Czy sztuczna inteligencja przyspieszy proces syntezy nowych leków?

Czy sztuczna inteligencja przyspieszy proces syntezy nowych leków?

Od wielu pokoleń ludzie korzystają ze starych i dobrze znanych terapii farmaceutycznych. Jednak wiele chorób, takich jak niektóre nowotwory, choroba Alzheimera czy choroby psychiczne, wciąż czeka na skuteczne terapie. Czy sztuczna inteligencja skróci proces powstawania nowych leków i wprowadzania ich na rynek?

Przedstawiciele Molecule.one, polskiej firmy tech-bio, która nawiązała współpracę z Amerykańskim Towarzystwem Chemicznym (CAS), nie mają co do tego żadnych wątpliwości.

Sztuczna inteligencja połączyła innowatorów z Polski i chemików z USA

Molecule.one, lider w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań tech-bio opartych na sztucznej inteligencji (AI), podczas dorocznej konferencji ACS Fall w San Francisco, która zgromadziła ponad 10 tys. uczestników z branży farmaceutycznej i chemicznej, ogłosił nawiązanie strategicznego partnerstwa z Amerykańskim Towarzystwem Chemicznym (CAS). W ramach współpracy Molecule.one wykorzysta własne rozwiązania oparte na generatywnej sztucznej inteligencji do zaprojektowania znacznie wydajniejszych szlaków syntezy chemicznej.

Proces wytwarzania nowych molekuł to lata intensywnych prac ekspertów, wykorzystanych zasobów, podjętych prób i badań, jak też gigantyczne nakłady finansowe. Dla naukowców, poświęcających dekady na opracowywanie nowych terapii, optymalizacja czasu na wczesnym etapie procesu tworzenia stanowi krok milowy w tempie tworzenia nowoczesnych farmaceutyków.

– Generatywna sztuczna inteligencja ma niesamowite osiągnięcia w tych dziedzinach, gdzie było możliwe wytrenowanie modeli AI na dużych zbiorach danych. Nadszedł czas na wykorzystanie jej potencjału w obszarze odkrywania nowych leków. Jesteśmy szalenie dumni, że Molecule.one jako polska firma ma udział we wprowadzeniu na rynek pierwszego modelu generatywnego dla chemii, w oparciu o największe w tej branży bazy danych CAS. Efekty tej współpracy będą widoczne w ciągu najbliższych miesięcy i lat — komentuje Piotr Byrski, współzałożyciel i dyrektor generalny Molecule.one.

Czy sztuczna inteligencja doprowadzi do rewolucji w farmacji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w medycynie zaczęło już przynosić pierwsze sukcesy np. w radiologii, kardiologii czy patomorfologii. Nieograniczone możliwości uczenia się i procesowania tzw. big data przez algorytmy sztucznej inteligencji już dzisiaj podnoszą poziom celowości diagnoz, niwelują ryzyko błędu czy zwiększają efektywność procesów. AI w parze z ekspertem w danej dziedzinie stanowią duet oparty na doskonałym parytecie. Przewiduje się, że to właśnie synergia wiedzy eksperckiej z odpowiednio zastosowanym AI, zrewolucjonizują światową medycynę. 

Czytaj też: Sztuczna inteligencja precyzyjnie monitoruje pracę serca

Aby zabezpieczyć zdrowie obecnych i przyszłych pokoleń, Molecule.one łączy własne know-how, m.in. generatywne modele głębokiego uczenia i platformę planowania syntezy dla chemików, ze światowej klasy kolekcją treści reakcji chemicznych należącą do CAS. Celem tych działań jest umożliwienie naukowcom szybszego dokonywania przełomowych odkryć w dziedzinie opracowywania nowych leków. Będzie to możliwe poprzez stworzenie innowacyjnych rozwiązań do wydajnego planowania syntezy chemicznej właśnie przy wykorzystaniu AI.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja może wesprzeć w pracy lekarzy. W jakim zakresie?

Czy sztuczna inteligencja przyspieszy syntezę nowych cząsteczek?                                      

Zespół Molecule.one połączy efekty swojej pracy w tworzeniu modeli generatywnych z pierwszym, dostępnym komercyjnie, narzędziem do oceny dostępności syntetycznej – M1 RetroScore powered by CAS. Aby przewidywać prawdopodobieństwa syntezy nowych cząsteczek, M1 wykorzystuje modele uczenia maszynowego, przeszkolone w zakresie najlepszych w swojej klasie reakcji chemicznych. Dzięki temu dostarcza dokładną ocenę dostępności nowo odkrytych związków chemicznych wraz z odpowiednimi potencjalnymi najlepszymi ścieżkami syntezy dla danych celów.

Na zdj. Piotr Byrski i Paweł Włodarczyk-Pruszyński z firmy Molecule.one

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Poznaj nowość Vichy: krem Liftactiv B3 na noc

Noc, choć często nie docenia się jej roli w codziennej pielęgnacji, jest momentem, gdy nasza skóra odzyskuje blask i witalność. Naukowcy zajmujący się chronobiologią — nauką o rytmach dobowych, w jakich funkcjonuje człowiek, dowodzą, że to właśnie po zmierzchu skóra jest najbardziej aktywna i uruchamia szereg procesów służących jej odnowie i regeneracji.