Poznaliśmy laureatów Portretów Polskiej Medycyny 2018

Poznaliśmy laureatów Portretów Polskiej Medycyny 2018

- Aktualności, Konkursy
Fot. Pawel Pawlowski@zelaznastudio.pl

Pionierskie terapie w medycynie, nowatorskie przedsięwzięcia i postawy stanowiące wzór do naśladowania – podczas XIV Forum Rynku Zdrowia w Warszawie wyróżniono przedstawicieli sektora medycyny, którzy cieszą się największym zaufaniem nie tylko środowiska, ale przede wszystkim pacjentów.

„Mamy przyjemność wyróżnić przedstawicieli sektora medycznego, których działania w sposób szczególny przyczyniają się do poprawy funkcjonowania opieki zdrowotnej – mówił podczas gali wręczenia nagród Wojciech Kuta, redaktor naczelny magazynu i portalu Rynek Zdrowia. – Portretami Polskiej Medycyny 2018 uhonorowaliśmy laureatów w pięciu kategoriach: Menedżer Rynku Zdrowia, Lekarz Rynku Zdrowia, Wydarzenie Rynku Zdrowia, Osobowość Rynku Zdrowia i Lider Rynku Zdrowia”.

Nagrody Portrety Polskiej Medycyny 2018 otrzymali:

Kategoria: Menedżer Rynku Zdrowia

Dr Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Kierowana przez Dyrektor Krystynę Piskorz-Ogórek, konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego, specjalistyczna placówka od lat zajmuje czołowe miejsce w ogólnopolskim rankingu przygotowywanym przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. W ostatnim rankingu, z grudnia 2017 roku, szpital uzyskał I miejsce wśród szpitali pediatrycznych w kraju. Dyrektor, pełniąc swoją funkcję nieprzerwanie od grudnia 2004 roku, nieustannie rozbudowuje szpital, dbając jednocześnie o zapewnienie najwyższej jakości i kompleksowości świadczeń dla dzieci. Wizytówką szpitala jest wielodyscyplinarna opieka lecznicza nad dziećmi i młodzieżą z wadami części twarzowej czaszki oraz schorzeniami kręgosłupa, prowadzona m.in. w oparciu o nowatorskie techniki chirurgiczne.

Kategoria: Lekarze Rynku Zdrowia – dwa równorzędne wyróżnienia:

  • Zespół pod kierunkiem prof. Edward Wylęgały, ordynatora Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Lekarskiego, Śląski Uniwersytet Medyczny, Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach.

Dzięki wykonaniu przez lekarzy z Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach nowatorskiej operacji, mały Kuba, który przez cztery lata w ogóle nie na lewe oko, powoli odzyskuje widzenie. Operacja polegała na przeszczepie komórek macierzystych nabłonka rogówki. Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach, w którym znajduje się oddział kliniczny okulistyki, to jedyne miejsce w Polsce i Europie Wschodniej, gdzie prowadzona jest taka właśnie terapia.

  • Zespół pod kierunkiem dr hab. n. med. Michała Zembali, kierownika Oddziału Kardiochirurgii i Transplantacji Serca i Płuc oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Nagroda za pierwszą w Polsce implantację w pełni sztucznego serca 66-letniemu pacjentowi. Operacja przeprowadzona została 4 lipca 2018 r. Obecnie na rynku jest jedno urządzenie wszczepialne, które jest zaaprobowane do implantacji po dwóch stronach oceanu i ma wszelkie możliwe atesty. Wszczepiono je już ok. 1,8 tys. pacjentom. Jednak liczba ośrodków, które „dojrzały“ do tego, żeby tę metodę leczenia stosować jest bardzo ograniczona. Polska placówka z Zabrza dołączyła do elitarnego grona zaledwie kilku ośrodków w Europie stosujących tę technologię medyczną.

