Czy testosteron może być groźny dla serca?

Czy testosteron może być groźny dla serca?

Uzupełnianie niedoboru testosteronu nie powoduje problemów sercowo-naczyniowych, o ile pacjent stosuje go za zgodą i wiedzą lekarza, a nie na własną rękę.

Testosteron to męski hormon płciowy (kobiety również go potrzebują, ale w zdecydowanie mniejszych stężeniach). Niski poziom testosteronu może powodować m.in. obniżone libido i zaburzenia funkcji seksualnych, w tym impotencję, ale także zmęczenie, obniżony nastrój, wypadanie włosów, a w niektórych przypadkach uderzenia gorąca (podobnie jak u kobiet w okresie menopauzy).

Czytaj też: 10 objawów obniżonego poziomu testosteronu

Czy testosteron może powodować zawał serca, udar mózgu i śmierć sercową?

Choć początkowo wydawało się, że doskonałym remedium na problemy wynikające ze zbyt niskiego poziomu testosteronu będzie jego suplementacja, w 2013 r. amerykańscy naukowcy ogłosili wyniki swoich badań wskazujących, że mężczyźni, którzy mieli wcześniej problemy z sercem i stosowali terapię zastępczą testosteronem, mieli zwiększone ryzyko zawału serca, udaru mózgu i śmierci sercowej. 

W związku z tym Agencja ds. Żywności i Leków nakazała producentom preparatów z testosteronem zasponsorowanie badania klinicznego, które miało ustalić, czy suplementacja tego hormonu przez mężczyzn stanowi zagrożenie dla ich układu sercowo-naczyniowego czy też nie.

Takiego badania podjęli się naukowcy z Cleveland Clinic. Włączono do niego ponad 5 tys. mężczyzn w wieku 45-80 lat z objawowym hipogonadyzmem (zmniejszenie wydzielania hormonów płciowych) oraz podwyższonym ryzykiem sercowo-naczyniowym. Chorzy w ramieniu eksperymentalnym stosowali codziennie żel z testosteronem, natomiast w grupie kontrolnej — identycznie wyglądający żel, który jednak był substancją obojętną. 

Okazało się, że w porównaniu z placebo testosteron poprawiał funkcje seksualne oraz zmniejszał częstość i nasilenie niedokrwistości. W ciągu 33-miesięcznej obserwacji terapia hormonalna nie zwiększała ryzyka zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, zgonu z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego ani nawrotu raka gruczołu krokowego. Nie wpływała również na gospodarkę węglowodanową, w tym ryzyko rozwoju cukrzycy. U chorych stosujących testosteron częściej obserwowano jednak migotanie przedsionków, ostrą chorobę nerek i zatorowość płucną oraz większe o 43 proc. ryzyko złamań.

– Nasze odkrycia mogą ułatwić bardziej świadome rozważenie potencjalnych korzyści i zagrożeń związanych z terapią testosteronem wśród mężczyzn w średnim wieku i starszych z hipogonadyzmem — poinformował dr Michael Lincoff, główny autor badania zatytułowanego “Testosteron Replacement Therapy for Assessment of Long-term Vascular Events and Efficacy Response in Hypogonadal Men (TRAVERSE)”), wiceprzewodniczący ds. badań w Cleveland Clinic Department of Cardiovascular Medicine.

Wyniki badania zaprezentowano na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Endokrynologicznego ENDO 2023 i opublikowano w czasopiśmie naukowym “New Anglia Journal of Medicine”. Wykazało ono, że „terapia zastępcza testosteronem nie powoduje poważnych niepożądanych zdarzeń sercowych u mężczyzn w średnim wieku i starszych z hipogonadyzmem (niski poziom testosteronu), którzy mieli wcześniej wysokie ryzyko sercowo-naczyniowe”.

Czytaj też: Nadmiar testosteronu też jest szkodliwy

Testosteron z legalnego źródła i po konsultacji z lekarzem

Wyniki badania naukowców z Cleveland Clinic nie powinny jednak stanowić zachęty do sięgania po testosteron bez wskazań medycznych i konsultacji z lekarzem. Naukowcy ostrzegają przed bezzasadnym suplementowaniem tego hormonu.

Tymczasem wielu mężczyzn suplementuje testosteron, aby poczuć się młodziej lub zbudować siłę i masę mięśniową — ilość recept na terapię testosteronem potroiła się w latach 2001-2011 dla mężczyzn w wieku powyżej 40 lat, o czym świadczy badanie opublikowane w “JAMA Internal Medicine”.

– Mężczyźni nie powinni stosować testosteronu w celu przeciwdziałania starzeniu się — przestrzega główny autor tego badania, Steven E. Nissen, dyrektor naukowy Instytutu Serca, Naczyń i Klatki Piersiowej w Cleveland Clinic. – Nie chcemy, aby nasze badanie było nadużywane przez lekarzy do przepisywania go mężczyznom, którzy po prostu chcą poczuć się młodziej.

Panowie mogą wspomóc naturę w wydzielaniu testosteronu, bo więcej wydzielają go mężczyźni szczupli, aktywni ruchowo i dbający o sen.


Literatura:

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2215025 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24193080/ 

Źródło informacji: Serwis Zdrowie 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.