Prawdziwe historie seropozytywnych online

Prawdziwe historie seropozytywnych online

Na portalu niewykrywalni.pl pojawiły się pierwsze podcasty opowiadające o życiu z HIV. Wkrótce znajdą się tam kolejne świadectwa osób seropozytywnych. Nowa kampania ma służyć edukacji oraz walce ze stygmatyzacją osób zakażonych HIV.

Informacja o zakażeniu HIV dla większości osób, które słyszą taką diagnozę jest szokiem. Obawy o zdrowie własne i najbliższych podsyca strach przed społeczną izolacją. Dlatego tak istotny jest projekt “Niewykrywalni – pozytywne audiobooki i podcasty” realizowany przez Stowarzyszenie Bears of Poland. W ramach akcji na portalu niewykrywalni.pl publikowane będą opowieści osób żyjących z HIV oraz rozmowy ze specjalistami ds. HIV/AIDS. Pierwsze podcasty trafiły już na stronę. Kolejne będą wprowadzane w najbliższych tygodniach.

– Kampanię prowadzimy pod hasłem “Życie jest POZYTYWNE, HIV tego nie zmienia”. Pozytywne podcasty, czyli świadectwa osób żyjących z HIV, mają pomóc w przełamaniu stygmatyzacji osób zakażonych. Wsparciem dla ich przekazów będą audiobooki prezentujące przystępnie podaną wiedzę naukową na temat wirusa oraz profilaktyki HIV – mówi Tomasz Siara, prezes Stowarzyszenia Bears of Poland, inicjator kampanii i społecznik HIV/AIDS żyjący z HIV od 17 lat.

Jako pierwsze na stronie kampanii pojawiły się rozmowy z Magdą – szczęśliwą mężatką oraz matką trójki zdrowych dzieci żyjącą z HIV od urodzenia, dr. Bartoszem Szetelą, specjalistą chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Bruce’em Richmanem, amerykańskim aktywistą HIV, twórcą globalnego przekazu U=U, jednym z założycieli ruchu Prevention Access Campaign.

Magda opowiada, jak można w Polsce normalnie funkcjonować z wirusem. Richman tłumaczy, dlaczego tak istotna jest świadomość, że osoba HIV+, która otrzymuje odpowiednią terapię antyretrowirusową, w ciągu kilku miesięcy może dojść do stanu, w którym wirus jest niewykrywalny w jej krwi. Z kolei dr Szetela opowiada o pozytywnym wpływie kampanii “Niewykrywalni” na jego pracę z pacjentami i na samych pacjentów.

– Magda mówi o dorastaniu z HIV w cieniu stygmatyzacji i wykluczenia ze strony rówieśników oraz dorosłych. Dowiecie się, jak sobie radziła w życiu, jak się szczęśliwie zakochała i wyszła za mąż za chłopaka HIV-. Magda mówi też o swoich dzieciach, które dzięki skutecznej terapii antyretrowirusowej (ARV) urodziły się zdrowe. Bruce wyjaśnia natomiast samą koncepcję niewykrywalności. Wciąż za mało osób rozumie, że gdy dzięki lekom ARV wiremia spada poniżej 50 kopii wirusa w 1ml krwi, osoba seropozytywna przestaje być zakaźna dla swojego seronegatywnego partnera, czy partnera seksualnego – podkreśla Tomasz Siara.

Na stronie publikowane będą kolejne pozytywne opowieści o tym, jaką ulgą jest HIV, jeśli w perspektywie był rak, o komforcie psychicznym, jaki zapewnia profilaktyka poekspozycyjna, o wsparciu lekarza i wiele innych.

– Projekt “Niewykrywalni – pozytywne audiobooki i podcasty” jest kontynuacją kampanii “Niewykrywalni”, która sprawiła, że 73 osoby HIV+ postanowiły mi zaufać i opowiedzieć o swoim życiu z wirusem. W kilku przypadkach nasz kontakt przyczynił się do ich powrotu z bardzo ciemnych życiowych meandrów. Mam nadzieję, że podcasty z ich udziałem pomogą wrócić do normalnego funkcjonowania wielu innym osobom seropozytywnym – podsumowuje Tomasz Siara.

„Brak rzetelnych informacji na temat zakażenia HIV oraz stygmatyzacja osób seropozytywnych są ogromnym problemem. Dlatego najlepszym sposobem na walkę z tym wirusem jest edukacja oraz pokazywanie pozytywnych przykładów, takich jak Magda czy jak Tomasz Siara. Mamy w Polsce dostępne bezpłatnie, skuteczne, bezpieczne terapie. Osoby HIV+, które się leczą mogą prowadzić normalne życie, zakładać rodziny, rodzić dzieci. Niestety wiele z nich o tym nie wie. Wierzę, że projekt Stowarzyszenia Bears of Poland łączący wiedzę specjalistów z doświadczeniem osób zakażonych przyczyni się do poprawy tej sytuacji” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Otyłość to choroba, którą trzeba leczyć (ROZMOWA)

Otyłość to choroba. Jej przyczyną nie jest brak ruchu i objadanie się. To nieuprawnione, dyskryminujące i stygmatyzujące opinie — tłumaczy dr hab. Mariusz Wyleżoł, kierownik Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej.