W Centrum Rozwoju Ajanta przy Szosie Chełmińskiej 238 w Toruniu 7 marca odbędzie się spotkanie dla osób HIV-dodatnich. Jego uczestnicy otrzymają od organizatorów zwrot kosztów podróży.
Codziennie trzy-cztery osoby dowiadują się w Polsce o swoim seropozytywnym statusie. Dla wielu jest to szok. Niemal wszyscy zadają sobie pytanie: “Jak dalej żyć?”. I właśnie odpowiedzi na to i wiele innych pytań i wątpliwości mają posłużyć warsztaty, realizowane przez toruńską Fundację Parasol. Ich uczestnicy będą mogli porozmawiać z lekarzem specjalistą, wziąć udział w warsztatach rozwoju osobistego prowadzonych przez terapeutkę i psycholog oraz relaksacyjnych zajęciach jogi pomagających pokonać stres.
Chcemy, aby osoby zakażone HIV przestały uważać, że już nie powinny oczekiwać niczego od życia. Żeby znowu zadbały o siebie, swoje zdrowie, kontakty towarzyskie, o swoje życie. Wykorzystujemy w projekcie sprawdzone działania – bezpośrednie spotkania ze specjalistami.
[Andrzej Olczak z Fundacji Parasol]
Najnowsze dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny pokazują, że liczba nowo wykrywanych zakażeń HIV w Polsce stale rośnie. Od stycznia do września 2019 roku (to najnowsze dane) zarejestrowano ich 1091, podczas gdy w analogicznym okresie 2018 roku było ich 846.
HIV nadal budzi wielki lęk, mimo że dzięki nowoczesnym lekom antyretrowirusowym zakażenie ludzkim wirusem niedoboru odporności to już nie wyrok śmierci, a choroba przewlekła, z którą można dobrze żyć do starości. Trzeba tylko przyjmować regularnie leki antyretrowirusowe i dbać o siebie. Przypominać o tym będzie w czasie spotkania dla osób seropozytywnych toruńska Fundacja Parasol.
Organizatorzy toruńskiego spotkania, które rozpocznie się 7 marca o godz. 10.00, zapowiadają utworzenie zamkniętej grupy wsparcia w mediach społecznościowych, do której będą mogły włączać się wszystkie osoby zakażone HIV.
Dzięki nowoczesnym lekom z zakażeniem HIV można żyć do starości, jak z każdą chorobą przewlekłą, która z powodzeniem poddaje się terapii. Fundacja Parasol przypomina o tym podczas bezpośrednich spotkań z najbardziej zainteresowanymi. Co więcej, organizatorzy zadbali o to, aby samo spotkanie nie oznaczało końca motywacji, stąd koncepcja wykorzystania mediów społecznościowych.
[Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci]