Suplementacja witaminy D zalecana dla chorych na hormonozależnego raka piersi

Suplementacja witaminy D zalecana dla chorych na hormonozależnego raka piersi

Najnowsze doniesienia naukowe dowodzą, że witamina D zapobiega utracie gęstości mineralnej kości u chorych na raka piersi w trakcie stosowania inhibitorów aromatazy.

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Około 2/3 guzów zawiera receptory hormonalne. W leczeniu tej grupy chorych przez co najmniej 5 lat stosuje się uzupełniającą hormonoterapię. Inhibitory aromatazy, często stosowane w hormonozależnym raku piersi, hamują wytwarzanie estrogenów z hormonów produkowanych przez korę nadnerczy. Jak każdy lek, inhibitory aromatazy powodują działania niepożądane, a jednym z nich jest obniżenie gęstości mineralnej kości, co przy dłuższej terapii może prowadzić do osteoporozy.

W badaniu zaprezentowanym na sesji posterowej w tegorocznym San Antoni Breast Cancer Symposium oceniono wpływ stosowania suplementacji witaminy D i wapnia na ryzyko osteoporozy u pacjentek w trakcie leczenia inhibitorami aromatazy.

140 chorych na raka piersi po leczeniu operacyjnym przydzielano do dwóch grup, w zależności od występowania receptorów hormonalnych w komórkach guza. Grupa z dodatnimi receptorami otrzymywała inhibitor aromatazy, natomiast u drugiej grupy zastosowano leczenie adekwatne do stadium zaawansowania nowotworu. Każda chora miała wykonywaną densytometrię na początku badania, po 6 miesiącach i po 5 latach. W obu grupach w przypadku niskiego stężenia witaminy D zalecano jej uzupełnienie. Dodatkowo chorym z osteopenią zalecano suplementację wapnia, a chorym z osteoporozą – kwas zoledronowy.

Po 5 latach w obu grupach zaobserwowano zmniejszenie niedoboru witaminy D, przy jednoczesnym obniżeniu gęstości mineralnej kości. Nie zaobserwowano istotnego zmniejszenia gęstości mineralnej kości w grupie stosującej inhibitory aromatazy w porównaniu z grupą kontrolną.

Źródło: Polska liga Walki z Rakiem, www.abstractsonline.com

Czytaj także:

Zaawansowany rak piersi: nowy lek zwiększa szanse na skuteczną terapię

Rak piersi: co trzeba o nim wiedzieć [WYWIAD]

Jedzenie orzechów poprawia wyniki leczenia raka piersi. U kogo?

Rusza badanie innowacyjnej terapii u kobiet z potrójnie ujemnym rakiem piersi

Badaj się i bądź czujna. Obniżysz ryzyko raka piersi

Fakty i mity na temat raka piersi

Kolejny lek dla chorych na raka piersi

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

26.02-3.03: Tydzień Wiedzy o Półpaścu. Czy wiesz, co to za choroba?

Każdy, kto przechorował ospę wietrzną, nosi w sobie uśpionego wirusa, który przy spadku odporności może się reaktywować i wywołać półpaśca. Ryzyko zachorowania na tę chorobę gwałtownie wzrasta po 50. roku życia.