Jak pozbyć się przewlekłego zapalenia zatok

Jak pozbyć się przewlekłego zapalenia zatok

Choć trudno w to uwierzyć, aż 70 proc. silnych bólów głowy, które doskwierają nam zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, spowodowanych jest zapaleniem zatok. Bardzo często jest ono powikłaniem banalnego z pozoru przeziębienia. Jak sobie z nim radzić?

Jeśli nie pomagają leki zmniejszające obrzęk błon śluzowych, działające przeciwzapalnie i rozrzedzające gęstą wydzielinę, trzeba sięgnąć po cięższą artylerię – udrożnić zatoki chirurgicznie lub używając do tego celu mniej inwazyjnej metody tzw. balonikowania, czyli poszerzenia naturalnych ujść zatok za pomocą wprowadzanego do nich cewnika z balonikiem. W USA, Wielkiej Brytanii, a dzięki warszawskiej Klinice MML od niedawna również w Polsce, wykonywane są ulepszone i unowocześnione zabiegi “balonikowania” – XprESS LOProfile. Można je przeprowadzać również u dzieci (od 5. roku życia). Niestety w Polsce takie zabiegi nie są refundowane. 

Nowa metoda balonikowania zatok, jak podkreśla dr Michał Michalik z Kliniki MML, jest jeszcze mniej inwazyjna od poprzedniczki, czyli “klasycznego” balonikowania zatok. Nie wymaga narkozy (wystarcza znieczulenie miejscowe błon śluzowych nosa i/lub tzw. płytka sedacja, którą uzyskuje się, podając pacjentowi lek obniżający aktywność ośrodkowego układu nerwowego), daje lepsze i trwalsze efekty kliniczne, a dzięki minimalnej ingerencji w struktury nosa, śluzówki i zatok, skraca się okres rekonwalescencji.

Technika XprESS LOProfile polega na wprowadzeniu przez nos do zwężonej zatoki specjalnej, bardzo elastycznej sondy, na zakończeniu której znajduje się balonik. Otwierając się u ujścia zatoki, balonik udrażnia ją, umożliwiając tym samym odprowadzenie zalegającej w niej wydzieliny, która jest produkowana w nadmiarze przez walczący ze stanem zapalnym organizm.

Zabieg trwa około 30 minut i odbywa się pod kontrolą endoskopu. Nie zakładamy pacjentowi żadnych opatrunków, a jeśli zajdzie taka potrzeba, to są to opatrunki żelowe, które same się rozpuszczają. Ten zabieg jest bezkrwawy – zapewnia dr Michał Michalik.

Proces gojenia, dodaje, nie przekracza zwykle dwóch-trzech dni, choć u niektórych osób (np. cierpiących na alergię) może się przedłużyć do dwóch-trzech tygodni.

Pozostaje jeszcze tylko problem kosztów – za zabieg XprESS LOProfile trzeba zapłacić z własnej kieszeni 9,5 tys. zł. To sporo pieniędzy, choć w USA, gdzie wykonuje się je już niemal rutynowo, każą sobie za niego zapłacić w przeliczeniu na złotówki czterokrotnie więcej. Dlaczego aż tyle? Ponieważ bardzo drogi jest, niezbędny do jego wykonania, zestaw jednorazowych narzędzi, które produkuje tylko jedna firma na świecie.

4

Kilka faktów na temat zapalenia zatok

1. 7 na 10 przypadków bólów głowy odczuwanych tak silnie jak migrena ma związek z chorymi zatokami.

2. Zapaleniom zatok sprzyja okres jesienno-zimowy, charakteryzujący się zwiększoną zachorowalnością na infekcje górnych dróg oddechowych- zapalenia zatok są ich częstym powikłaniem.

3. Co trzeci Polak przynajmniej raz w życiu przeszedł ostre zapalenie zatok, a co piąty cierpi z powodu przewlekłego zapalenia zatok.

4. Czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo zachorowania na zalanie zatok są m.in. krzywa przegroda nosowa lub inne wady anatomiczne, powodujące problemy z drożnością nosa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.