Po raz pierwszy redakcja Rynku Zdrowia przyznała nagrody superbohaterkom systemu zdrowia w Polsce. Plebiscyt „Kobieta Rynku Zdrowia” rozstrzygnięto 9 marca podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.
W plebiscycie „Kobieta Rynku Zdrowia” wyróżniono menadżerki, lekarki, naukowczynie, badaczki, polityczki, urzędniczki, działaczki społeczne oraz przedstawicielki organizacji działających na rzecz pacjentów i rozwoju ochrony zdrowia, których praca przyczynia się do poprawy funkcjonowania systemu zdrowia i wpływa na rozwój medycyny w Polsce. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń jury wybrało 50 kobiet, z których 10 zostało uhonorowanych statuetką podczas uroczystej gali zorganizowanej w trakcie VIII edycji Kongresu wyzwań Zdrowotnych. Co ciekawe, laudacje dla nich przygotowała sztuczna inteligencja.
Kobieta Rynku Zdrowia — lista 10 finalistek
Wśród laureatek znalazły się zarówno kobiety znane już dobrze w branży ochrony zdrowia, jak i te wykonujące na co dzień tak zwaną „niewidzialną” pracę, bez której system ochrony zdrowia nie mógłby funkcjonować. W składzie kapituły konkursowej zasiedli dziennikarki i dziennikarze Rynku Zdrowia, a przewodniczyła jej Paulina Gumowska, redaktorka naczelna portalu i magazynu Rynek Zdrowia.
– Czy kobiety powinny być ministerkami, prezeskami NFZ, szefowymi klinik, rektorkami, prezeskami firm medycznych? Oczywiście, pod warunkiem że bez względu na płeć będą najlepsze w danej rekrutacji. To jedyny klucz. A nagroda „Kobieta Rynku Zdrowia” ma być sygnałem, że ławka ze świetnymi specjalistkami jest bardzo, bardzo długa – mówiła Paulina Gumowska.
W pierwszej dziesiątce Kobiet Rynku Zdrowia — najbardziej wpływowych kobiet w polskiej ochronie zdrowia — znalazły się:
- Dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, pełnomocniczka ministra zdrowia ds. wdrożenia opieki koordynowanej w POZ, kierowniczka Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, prezeska zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej oraz prof. UMW. Pierwszym miejscem nagrodzono ją za zaangażowanie w zmagania z chorobami cywilizacyjnymi, współtworzenie nowych, lepszych modeli opieki oraz podnoszenie jakości życia pacjentów i ich rodzin. Nagrodę wręczył Adam Niedzielski, minister zdrowia.
- Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy LUX MED — za współtworzenie i wprowadzanie w życie innowacyjnych projektów zdrowotnych na rynku prywatnych usług medycznych. Nagrodę wręczył Piotr Bromber, sekretarz stanu Ministerstwa Zdrowia.
- Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekana Centrum Kształcenia Podyplomowego, dyrektorka Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego oraz ekspertka Pracodawcy RP. Nagrodzono ją za upowszechnianie wiedzy, rozwijanie nauki o zdrowiu publicznym i zaangażowanie w inicjatywy służące opiece zdrowotnej i społecznej. Nagrodę wręczył Maciej Miłkowski, sekretarz stanu Ministerstwa Zdrowia.
- Dr Beata Małecka-Libera, senatorka RP, przewodnicząca Senackiej Komisji Zdrowia — trzymała statuetkę za zaangażowanie we współtworzenie systemu ochrony zdrowia, autorstwo znaczących projektów regulacyjnych oraz determinację w walce o ustawę o zdrowiu publicznym. Nagrodę wręczył prof. Marek Gzik, dyrektor European HealthTech Innovation Center, przewodniczący Rady Dyscypliny Inżynierii Biomedycznej, kierownik Katedry Biomechatroniki Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej.
- Maria Libura, ekspertka ds. zdrowia w Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, kierowniczka Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum z Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej. Otrzymała ona nagrodę za popularyzację wiedzy medycznej wśród Polaków oraz opiniodawstwo w sprawach związanych ze zdrowiem i medycyną, mających kluczowy wpływ na prace instytucji, w których zapadają najważniejsze decyzje dotyczące sektora zdrowotnego. Nagrodę wręczył Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.
- Ewa Krajewska, główna inspektorka farmaceutyczna GIF – za konsekwentne dążenie do poprawy jakości leków, dbałość o bezpieczeństwo i przejrzystość rynku farmaceutycznego. Nagrodę wręczył Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych – za oddanie w walce o prawa pielęgniarek i położnych oraz stałe dążenie do poprawy warunków ich pracy, co bezpośrednio przekłada się na ważną, społeczną rolę w służbie zdrowia. Nagrodę wręczył Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.
- Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezeska Naczelnej Rady Aptekarskiej – za nieoceniony wpływ na polską farmację oraz ustawę o zawodzie farmaceuty. Nagrodę wręczył Marcin Martyniak, podsekretarz stanu Ministerstwa Zdrowia.
- Prof. Brygida Kwiatkowska, konsultantka krajowa w dziedzinie reumatologii, kierowniczka Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów, zastępczyni dyrektora ds. klinicznych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie – za wyznaczanie standardów w diagnostyce i terapii, leczenie i prowadzenie badań naukowych oraz bezkompromisowe zabieganie o poprawę jakości opieki nad pacjentami. Nagrodę wręczył prof. Marcin Czech, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego.
- Klaudia Rogowska, dyrektorka Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca Śląskiego – za wdrażanie nowoczesnych rozwiązań medycznych, uczynienie szpitala, którym kieruje jednym z najbardziej prestiżowych ośrodków w kraju oraz za szczególny wpływ na społeczne postrzeganie służby zdrowia. Nagrodę wręczył prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Nie przez przypadek w artykule aż roi się od form żeńskich. Feminatywom w ochronie zdrowia poświęcono jedną z debat Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. W mojej opinii była to jedna z najlepszych i najciekawszych debat, które zorganizowano w tym roku.