Skóra atopowa: jak ją pielęgnować jesienią [PORADY]

Skóra atopowa: jak ją pielęgnować jesienią [PORADY]

Za oknem pojawiają się już pierwsze chłody, a w mieszkaniach grzeją kaloryfery. Jesienne zmiany temperatur nie są korzystne dla żadnej skóry, a szczególnie dla skóry atopików. Jak pielęgnować skórę atopową jesienią, radzi Agnieszka Kowalska, Medical Advisor marki SOLVERX.

Jesienią zmaksymalizuj częstotliwość nawilżania

Słowo-klucz w przypadku atopowego zapalenia skóry to emolienty. Stosuj je nieprzerwanie cały rok, ale jesienią używaj ich jeszcze bardziej obficie! Czy wiesz, że według dermatologów skóra atopowa wymaga zużycia 500 ml emolientu tygodniowo? To cała butelka! Jeśli nawet nie zdołasz zużyć aż tyle kosmetyku, możesz zmaksymalizować częstotliwość nawilżania. A zatem – smaruj twarz i ręce kilka razy dziennie, a całe ciało – po kąpieli. Jeśli chcesz ominąć efekt tłustego filmu na skórze, który powodują emolienty (jasne, że podawanie nakremowanej ręki podczas spotkania biznesowego nie jest rzeczą, o jakiej marzysz!), wybierz preparaty na bazie olejów naturalnych (np. Atopic Skin Face Cream SOLVERX lub Atopic Skin Balsam do ciała SOLVERX).

Przede wszystkim bądź konsekwentna!

Pamiętaj, że atopia to schorzenie związane z okresowymi momentami zaostrzenia, po których mogą nastąpić nawet długie miesiące remisji. Istotne, byśmy – mimo nawet całkowitego ustąpienia dotkliwych objawów, takich jak ból, swędzenie czy ściągnięcie skóry – nie zamieniali emolientów na standardowe produkty, szczególnie te zapachowe. Bądźmy konsekwentni. Tylko w ten sposób uda nam się wyciszyć skórę atopową i zapewnić jej zdrowy wygląd na długo.

Perfekcyjne oczyszczenie – polisa dla skóry atopowej

Jakie oczyszczenie możemy nazwać perfekcyjnym? Przede wszystkim takie, które pozbawia naszą skórę resztek kosmetyków, martwego naskórka i zanieczyszczeń atmosferycznych. A także takie, do którego nie używasz mydła! Pamiętaj, że skóra sucha ma skłonność do podwyższenia pH – tak samo jak mydło. Jest to zatem tandem, którego należy unikać. Czy wiesz, że używając płynów do kąpieli i pachnących żeli pod prysznic, uszkadzasz mikrobiom – pożyteczne bakterie, które do życia potrzebują odpowiedniego pH i pozbawiasz skórę naturalnej ochrony? Do mycia wybieraj więc delikatne preparaty przeznaczone specjalnie do skóry atopowej.

Skóra atopika jesienią zwykle jest bardziej podrażniona, przesuszona, zmęczona zmianami temperatury, sztucznym ogrzewaniem i dotkliwym wiatrem. Musisz to uwzględnić podczas wycierania po myciu…, choć „wycieranie” to właściwie zdecydowanie nieodpowiednie słowo. Dlaczego? Ponieważ trzeć nie wolno! Skórę należy osuszać, dotykając ją delikatnie miękkim ręcznikiem. To wystarczy, by twoje ciało odwdzięczyło ci się brakiem otarć i podrażnień. A więc zmień nawyki!

Unikaj długich kąpieli

Skóra atopowa lubi krótkie kąpiele – najlepiej pod łagodnym, letnim prysznicem. Unikaj długiego leżenia w wannie (choć, oczywiście, trudno odmówić zalet tej formie relaksu). Woda rozpulchnia skórę, która tracąc barierę hydrolipidową, staję się jeszcze bardziej podatna na nadkażenia i podrażnienia. A zatem… pokochaj prysznic! A po nim – wmasuj w ciało krem lub balsam. Pamiętaj o zasadzie 3 minut. Nakładając preparat w czasie nie dłuższym niż 3 minuty od wyjścia z kąpieli, skutecznie zapobiegniesz utracie wody ze skóry.

Czapki z głów? Niekoniecznie!

Każdy atopik wie, że skóra podrażniona, sucha – niestety – swędzi. A kiedy założymy czapkę – swędzi jeszcze bardziej. Zdejmowanie czapki przy jesiennym wietrze nie jest jednak dobrym pomysłem. Ale użycie szamponu do skóry atopowej, owszem (np. Atopic Skin Szampon do włosów SOLVERX)!

Stosowanie kremu do twarzy dla skóry atopowej wydaje nam się logiczne, podczas gdy zwykle jednocześnie używamy „zwykłego szamponu”, choć skóra głowy to nadal „ta sama” skóra. Dlaczego? Po prostu się nad tym nie zastanawiamy. A zdecydowanie warto!

Ostatnie promienie słońca mogą nastrajać pozytywnie, jeżeli w perspektywie mamy pełną barw jesień i trzaskającą mrozem zimę. Ferie, narty, wyjazdy, wycieczki i święta. Jest na co czekać! Perfekcyjnie wypielęgnowana skóra będzie naszym sprzymierzeńcem w zabawie, jeśli tylko otoczymy ją odpowiednią opieką. Zatem do dzieła!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Tym pacjentom pomoc psychologiczna jest potrzebna na każdym etapie choroby

Choroba hematoonkologiczna bardzo często spada na pacjenta i jego rodzinę niespodziewanie. I choć na przestrzeni ostatnich lat postęp medycyny jest ogromny, to na każdym etapie leczenia — od podejrzenia choroby, poprzez pobyt w szpitalu, a także po zakończeniu leczenia, pacjentowi potrzebna jest pomoc psychologiczna.