Pierwsze zakażenie koronawirusem w Polsce

Pierwsze zakażenie koronawirusem w Polsce

Fot. MZ

Zachowajmy zdrowy rozsądek i spokój. Przestrzegajmy zasad higieny!” – apelował dzisiaj minister zdrowia Łukasz Szumowski na zwołanej w trybie pilnym konferencji prasowej.

Minister Szumowski poinformował na niej dziennikarzy o pierwszym pozytywnym wyniku testu w kierunku obecności koronawirusa SARS-Cov-2. Zakażony jest nim 65-letni mieszkaniec województwa lubuskiego, który 2 marca wrócił do kraju z Niemiec. Mężczyzna przebywa na oddziale zakaźnym szpitala w Zielonej Górze, a jego najbliżsi oraz wszystkie osoby, które podróżowały wraz z nim autokarem poddano kwarantannie. 65-latek nie ma już wysokiej gorączki, kaszlu i duszności, które zaraz po powrocie do Polski skłoniły go do kontaktu z lekarzem rodzinnym. Czuje się już dobrze i wraca do zdrowia.

Wszystkie procedury zadziałały należycie. Lekarz rodzinny zalecił pacjentowi kontakt ze służbami sanitarnymi, a te zadecydowały o przewiezieniu go karetką przeznaczoną do transportu osób należących do grupy wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem do szpitala.

[prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia]

Do 4 marca do godz. 8.00 wykonano w Polsce 584 testy w kierunku obecności koronawirusa z chińskiego Wuhan. Na razie tylko jeden z nich był pozytywny. Jednak wszystkie służby przygotowują się na nadejście epidemii. Przed wieloma szpitalami odbywają się ćwiczenia w ustawionych namiotach, które w razie szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa będą wykorzystywane jako polowe izby przyjęć, miejsca wstępnej selekcji pacjentów. Do wszystkich szkół trafi niebawem płyn do dezynfekcji rąk, który rząd zamówił w ilości 1 mln litrów w PKN Orlen i Polfie Tarchomin. Sfinansuje go budżet państwa ze środków przeznaczonych na walkę z epidemią koronawirusa.

Do dziewięciu zwiększono w Polsce liczbę referencyjnych laboratoriów, w których odbywają się badania osób podejrzanych o zakażenie, a od jutra próbki zaczną badać kolejne trzy wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne – w Lublinie, Łodzi i Poznaniu.

Jak informuje na swojej stronie Ministerstwo Zdrowia, próbki badane są już w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie oraz laboratoriach w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku i Kielcach. W przyszłym tygodniu dołączy do nich jeszcze jedno laboratorium w Warszawie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.