupy kwasów hydroksycynamonowych. To polifenol pochodzenia roślinnego rozpuszczalny w wodzie i etanolu. Możemy znaleźć go w zbożach – m.in. w owsie, pszenicy, jęczmieniu i życie, a także np. w rabarbarze, żurawinie i szpinaku. Praktyka pokazuje, że jest to jeden ze związków, które stoją na podium w świecie kosmetycznym ze względu na swoje szczególne właściwości. Kluczowe z nich to antyoksydacja i wpływ na koloryt skóry.

Czytaj też: Zabieg na przebarwienia: kwas ferulowy

Kwas ferulowy — antyoksydant o super mocy

Kwas ferulowy jest bardzo silnym antyoksydantem. Naukowcy podkreślają, że skutecznie neutralizuje aż trzy rodzaje wolnych rodników: tlenek azotu, podtlenek i rodnik hydroksylowy. Dodatkowo pochłania pewien zakres promieniowania UV. –

Ta wyjątkowa właściwość kwasu ferulowego sprawia, że chroni on nas przed negatywnym działaniem promieni słonecznych, czyli działa fotoprotekcyjnie (absorbuje i rozprasza promienie UV), a co za tym idzie, ochrania komórki skóry i spowalnia procesy starzenia. Oczywiście nie zastąpi kremów z filtrem, ale wzmacnia ich działanie

– mówi Agnieszka Kowalska, Medical Advisor, Ekspert marki mesoBoost®.

Kwas ferulowy, na co zwraca również uwagę Agnieszka Kowalska, przeciwdziała stresowi oksydacyjnemu, a także działa przeciwzapalnie. To bardzo cenna właściwość, od lat wykorzystywana w kosmetyce gabinetowej. Obecnie kwas ferulowy został wprowadzony do pielęgnacji domowej. Możemy go znaleźć m.in. w linii Ferul Power mesoBoost®, która została zaprojektowana jako linia do codziennej pielęgnacji. Ekspertka radzi, aby w okresie wiosenno-letnim postawić na kwas ferulowy jako kluczową substancję aktywną w rytuale pielęgnacyjnym.

Kwas ferulowy to substancja o podwójnej mocy antyoksydacyjnej – nie tylko skutecznie przeciwdziała wolnym rodnikom, ale także wzmacnia efektywność innych antyoksydantów, w tym docenianej przez rynek beauty witaminy C.

Kwas ferulowy pozwala zmultiplikować uderzenie w niechciany efekt fotostarzenia, co stawia go na podium wśród składników aktywnych stosowanych w terapiach anti-agingowych. Warto szukać w produktach połączenia kwasu ferulowego z witaminą C

– mówi Agnieszka Kowalska.

Kwas ferulowy wyrównuje koloryt skóry

Czy możliwe jest połączenie odżywienia i odmłodzenia z wyrównaniem kolorytu skóry? Kosmetolodzy wskazują, że w przypadku kwasu ferulowego jest to jak najbardziej możliwe, ponieważ “potrafi” on także rozjaśniać cerę i wpływać na niwelowanie przebarwień, w tym plam i piegów. Hamuje enzymy, które wpływają na produkcję melaniny w skórze.

Ale to nie wszystko. Eksperci dowodzą, że kwas ferulowy stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, więc w bezpośredni sposób ma wpływ na jędrność i młody wygląd skóry. Listę zalet polifenolu z super mocą zamyka odbudowa bariery hydrolipidowej skóry, której sprzyja.

Kwas ferulowy — co wybrać: serum, krem, czy peeling?

Zdaniem kosmetologów produkty z kwasem ferulowym mogą, a raczej powinny, stać się podstawą codziennej rutyny pielęgnacyjnej m.in. (choć nie tylko) dla skóry dojrzałej. Na jakim produkcie oprzeć ferulową pielęgnację?

Podstawą codziennej pielęgnacji domowej zwykle są, oczywiście, krem do twarzy i serum. Należy jednak pamiętać, że kwas ferulowy świetnie sprawdza się także w formie pianki do demakijażu, toniku lub peelingu. Warto włączyć do rutyny pielęgnacyjnej także te produkty i podejść do antyoksydacji w sposób systemowy, maksymalizując efektywność w obszarze anti-aging oraz poprawy kondycji skóry

– przekonuje Agnieszka Kowalska.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

20 lipca ruszą zapisy na bezpłatny zabieg leczenia blizny

U osób, których ciała pokrywają szpecące blizny, wykonywane będą nieodpłatne zabiegi kosmetyczne metodą mikronakłuwania Genoscar. Najpierw uelastycznia ona blizny, a z czasem powoduje ich zmniejszenie, a nawet zanikanie.