Kolejne pionierskie operacje w Instytucie Matki i Dziecka

Kolejne pionierskie operacje w Instytucie Matki i Dziecka

W warszawskim Instytucie Matki i Dziecka wykonano cztery pionierskie operacje z zastosowaniem zaawansowanych technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

Wykorzystanie przełomowej technologii trójwymiarowej wizualizacji obrazu danych diagnostycznych CarnaLife Holo przełożyło się na większą precyzję i skuteczność leczenia chirurgicznego.

Podczas czterech innowacyjnych operacji lekarze Instytutu Matki i Dziecka korzystali z zaawansowanych gogli HoloLens 2, które umożliwiły im widzenie trójwymiarowego hologramu operowanego miejsca. To niesamowite narzędzie pozwala na dokładne przyjrzenie się anatomicznym strukturom i patologicznym tkankom, co znacząco ułatwia diagnozowanie, planowanie i przeprowadzanie operacji.

Czytaj też: Jak zapobiegać nadwadze i otyłości u dzieci? Rusza badanie wśród 7-latków

Mniej powikłań, krótszy proces rekonwalescencji

Po założeniu okularów rozszerzonej rzeczywistości HoloLens lekarze mogli wchodzić w interakcję z wyświetlanym hologramem operowanego miejsca, obrócić go, skalować, przemieszczać, a także wchodzić w wewnętrzne struktury anatomiczne za pomocą gestów i komend głosowych. Dzięki temu lekarze mogli skupić się na najmniejszych detalach i uniknąć uszkodzenia innych struktur wokół operowanego miejsca. To z kolei minimalizuje ryzyko powikłań i przyspiesza proces rekonwalescencji pacjenta. Co ważne, że metoda ta pozwala także pokazać starszym pacjentom lub ich rodzicom, jak będzie przebiegała operacja.

Dr hab. n. med. Anna Raciborska, kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej w Instytucie Matki i Dziecka, podkreśla, że przełom w medycynie dziecięcej, jaki udało się osiągnąć dzięki zabiegom wykonywanym z wykorzystaniem gogli rozszerzonej rzeczywistości, otwiera nowe perspektywy w leczeniu najmłodszych pacjentów. – Możliwość dokładniejszego rozpoznania problemu, precyzyjnego planowania operacji i jej przeprowadzania daje nam ogromne narzędzia w poprawie wyników leczenia i jakości życia dzieci — mówi dr hab. Anna Raciborska.

Czytaj też: Pionierski projekt Instytutu Matki i Dziecka i Microsoft. Kto może na nim skorzystać?

Cztery przełomowe różne zabiegi z zastosowaniem techniki AVR

Pierwszy zabieg przeprowadzono w lutym u pacjenta z mięsakiem stopy, u którego podejrzewano zmianę przerzutową w tkankach miękkich uda.

Drugi zabieg wykonano u trzylatka, u którego rozpoznano zmianę miękkotkankową okolicy pośladka prawego. Finalnie przeprowadzono u niego skomplikowaną operację wycięcia zmiany nowotworowej z okolicy krzyżowo-ogonowej.

W marcu operowana była pacjentka z przerzutami mięsaka kościopochodnego kości udowej z przerzutami do płuc.

Czwarty i jak dotychczas ostatni zabieg wykonano w maju u pacjentki, u której lekarze wycięli guza końca mostkowego obojczyka lewego, który uciskał ważne struktury anatomiczne szyi. Zastosowanie w jej przypadku techniki AVR umożliwiło dokładną wizualizację guza, zwłaszcza jego położenia względem dużych naczyń szyjnych i tchawicy, co ułatwiło przygotowanie się zespołu operacyjnego do zabiegu, a także pozwoliło na łatwiejsze wypreparowanie i usunięcie zmiany, znacznie przyspieszając tym samym operację.

– Technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości nie tylko przyczyniają się do poprawy diagnozowania i leczenia dzieci, ale także stanowią niezwykłe narzędzie edukacyjne dla nas. Dzięki nim możemy zdobywać wiedzę i umiejętności w interaktywny i praktyczny sposób, co pozwala na podnoszenie standardów opieki medycznej nad najmłodszymi pacjentami — mówi dr n. med. Krzysztof Bronowicki, specjalista chirurgii dziecięcej w Instytucie Matki i Dziecka.

Pionierskie zabiegi były efektem zwycięstwa firmy MedApp S.A. w organizowanym przez Instytut Matki i Dziecka konkursie Mother and Child Startup Challenge, w wyniku którego oprogramowanie CarnaLife Holo wdrażane jest w pięciu polskich szpitalach dziecięcych.

Operacje przeprowadzone w Instytucie Matki i Dziecka z wykorzystaniem technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości stanowią znaczący krok naprzód w dziedzinie chirurgii pediatrycznej. Instytut, będący liderem w opiece nad matką i dzieckiem, kontynuuje dążenie do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań medycznych, które przyczyniają się do poprawy zdrowia i jakości życia najmłodszych pacjentów.

W najbliższych czasie szpital planuje kolejne operacje z wykorzystaniem gogli HoloLens 2.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Upał może być bardzo groźny dla serca i naczyń

W trakcie upału serce pracuje intensywniej niż zwykle. Jednak u osób z chorobą wieńcową, po zawale, z wadami zastawkowymi lub nieleczonym nadciśnieniem tętniczym może nie sprostać dodatkowym obciążeniom.