Eksperci: szczepionki przeciwko grypie do 18. roku życia powinny być bezpłatne

Eksperci: szczepionki przeciwko grypie do 18. roku życia powinny być bezpłatne

Eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych apelują do Ministerstwa Zdrowia, aby uwzględnił szczepionki przeciwko grypie na liście leków bezpłatnych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia.

Jak przekonują, szczepienie przeciw grypie dzieci i młodzieży przynosi liczne korzyści zarówno każdemu zaszczepionemu pacjentowi, jak i całej populacji.

– Najmłodsi stanowią główne źródło transmisji wirusa grypy na inne grupy wiekowe szczególnie narażone. Ponadto dzieci w najmłodszym wieku należą do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu grypy, co często wiąże się z hospitalizacją. W żłobkach, przedszkolach i szkołach wirus grypy łatwo się rozprzestrzenia, co powoduje, że odsetek zachorowań wśród dzieci (20-30 proc.) jest znacznie wyższy w porównaniu do dorosłych (5-10 proc.). Szacuje się, że zaszczepienie co piątego dziecka mogłoby zmniejszyć ryzyko wystąpienia grypy wśród pozostałej populacji o blisko 50 proc. – przekonują.

Obecnie obowiązująca 50-proc. refundacja szczepień przeciw grypie dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 18. roku życia nie zwiększyła znacząco poziomu wyszczepialności w Polsce w tej grupie wiekowej. Nadal jest on bardzo niski — wynosi zaledwie około 2 proc., na co poza aspektem finansowym wpływ mają również niska świadomość Polaków oraz utrudnienia w dostępie do lekarzy w sezonie jesiennym, kiedy leczenie infekcji staje się istotniejszym priorytetem w placówkach medycznych.

– Aktualny Program Szczepień Ochronnych wymaga kilku zmian, które poprawią jego efektywność. Przede wszystkim należy skupić się na wprowadzeniu bezpłatnych szczepień zalecanych oraz uproszczeniu ścieżki pacjenta do szczepień. Skuteczna profilaktyka grypy jest niezwykle istotna, zwłaszcza wśród młodych ludzi, dlatego konieczne jest zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do tych szczepionek. Ochrona przed grypą nie tylko zabezpiecza zdrowie jednostki, ale także przyczynia się do ochrony zdrowia całej społeczności – podkreśla prof. Teresa Jackowska, ekspertka Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, prezeska Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Zdaniem ekspertów uwzględnienie szczepień przeciw grypie na zapowiadanej przez rząd liście bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia z pewnością przyczyni się do podniesienia odporności w tych grupach wiekowych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Proste przepisy: wigilia wegetariańska

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas, który kojarzy się z tradycją, rodzinnymi spotkaniami i... stołem pełnym smakołyków. Jak przygotować wigilię wegetariańską, używając łatwo dostępnych składników? Przedstawiamy kilka prostych i smacznych przepisów!