Genioplastyka, czyli jak poprawić wygląd podbródka

Genioplastyka, czyli jak poprawić wygląd podbródka

Nasze twarze, zwykle w niedużym stopniu, są asymetryczne. Zdarza się jednak, że ta asymetria jest tak duża, iż przyczynia się do powstania kompleksów. Czy można temu jakoś zaradzić?

O tym, że kształt podbródka ma wpływ na rysy całej twarzy,  dobrze wiedziała największa seks bomba światowego kina. Mało kto jednak zdawał sobie sprawę, że w początkach swojej kariery, Marylin Monroe nazywano “gwiazdą bez brody”. Z tego powodu zdesperowana aktorka poddała się operacji plastycznej. Niestety, finalnie zabieg nie był zbyt udany, bo wszczepiony implant zaczął się rozpuszczać. Od tego czasu minęło ponad 70 lat. Jak dziś medycyna radzi sobie ze zmianą kształtu brody? – pytamy dr. n. med. Marcina Barana ze Szpitala Żagiel Med w Lublinie.

– Problem asymetrii może dotyczyć różnych okolic twarzy, a w tym okolicy bródkowej. Inne defekty okolicy bródkowej mogą być związane m.in. z niekorzystną projekcją tej części twarzy (cofnięty lub wystający podbródek), szerokością czy wysokością. Na szczęście dzięki plastyce części bródkowej żuchwy oraz zabiegom chirurgicznym na tkankach miękkich okolicy bródkowej możliwe jest skorygowanie wad zarówno rozwojowych, jak i nabytych na przykład w wyniku urazu – wyjaśnia dr Marcin Baran.

Na czym polega genioplastyka?

Genioplastyka, czyli plastyka okolicy bródkowej kości żuchwy, to operacja plastyczna z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej, która pozwala skorygować wygląd podbródka zgodnie z zakładanymi oczekiwaniami. W celu zmiany kształtu i wielkości okolicy bródkowej wykonuje się cięcia kości z przesunięciami części bródkowej i jej zespoleniem w nowym, odpowiednim położeniu. Tą metodą chirurgiczną można zmniejszyć lub powiększyć omawianą okolicę zgodnie z potrzebami.

– Alternatywnymi sposobami powiększenia i modelowania okolicy bródkowej są metody z zastosowaniem implantów, wypełniaczy i własnej tkanki tłuszczowej pobranej z innych okolic ciała – wyjaśnia dr Baran.

U kogo wykonuje się genioplastykę?

Genioplastykę przeprowadza się u osób, które mają kompleksy, nie są zadowolone z wyglądu swojej twarzy z powodu kształtu i wielkości okolicy bródkowej.  Niekorzystne cechy związane z nieestetycznym przejściem twarzy w szyję (zatarcie fałdu bródkowo-szyjnego, podwójny podbródek)  również mogą stanowić wskazanie do wykonania tej operacji.

– Zwykle pacjenci chcą uzyskać efekt estetyczny, lepszy profil. W niektórych przypadkach genioplastykę przeprowadzamy ze względów leczniczych lub w połączeniu z innymi zabiegami wykonywanymi na twarzy. Tak jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych, idealnym kandydatem do przeprowadzenia genioplastyki jest osoba pełnoletnia (genioplastyka powinna być wykonywana po zakończeniu wzrostu twarzoczaszki) i ciesząca się dobrym zdrowiem ogólnym. W przypadku występowania bardziej złożonego problemu niezbędne może się okazać leczenie ortodontyczne i zaplanowanie genioplastyki w połączeniu z operacją przesunięcia szczęki lub żuchwy wraz z uzębieniem, ponieważ nieprawidłowości położenia kości szczęk często wiążą się ze zmianą ułożenia zębów – tłumaczy ekspert.

Jak przebiega zabieg genioplastyki?

Genioplastyka jest krótkim zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu ogólnym. Trwa zwykle 1-2 godziny. Operację rozpoczyna się od cięcia błony śluzowej wewnątrz ust, czego zaletą jest brak jakichkolwiek ran, a następnie blizn na twarzy. Po cięciu wewnątrzustnie chirurg dostaje się do części bródkowej żuchwy. W zależności od tego, jaki rodzaj korekty jest wykonywany, lekarz przecina odpowiednio kość w tej okolicy, przesuwa jej odłamy, modeluje i zespala przesunięty odłam za pomocą płytek i śrub tytanowych, po czym zakłada szwy.

– Czasami konieczne jest powiększenie części bródkowej z zastosowaniem przeszczepu kości z talerza biodrowego. Nowy kształt okolicy bródkowej warunkowany jest zmienionym położeniem przeciętego i przesuniętego segmentu kości – wyjaśnia dr Baran. – Po operacji pacjent ma założony opatrunek na brodę, dostaje również środki przeciwbólowe. Tuż po zabiegu pacjent ma prawo odczuwać dyskomfort i lekki ból. Zaleca się przyjmowanie wyłącznie płynnych pokarmów, a po dwóch tygodniach następuje powrót do normalnego odżywiania. Jak po praktycznie każdej operacji występuje obrzęk i zasinienie, które powinny ustąpić w ciągu kilkunastu dni – wyjaśnia dr Baran.

Jak podkreśla, ryzyko, jakie niesie ze sobą korekcja brody jest stosunkowo niewielkie, a wynik operacji często jest postrzegany jako spektakularny.

Niemal codziennie ludzie na całym świecie szukają sposobów na poprawę swojego wyglądu. Nierzadko szukają wtedy pomocy w chirurgii szczękowo-twarzowej i plastycznej, która na szczęście dziś jest dostępna praktycznie dla każdego, a jej możliwości są nieocenione.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.