Sztuczna inteligencja może wesprzeć w pracy lekarzy. W jakim zakresie?

Sztuczna inteligencja może wesprzeć w pracy lekarzy. W jakim zakresie?

Fot. pixabay.com

Zastosowanie sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence, AI) w interpretacji przesiewowych badań mammograficznych może zmniejszyć obciążenie radiologów o 70 proc. bez pogorszenia czułości wykrywania raka piersi.

W specjalistycznym czasopiśmie “Radiology” opublikowano wyniki retrospektywnej analizy blisko 16 tys. cyfrowych badań obrazowych piersi – cyfrowej mammografii i tomosyntezy, w których raka piersi rozpoznano ostatecznie u 113 chorych. Ocenę jednego lub dwóch radiologów porównano z wynikiem algorytmu sztucznej inteligencji, wykorzystującego technikę autonomicznego treningu. Każdy mammogram został oceniony przez AI w skali od 1 do 10, gdzie wraz ze wzrostem liczby punktów rosła szansa na rozpoznanie nowotworu.

70 proc. ocenianych badań otrzymało nie więcej niż 7 punktów, interpretowane jako małe ryzyko rozpoznania raka piersi. Zastosowanie AI w porównaniu z podwójną oceną radiologiczną pozwoliło na zmniejszenie o ponad 70 proc. liczby godzin pracy lekarza oraz zmniejszenie o blisko 17 proc. odsetka ponownych wezwań pacjentek. Co ważne, nie odnotowano spadku czułości metody – AI wykryła w mammografiach 92 nowotwory złośliwe piersi, a radiolodzy 95. W obrazach tomosyntezy AI rozpoznała 76 nowotworów, natomiast radiolodzy 78.

Jednak ze względu na relatywnie małą liczebność próby oraz przeprowadzenie jej tylko w jednym ośrodku, planowane jest przeprowadzenie prospektywnego badania klinicznego.

Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, pubs.rsna.or

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Perfecta Planet Essence: 4 nowe produkty do pielęgnacji ciała

Linia Perfecta Planet Essence powiększyła się o cztery nowe produkty do pielęgnacji ciała. Połączenie gruszki z karmelem, grejpfruta z kawą i ashwagandhy z szafranem ma być gwarancją zmysłowych doznań i obietnicą gładkiego ciała.