Suchość pochwy, a nie oziębłość powstrzymuje kobiety od seksu

Suchość pochwy, a nie oziębłość powstrzymuje kobiety od seksu

Fot. Pixabay.com

Suchość pochwy to problem, o którym wolimy nie rozmawiać, nawet ze swoim ginekologiem, choć powoduje u nas duży dyskomfort lub ból podczas współżycia seksualnego. I negatywnie wpływa na nasz stan emocjonalny. Zbyt często bagatelizujemy towarzyszące temu problemowi objawy, co tylko sprzyja umacnianiu się krzywdzących mitów i stereotypów na nasz temat.

Powszechnie suchość pochwy kojarzona jest z dwiema przyczynami: z okresem menopauzy, a także z wyjątkowo krzywdzącym mitem, jakoby dolegliwość ta świadczyła o oziębłości kobiet, o niezdolności do pobudzenia seksualnego, braku chęci do jakichkolwiek aktywności seksualnych. Mit ten wpędza kobiety w poczucie winy, niską samoocenę, brak wiary we własną seksualność, a także brak chęci na seks. Negatywna ocena, przypięcie „etykietki” oziębłej, stygmatyzuje wiele kobiet, powodując nie tylko kompleksy, ale, poprzez fałszywą ocenę, powiela przekonanie o niechęci kobiet do aktywności seksualnej – mówi psycholog i seksuolog Izabela Jąderek.

Jak podkreśla ekspertka, suchość pochwy ma kilka różnych obliczy. Może być związana z menopauzą i niskim poziomem estrogenów powodujących tzw. atrofię pochwy, która objawia się bólem, swędzeniem i pieczeniem narządów płciowych (szczególnie nasila się to podczas stosunku). Ale poziom hormonów spada również w okresie poprzedzającym miesiączkę – wyraźnie zmniejsza się wtedy nasza ochota na seks. Obniżony poziom hormonów może mieć również związek z niektórymi przyjmowanymi przez nas lekami, np. antyhistaminowymi (na alergię), nieprawidłowo dobranymi pigułkami antykoncepcyjnymi, antybiotykami, lekami na cukrzycę czy antydepresentami, albo być efektem radioterapii.

Problem suchości pochwy, o czym warto pamiętać, może dotyczyć również kobiet, które często korzystają z publicznych basenów, nadużywają alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, żyją w ciągłym stresie, zbyt dużo pracują.

Może być także objawem niesatysfakcjonującej relacji partnerskiej i wyrazem braku zaufania, poczucia bezpieczeństwa, czasem niechęci lub wręcz awersji. Do problemów partnerskich, które mogą przejawiać się w postaci suchości pochwy, dochodzą jeszcze: nieadekwatna lub zbyt krótkotrwała stymulacja seksualna ze strony partnera, odmienność potrzeb i oczekiwań kobiety, zanik atrakcyjności partnera, rutyna we współżyciu, niska kultura współżycia seksualnego, sprzeczności między oczekiwaniami a rzeczywistością, w tym problemy w komunikacji (lub jej zanik) w związku, nieumiejętność komunikowania się dotyczącego seksualności, a także długotrwałe konflikty w relacji powodujące narastanie i kumulowanie negatywnych przeżyć i uczuć– dodaje Izabela Jąderek.

W opinii znanego warszawskiego ginekologa, dr. Grzegorza Południewskiego, problem suchości pochwy dotyczy kobiet w różnym wieku. Brak nawilżenia pochwy w trakcie współżycia zgłaszają, jak tłumaczy, zarówno pacjentki młode, np. stosujące doustną antykoncepcję hormonalną, po porodzie, karmiące piersią, jak i kobiety w okresie okołomenopauzalnym.

Dobranie odpowiedniego leczenia może nastręczać trudności, gdyż mamy do czynienia z różnymi czynnikami sprawczymi, ale jednym efektem klinicznym. U kobiet po menopauzie działanie hormonów znacznie zmniejsza dolegliwości. Ale u kobiet po porodzie hormonów stosować nie można ze względu na laktację – przypomina dr Grzegorz Południewski.

U młodych kobiet dolegliwości związane z suchością pochwy nie występują stale, dlatego leczenie nie musi być ciągłe. W ich przypadku niemal natychmiastową poprawę daje działanie miejscowe produktów przeznaczonych do tego celu, np. globulek dopochwowych Femma Expert Hydro firmy Glenmark, które są dostępne bez recepty. U kobiet dojrzałych mogą być one cennym uzupełnieniem leczenia hormonalnego. Poprawa stanu śluzówki jest dobrą drogą do zniesienia przykrych dolegliwości i poprawy samopoczucia. Ponadto, miejscowe stosowanie leków zmniejsza ryzyko nakładających się na suchość pochwy infekcji. Takie postępowanie jest nie tylko elementem higieny, ale również zapobiega znacznie poważniejszym późniejszym powikłaniom.

*****

FEMMA-Expert-Hydro Low Res

Femma Expert Hydro globulki dopochwowe to produkt łagodzący uczucie suchości pochwy i związany z tym problem dyskomfortu. Dzięki zastosowaniu ściśle współdziałających ze sobą składników: kwasu hialuronowego (ochrania i nawilża nabłonek pochwy oraz wspomaga jej regenerację), witaminy A (ma właściwości nawilżające i natłuszczające), witaminy E (jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni komórki przed uszkodzeniem wywoływanym przez wolne rodniki, bierze udział w utrzymaniu odpowiedniej przepuszczalności błon komórkowych) oraz ekstraktu z aloesu (ma właściwości nawilżające, regenerujące i przeciwutleniające) – pomaga przywrócić prawidłowy stan nabłonka pochwy.

Produkt został zarejestrowany jako wyrób medyczny. Jest zalecany do stosowania po porodzie, w okresie menopauzy, w trakcie stosowania doustnej antykoncepcji, w przypadku bolesnych stosunków, po radio- i chemioterapii oraz po zabiegach ginekologicznych. Opakowanie zawierające 7 globulek dopochwowych Femma Expert Hydro kosztuje około 27 zł. Można je kupić w aptece bez recepty.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.