Powszechne mity na temat raka zniechęcają do badań profilaktycznych

Powszechne mity na temat raka zniechęcają do badań profilaktycznych

Fot. futurity.org

Powszechne mity na temat raka mogą być bardzo szkodliwe, ponieważ zniechęcają do profilaktycznych badań przesiewowych, a tym samym mogą opóźniać postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia.

Czytaj też: Nie tylko rak jajnika jest BRCA-zależny. Są jeszcze co najmniej 3 inne nowotwory

We Francji od 2005 roku co pięć lat przeprowadza się telefoniczną ankietę oceniającą styl życia społeczeństwa oraz jego wiedzę i spostrzeżenia na temat nowotworów. Pokazuje ona również, jakie mity na temat raka krążą w przestrzeni publicznej.

Mity na temat raka: predyspozycja vs dziedziczenie

Ostatni raport pochodzący z 2021 roku obejmuje blisko 5 tys. osób w wieku 15-85 lat. W opinii 67,7 proc. ankietowanych nowotwory są chorobami dziedzicznymi. Większość uczestników badania nie dostrzegła różnicy między dziedziczną genetyczną predyspozycją do nowotworów a ich dziedziczeniem, co w opinii autorów może zniechęcać do badań przesiewowych i zmiany stylu życia. Wychodzą z założenia, że skoro i tak zachorują, to po co mają się badać.

Czytaj też: Prof. Paweł Blecharz: Uszkodzony gen BRCA jest jak tykająca bomba

Ankieta ujawniła również mity dotyczące palenia tytoniu. Uczestnicy badania wprawdzie byli świadomi, że to szkodliwy nałóg, ale wielu z nich uważało, że krótki czas jego trwania lub wypalanie kilku papierosów dziennie nie zwiększa ryzyka rozwoju nowotworów (taką opinię wyraziło odpowiednio 41 proc. i 58,1 proc. osób uczestniczących w badaniu). Aż 34 proc. respondentów zgodziło się ze zdaniem: „W opinii ankietowanych palenie papierosów powoduje raka tylko u osób palących dużo papierosów dziennie przez wiele lat”. 54,6 proc. twierdzi, że „ćwiczenia oczyszczają płuca z dymu tytoniowego”, a według 61,6 proc. osób „osoba paląca może uniknąć rozwoju raka płuca, jeżeli w odpowiednim momencie rzuci nałóg”.

Czytaj też: Na raka płuca można zachorować nawet 25 lat po rzuceniu palenia

Mity na temat raka: papierosy vs e-papierosy

Jak się okazało, większość uczestników badania nie posiadała podstawowej wiedzy na temat pochodzenia raka płuca. Ponad połowa badanych uznała, że e-papierosy są równie szkodliwe co zwykłe papierosy, podczas gdy brak na to dowodów naukowych, a 43,3 proc. osób uznało, że „zanieczyszczenie powietrza jest silniejszym czynnikiem rozwoju nowotworu niż papierosy”.

Kolejnym tematem ankiety był trzeci najsilniejszy, po papierosach i alkoholu, modyfikowalny czynnik rozwoju nowotworów, czyli otyłość i nieprawidłowa dieta. Wśród 12,5 tys. wskazań czynników ryzyka rozwoju raka otyłość wybrano zaledwie 100 razy. Tylko jedna trzecia ankietowanych była świadoma związku otyłości z ryzykiem rozwoju nowotworów. Taki sam niski odsetek ankietowanych wskazał alkohol jako czynnik ryzyka, a według 23,5 proc. spożywanie niewielkich ilości wina ma wpływ ochronny. Świadomość, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi, miało zaledwie 27 proc. uczestników badania, a 20,9 proc. osób uważało, że korzystanie z solarium jest mniej szkodliwe niż opalanie na słońcu.

Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, www.e-cancer.fr, www.medscape.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Tym pacjentom pomoc psychologiczna jest potrzebna na każdym etapie choroby

Choroba hematoonkologiczna bardzo często spada na pacjenta i jego rodzinę niespodziewanie. I choć na przestrzeni ostatnich lat postęp medycyny jest ogromny, to na każdym etapie leczenia — od podejrzenia choroby, poprzez pobyt w szpitalu, a także po zakończeniu leczenia, pacjentowi potrzebna jest pomoc psychologiczna.