Operacja usunięcia raka prostaty w asyście robota da Vinci

Operacja usunięcia raka prostaty w asyście robota da Vinci

Fot. materiały prasowe

Dwie pierwsze operacje usunięcia radykalnej prostatektomii z użyciem robota medycznego da Vinci wykonano w miniony weekend w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim.

Przeprowadził je zespół doświadczonych specjalistów HIFU Clinic Centrum Leczenia Raka Prostaty pod przewodnictwem międzynarodowego eksperta chirurgii robotycznej dr. n. med. Deliu Victora Matei. Pacjenci czują się dobrze i w najbliższych dniach wrócą do domu.

Prostatektomia radykalna w asyście robota da Vinci to minimalnie inwazyjna metoda leczenia raka prostaty, polegająca na usunięciu zmienionego chorobowo narządu gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi, a w niektórych przypadkach również węzłów chłonnych.

Zabieg wykonuje się poprzez wykonanie pięciu otworów wielkości od 0,5 do 2 cm na skórze brzucha, przez które wprowadzane są do ciała pacjenta ramiona robota. Na jednym z ramion jest umieszczona stereoskopowa kamera, pozwalająca na uzyskanie trójwymiarowego obrazu pola operacyjnego. Pozostałe ramiona obsługują narzędzia chirurgiczne. Chirurg operuje robotem z konsoli, która przekłada jego ruchy na znacznie precyzyjniejsze manewry ramion robota i pozwala uniknąć ruchów nieintencjonalnych, na przykład drżenia rąk operatora. Ramiona robota medycznego da Vinci oraz jego końcówki robocze charakteryzują się też znacznie większą ruchomością, niż narzędzia wykorzystywane w prostatektomii laparoskopowej.

Celem takiego zabiegu jest pełne wyleczenie pacjenta z zachowaniem jego funkcji seksualnych oraz uniknięciem powikłań, takich jak nietrzymanie moczu. Jego koszt to 47,5 tys. zł.

Operacja odbyła się w publicznym Szpitalu Zachodnim im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim we współpracy z prywatnym ośrodkiem HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty. Uczestniczyli w niej: dr. hab. n. med. Artur A. Antoniewicz, konsultant krajowy w dziedzinie urologii i ordynator Oddziału Urologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym, dr. n. med. Marek Filipek, dyrektor medyczny HIFU CLINIC i ordynator Oddziału Urologii w Szpitalu Zachodnim, dr. n. med. Tomasz Borkowski, ordynator Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i dr. Stefan W. Czarniecki. Nadzorował ją dr. n. med. Deliu Victora Matei z Europejskiego Instytutu Onkologii w Mediolanie we Włoszech. Jest ekspertem w dziedzinie procedur uroonkologicznych (wykonał ich ponad 4 tys. procedur, w tym ponad 2 tys. procedur endoskopowych i 1 tys. procedur robotycznych).

1 Comments

  1. Mąż meczyl sie strasznie a zwlaszcza psychocznie widzialam jak doslownie gaśnie nam w oczach. Byl przygnebiony i bez checi do zycia. Nie czul sie dobrze latajac co chwile do toalety. W szpitalu medicover doktor Salwa podrzucil koncepcje zabiegu z wykorzystanim robota da vinci. Dla meza bardzo istotne bylo odzsykanie kontroli nad ukladem moczowym, ale i jako takiej aktywnosci seksualnej. Doktor Salwa i robot dali rade. Blizny sprawnie sie goją, nie ma juz bolu i klopotow z pecherzem

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarek

Dziś przedstawiamy wam 5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarkami, które z pewnością zadowolą każdego smakosza.