Kategoria: Wydarzenie Rynku Zdrowia 2018

Uratowanie życia 20-letniego pacjenta, którego ciało zostało poparzone w 95 procentach. Nagrodzone: Docent Anna Chrapusta, kierownik Małopolskiego Centrum Oparzeniowo-Plastycznego, Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie oraz prof. Justyna Drukała z Zakładu Biologii Komórki Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Pionierska procedura medyczna i biotechnologia – to połączenie uratowało życie 20-letniego pacjenta. Ciało mężczyzny, w wyniku wybuchu gazu, zostało poparzone w 95 proc. Pacjent miał minimalne szanse na przeżycie. Jednak chirurdzy w Małopolskim Centrum Oparzeniowo-Plastycznym, stosując m.in. nowe, specjalistyczne urządzenie do siatkowania przeszczepów zdołali zamknąć rany na całej prawej ręce mężczyzny oraz na ręce i przedramieniu lewym. W innej części Krakowa trwała „hodowla skóry” dla pacjenta. Wykorzystano najnowocześniejsze technologie, dzięki którym komórki naskórka – keratynocyty – zostały wyhodowane z komórek własnych pacjenta w Banku Komórek działającym w ramach Zakładu Biologii Komórki na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. To nowatorskie złamanie kolejnych barier w medycynie, ale także znakomity przykład współpracy placówki medycznej i ośrodka naukowego.

Kategoria: Osobowość Rynku Zdrowia

Andrzej Jacyna, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wyróżnienie przyznano za umiejętne kierowanie Narodowym Funduszem Zdrowia w trudnym dla tej instytucji okresie, pod presją zmian systemowych, a także za poprawę wizerunku NFZ wśród świadczeniodawców. Prezes Andrzej Jacyna jednoznacznie potwierdzał, że wykona zadania, jakie postawi przed nim Ministerstwo Zdrowia, jeśli zapadnie decyzja o likwidacji Funduszu. Jednocześnie nie unika często bardzo trudnych, publicznych dyskusji dotyczących funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, inspirując zarazem do wprowadzania nowych rozwiązań.

Kategoria: Osobowość Rynku Zdrowia

Redaktor Ewa Drzyzga z Telewizji TVN oraz Prof. Krzysztof Łabuzek z Katedry Farmakologii w Klinice Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego – twórcy i prowadzący program Program „36,6°C” w Telewizji TVN.

Program ten jest przykładem świetnej pracy edukacyjnej, między innymi w zakresie profilaktyki i zdrowego trybu życia. Dzięki udziałowi w programie „36,6°C” znakomitych specjalistów możemy poznać sprawdzone i skuteczne metody diagnostyczno-terapeutyczne. Co równie istotne – program „36,6°C” przyczynia się do rozwiewania niebezpiecznych mitów i stereotypów związanych z leczeniem wielu chorób.

Kategoria: Lider Rynku Zdrowia

Dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, zastępca Przewodniczącego Rady NFZ.

Od wielu lat Małgorzata Gałązka-Sobotka jest inicjatorem nie tylko debat, ale także raportów i analiz dotyczących zarówno organizacji, finansów oraz zarządzania w sektorze medycznym, jak i problematyki związanej z zagadnieniami terapeutycznymi, zdrowiem publicznym, profilaktyką i edukacją. Pani Doktor Małgorzata Gałązka-Sobotka konsekwentnie promuje rozliczne działania mające na celu dobro pacjenta – w tym podnoszące jakość, bezpieczeństwo i dostępność terapii – jako wartości, które powinny stanowić fundament każdego systemu ochrony zdrowia.

Celem plebiscytu Portrety Polskiej Medycyny jest podsumowanie ostatniego roku w sektorze opieki zdrowotnej oraz uhonorowanie osób i instytucji, które odniosły znaczące sukcesy w sferach: zarządzania placówkami medycznymi, rozwoju terapii oraz poprawiania stanu zdrowia społeczeństwa.

Wyboru laureatów dokonało połączone kolegium redakcyjne zespołów dziennikarskich magazynu Rynek Zdrowia i portalu rynekzdrowia.pl. Wręczenie Portretów Polskiej Medycyny 2018 odbyło się 23 października br., podczas uroczystej gali podsumowującej pierwszy dzień XIV Forum Rynku Zdrowia – jednej z najbardziej prestiżowych i reprezentatywnych publicznych debat o obecnym stanie oraz przyszłości systemu ochrony zdrowia w Polsce. Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP, wydawca magazynu Rynek Zdrowia i portalu rynekzdrowia.pl.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Czego potrzebuje skóra po 25. roku życia?

Skóra zaczyna biologicznie starzeć się już od ok.