Jaka jest skuteczność teleporad? Czy mogą zastąpić tradycyjne wizyty w gabinecie?

Jaka jest skuteczność teleporad? Czy mogą zastąpić tradycyjne wizyty w gabinecie?

Fot. pixabay.com

Upowszechnienie teleporad stało się jedną z ważniejszych zmian w systemach opieki zdrowotnej wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Ich wdrożenie wiązało się z licznymi wątpliwościami, które dotyczyły m.in. ich skuteczności i wzrostu liczby tradycyjnych wizyt następujących po teleporadach potwierdzających rozpoznanie i wybór postępowania terapeutycznego.

W “JAMA Network Open” opublikowano wyniki badania oceniającego 2,2 miliona wizyt online, telefonicznych i tradycyjnych u lekarza rodzinnego w Kalifornii w latach 2016-2018. Teleporady stanowiły 14% ogółu porad, z czego 7% odbyło się w formie online, a pozostałe telefonicznie.

Recepty i zlecenia na badania częściej wydawane w gabinecie

Na kolejną wizytę w tradycyjnej formie, w terminie siedmiu dni po pierwszej konsultacji, zgłosiło się 24,5% chorych korzystających z wizyty na żywo, 25,4% chorych korzystających z porady online oraz 26% chorych po uzyskaniu przez pacjentów porady telefonicznej. Nie odnotowano istotnych różnic w liczbie wizyt w oddziałach ratunkowych czy liczbie hospitalizacji w zależności od formy pierwotnej konsultacji. Jednak podczas tradycyjnych wizyt pacjenci częściej otrzymywali recepty i zlecenia na badania laboratoryjne (odpowiednio 51,9% i 59,3% porad) niż podczas wizyt online (38,6% i 29,2%) czy konsultacji telefonicznych (34,7% i 27,3%).

Wideokonferencje przyszłością medycyny?

Z kolei w pracy opublikowanej w czasopiśmie “Annals of Internal Medicine” poddano analizie 20 badań z randomizacją, w których oceniano skuteczność porad lekarskich udzielanych za pomocą wideokonferencji. Badania oceniały opiekę nad chorymi na cukrzycę, z przewlekłym bólem, zaburzeniami neurologicznymi, chorobami kardiologicznymi oraz schorzeniami układu oddechowego. Nie wykazano, aby porady w formie wideokonferencji były gorsze niż tradycyjna wizyta w gabinecie lekarskim. Mimo że w badaniu nie uwzględniono niektórych jednostek chorobowych, np. chorób psychicznych, autorzy pracy są przekonani, że porady lekarskie w formie wideokonferencji są przyszłością medycyny.

A jak skuteczność teleporad oceniają polscy pacjenci, którzy z takiej formy skorzystali? Prosimy o Wasze opinie i komentarze pod tym artykułem.

Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen, www.acpjournals.org

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Proste przepisy: wigilia wegetariańska

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas, który kojarzy się z tradycją, rodzinnymi spotkaniami i... stołem pełnym smakołyków. Jak przygotować wigilię wegetariańską, używając łatwo dostępnych składników? Przedstawiamy kilka prostych i smacznych przepisów!