Najnowsze doniesienia naukowe dowodzą, że witamina D zapobiega utracie gęstości mineralnej kości u chorych na raka piersi w trakcie stosowania inhibitorów aromatazy.
Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Około 2/3 guzów zawiera receptory hormonalne. W leczeniu tej grupy chorych przez co najmniej 5 lat stosuje się uzupełniającą hormonoterapię. Inhibitory aromatazy, często stosowane w hormonozależnym raku piersi, hamują wytwarzanie estrogenów z hormonów produkowanych przez korę nadnerczy. Jak każdy lek, inhibitory aromatazy powodują działania niepożądane, a jednym z nich jest obniżenie gęstości mineralnej kości, co przy dłuższej terapii może prowadzić do osteoporozy.
W badaniu zaprezentowanym na sesji posterowej w tegorocznym San Antoni Breast Cancer Symposium oceniono wpływ stosowania suplementacji witaminy D i wapnia na ryzyko osteoporozy u pacjentek w trakcie leczenia inhibitorami aromatazy.
140 chorych na raka piersi po leczeniu operacyjnym przydzielano do dwóch grup, w zależności od występowania receptorów hormonalnych w komórkach guza. Grupa z dodatnimi receptorami otrzymywała inhibitor aromatazy, natomiast u drugiej grupy zastosowano leczenie adekwatne do stadium zaawansowania nowotworu. Każda chora miała wykonywaną densytometrię na początku badania, po 6 miesiącach i po 5 latach. W obu grupach w przypadku niskiego stężenia witaminy D zalecano jej uzupełnienie. Dodatkowo chorym z osteopenią zalecano suplementację wapnia, a chorym z osteoporozą – kwas zoledronowy.
Po 5 latach w obu grupach zaobserwowano zmniejszenie niedoboru witaminy D, przy jednoczesnym obniżeniu gęstości mineralnej kości. Nie zaobserwowano istotnego zmniejszenia gęstości mineralnej kości w grupie stosującej inhibitory aromatazy w porównaniu z grupą kontrolną.
Źródło: Polska liga Walki z Rakiem, www.abstractsonline.com
Czytaj także:
Zaawansowany rak piersi: nowy lek zwiększa szanse na skuteczną terapię
Rak piersi: co trzeba o nim wiedzieć [WYWIAD]
Jedzenie orzechów poprawia wyniki leczenia raka piersi. U kogo?
Rusza badanie innowacyjnej terapii u kobiet z potrójnie ujemnym rakiem piersi
Badaj się i bądź czujna. Obniżysz ryzyko raka piersi