Sztuczna kość z Lublina nagrodzona na ELTI Awards 2023 w Madrycie

Sztuczna kość z Lublina nagrodzona na ELTI Awards 2023 w Madrycie

Flagowy produkt spółki biotechnologicznej Medical Inventi z Lublina — sztuczna kość FlexiOss — został uznany przez jury ELTI Awards 2023 w Madrycie za najlepszy projekt w kategorii innowacja.

W trakcie tegorocznej edycji konkursu ELTI Awards (European Long-Term Investors Association) oceniano ponad 40 propozycji przedstawionych przez członków tej organizacji. Trzy z nich zostały nagrodzone przez kapitułę konkursową. W tej trójce znalazł się FlexiOss — kompozyt kościozastępczy stosowany w ortopedii i traumatologii narządu ruchu, który po wszczepieniu korzystnie integruje się z kością pacjenta, wspierając proces odbudowy naturalnej tkanki kostnej. Eliminuje to konieczność powtórnej operacji w celu usunięcia implantu.

Według kapituły ELTI Awards FlexiOss to przełomowe rozwiązanie w dziedzinie nowoczesnych preparatów implantologicznych III generacji. Unikając stosowania białka zwierzęcego i ludzkiego, może być z łatwością stosowany w krajach o różnych przekonaniach religijnych i kulturowych. Dzięki swojej strukturze na polimerach cukrowych ryzyko infekcji i reakcje odrzucenia są znacznie zmniejszone.

Pierwsze operacje z użyciem nagrodzonego w Madrycie produktu zostały już przeprowadzone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Lubelska spółka Medical Inventi prowadzi obecnie rozmowy z 14 dystrybutorami z Europy i Azji. FlexiOss zainteresowanie są też Stany Zjednoczone. Produkt, jak tłumaczą w Lublinie, ma uniwersalny charakter. Może być stosowany również w stomatologii (ortodoncji) i weterynarii.

Wręczenie nagród odbyło się 20 lipca w Madrycie podczas obchodów 10-lecia ELTI — Europejskiego Stowarzyszenia Inwestorów Długoterminowych, do którego należy obecnie 31 europejskich instytucji finansowych. Celem stowarzyszenia jest promowanie długoterminowych inwestycji w ścisłym powiązaniu z celami i inicjatywami opracowywanymi przez Unię Europejską, które mają sprzyjać społecznemu wzrostowi oraz tworzeniu miejsc pracy.

– Ciężka praca nad projektem FlexiOss, jak widać, przynosi efekty. Nasz produkt jest w trakcie komercjalizacji, a już został zauważony na świecie. Cieszę się, że już na tym etapie możemy pochwalić się sukcesami, jesteśmy zaszczyceni otrzymaniem wyróżnienia od Europejskiego Stowarzyszenia Inwestorów Długoterminowych. Nagroda jest dowodem na to, że warto ten projekt jeszcze szerzej rozwijać. Zastosowanie produktu nie tylko w chirurgii, a także stomatologii i weterynarii umożliwia nam działanie na wielu polach biznesowych — mówi Maciej Maniecki, prezes zarządu Medical Inventi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.