Skóra wrażliwa ma skłonność do podrażnień, alergii i zaczerwienienia. Bardzo często jest sucha, odwodniona i naczynkowa. Codzienna pielęgnacja takiej skóry stanowi nie lada wyzwanie. Czego się wystrzegać, aby jej dodatkowo nie nie podrażnić?
Pod wpływem wielu czynników, takich jak zmiany temperatury, wiatr, chłód, słońce, zanieczyszczenia, alkohol, dym papierosowy, ostre przyprawy, niektóre kosmetyki, a zwłaszcza stres (zarówno przewlekły, jak i krótki, lecz bardzo silny), wrażliwość skóry znacznie się nasila m.in. w postaci nieprzyjemnego kłucia, swędzenia, zaczerwienienia.
– Skutki silnego stresu mogą być odczuwalne nawet po sześciu miesiącach – tłumaczy Agnieszka Kowalska, Medical Advisor w firmie Empire Pharma.
Mało kto zdaje sobie sprawę, że skóra jest organem hormonozależnym. W okresie okołomenopauzalnym, kiedy spada poziom żeńskich hormonów – estrogenów, pojawiają się na niej wykwity, staje się sucha, cienka, ma nierównomierny koloryt. Zmiany hormonalne to kolejny istotny czynnik zwiększający wrażliwość skóry.
Skóra wrażliwa i naczynkowa
– Nie każda cera wrażliwa jest naczynkowa, jednak w wielu wypadkach oba problemy występują jednocześnie – przypomina Agnieszka Kowalska.
Skórę wrażliwą ma 61 proc. kobiet i 44 proc. mężczyzn. To najczęstszy rodzaj skóry problematycznej.
Cera naczynkowa ma tendencję do zaczerwienienia (głównie na policzkach, ale też na czole, brodzie i nosie), co widoczne jest szczególnie u osób o jasnej karnacji. Jej druga istotna skłonność to pękanie – na płatkach nosa, ale też na nogach tworzą się tzw. pajączki, nazywane fachowo teleangiektazjami.
Czego unikać w codziennej pielęgnacji?
Jeśli masz cerę wrażliwą i/lub naczynkową, powinnaś przestrzegać następujących zasad.
- Unikaj mycia twarzy gąbką lub szczoteczką – oba akcesoria zbyt intensywnie pocierają skórę, są dla niej zanadto agresywne.
- Wykonuj dokładny demakijaż – to najważniejszy element codziennej pielęgnacji.
- Unikaj mycia twarzy zbyt ciepłą wodą – rozszerza naczynia krwionośne i nasila alergię. Woda do mycia twarzy powinna mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała.
- Stosuj ochronę przed promieniowaniem słonecznym nie tylko latem, ale przez cały rok – słońce przyspiesza procesy starzenia, pogarsza kondycję naczynek i nasila zmiany trądzikowe.
- Stosuj do oczyszczania i demakijażu płyn micelarny, olejek, piankę, żel lub krem micelarny (np. marki SOLVERX) i używaj płatków kosmetycznych.
- Po dokładnym oczyszczeniu skóry koniecznie zastosuj tonik – jest to produkt, który nie tylko usuwa resztki makijażu i zanieczyszczeń, ale przywraca właściwe pH skóry, obniżając je do lekko kwaśnego.
- Nie trzyj skóry ręcznikiem.
Jakie składniki aktywne są polecane przez kosmetologów?
W przypadku cery wrażliwej i naczynkowej bardzo dobrze sprawdzają się:
- ekstrakt z lukrecji – łagodzi podrażnienia, ma silne działanie antyoksydacyjne i wygładzające;
- ekstrakt z krwawnika – redukuje rumień i ma działanie łagodzące;
- kwas laktobionowy – jeden z najcenniejszych składników aktywnych polecanych osobom z cera problematyczną, wzmacnia barierę ochronną, niwelując tym samym wpływ niekorzystnych czynników, poprawia koloryt skóry;
- olej z wiesiołka;
- olej lniany – ma doskonałe właściwości regeneracyjne.