Skąd Polki czerpią wiedzę na temat leczenia chorób układu moczowego?

Skąd Polki czerpią wiedzę na temat leczenia chorób układu moczowego?

Fot. pexels

Nie Internet, lecz farmaceuci i lekarze są głównym źródłem wiedzy Polek na temat leczenia chorób układu moczowego — wynika z badania K+Research by Insight Lab, wykonanego na zlecenie Herbapolu Poznań. Kto jeszcze jest dla Polek wiarygodny?

Choć nieustanny rozwój nowych mediów, czy choćby sztucznej inteligencji sprawia, że każda kobieta może łatwo sięgnąć po darmową poradę dotyczącą zdrowia, to na szczęście Internet wciąż nie jest głównym źródłem informacji na ten temat. Jak pokazało badanie przeprowadzone na zlecenie Herbapolu Poznań, producenta leku Urosept, w przypadku choroby czy infekcji Polki najczęściej udają się do apteki lub lekarza. Co ciekawe, często korzystają też z doświadczeń rodziny i przyjaciółek.

Wydawać by się mogło, że w czasach bardzo szybkiego rozwoju nowych technologii i postępującej cyfryzacji społeczeństwa, Internet, który staje się pierwszym krokiem w poszukiwaniu informacji w wielu obszarach, może przyczynić się też do podejmowania decyzji w kwestii zdrowia. Jak jednak pokazuje badanie przeprowadzone na zlecenie Herbapolu Poznań przez agencję badawczą K+Research, to porady uzyskane od specjalistów czy osób bliskich mają dla Polek największą wartość.

Z sondażu agencji badawczej K+Research wynika, że w przypadku infekcji układu moczowego ponad połowa respondentek w pierwszej kolejności po zaobserwowaniu objawów zwraca się po pomoc do specjalisty w aptece (56%) i do lekarza (25%). Natomiast 11% ankietowanych w pierwszej kolejności szuka pomocy w wyszukiwarce internetowej, a 6% u rodziny lub przyjaciółek.

Przy chorobach układu moczowego kluczowe jest wdrożenie leczenia. Jednak skąd czerpać wiedzę na temat tego, które preparaty są najskuteczniejsze?

Według badania, dla kobiet głównym źródłem informacji o preparatach stosowanych w leczeniu są specjaliści (67%). Wyraźnie widać, że bardzo ufają także doświadczeniom bliskich i przyjaciół (38%). Z takich porad najchętniej korzystają młode Polki. Potwierdziło to ponad 50% badanych kobiet w przedziale wiekowym 18-34 lata. Co istotne, to zdecydowanie większy odsetek respondentek niż w przypadku szukania informacji w Internecie.

Przeprowadzone badanie pokazuje również, że na znaczeniu zyskuje naturalne pochodzenie leków. Wartość leków roślinnych i ziołowych, jako wartościowe uzupełnienie w leczeniu chorób układu moczowego, szczególnie doceniają respondentki powyżej 65. roku życia (aż 61%). W przypadku kobiet z grupy wiekowej 18-24 na środki naturalne decyduje się 32% badanych.

Szczególnie „sprzyjającym” infekcjom czasem są wakacje, kiedy to zmieniamy nasze środowisko, podejmujemy aktywności i uprawiamy sporty, a także korzystamy z publicznych toalet. 

Jak pokazują wyniki badań, problem infekcji dróg moczowych spotyka wiele kobiet. Aż 35% ankietowanych przyznało, że przechodzi ją co najmniej raz w roku. 

Źródło informacji: Herbapol Poznań

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Radioterapia adaptacyjna — nowa jakość w leczeniu promieniami

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są od tygodnia leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Do tej pory skorzystało z niej dwoje pacjentów, ale kolejni są już przygotowywani do zabiegów.