NSA: Szpital nie ma prawa pobierać dodatkowych opłat

NSA: Szpital nie ma prawa pobierać dodatkowych opłat

- Warto przeczytać
Fot. Pixabay.com

Szpitalowi nie wolno pobierać od pacjentów opłat za korzystanie z  telewizora, czajnika czy szafy. Jego obowiązkiem jest też zapewnienie hospitalizowanym wszystkich niezbędnych leków, również przyjmowanych przez nich na choroby przewlekłe.

Taki wyrok zapadł w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Potwierdził tym samym zasadność decyzji wydanej wcześniej przez Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie uznania za praktyki naruszające zbiorowe prawa pacjentów pobierania dodatkowych opłat przez oddział rehabilitacyjny jednego ze szpitali na Pomorzu. W opinii Bartłomieja Chmielowca powyższe praktyki naruszały prawo pacjentów do godności, dlatego stanowczo się im sprzeciwił.

Jakby tego było mało, pomorski szpital wymagał również od pacjentów, by zgłaszali się do niego ze wszystkimi lekami przyjmowanymi na stałe, zapakowanymi w oryginalne opakowania i przeznaczonymi na cały okres hospitalizacji. Te praktyki Rzecznik Praw Pacjenta uznał za ograniczające prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II OSK 1342/18) potwierdził, że Rzecznik Praw Pacjenta miał rację. Od tego wyroku nie przysługuje odwołanie, jest ostateczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Poznajcie laureatów konkursu “Kryształowe Pióra”

13. edycja ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy “Kryształowe Pióra”