Na razie tylko w 75 aptekach farmaceuci mogą zrobić przegląd leków

Na razie tylko w 75 aptekach farmaceuci mogą zrobić przegląd leków

Fot. PAP

Tylko w 75 z ponad 11 tysięcy wszystkich aptek pacjent może poprosić farmaceutę o przeprowadzenie analizy wszystkich przyjmowanych leków i suplementów diety. Jeśli ten eksperyment się powiedzie, usługa przeglądu lekowego zostanie uruchomiona w pozostałych aptekach.

Odbywający się na razie na zasadzie pilotażu przegląd leków to bardzo istotny, ale też bardzo trudny element opieki farmaceutycznej. Jego celem jest wyeliminowanie niebezpiecznych interakcji zachodzących pomiędzy poszczególnymi preparatami przyjmowanymi przez pacjentów. Chodzi nie tylko o leki, ale również niewinne z pozoru suplementy diety i preparaty ziołowe.

– Farmaceuta dokonuje analizy całej apteczki domowej i na podstawie tej analizy dokonuje pewnego planu opieki farmaceutycznej. Przede wszystkim rozwiązuje problemy lekowe, które widzi u pacjenta. Zdarzają się np. leki zdublowane, zdarzają się leki, które wchodzą w niebezpieczne interakcje kończące się hospitalizacją pacjentów – tłumaczyła Ewa Krajewska, główny inspektor farmaceutyczny, podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu. – Jesteśmy na etapie realizacji pilotażu w 75 aptekach w całym kraju – dodała.

W jaki sposób realizowany jest ten pilotaż? – Pacjent może przyjść do apteki, usiąść w miejscu, w którym zapewniona jest jego intymność i powiedzieć farmaceucie o wszystkich lekach, jakie spożywa – powiedziała Ewa Krajewska.

Dodała, że jeśli ocena wyników pilotażu okaże się satysfakcjonująca, to usługa przeglądu lekowego zostanie wdrożona w pozostałych aptekach i będzie ją finansował Narodowy Fundusz Zdrowia. – To jest jeszcze na dzisiaj plan, ale wszystko wskazuje na to, że zostanie zrealizowany – oceniła Krajewska.

W opinii dr hab. Agnieszki Neumann-Podczaski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, która jest koordynatorem ministerialnego Pilotażowego Programu Przeglądów Lekowych, pilotaż ma również przynieść odpowiedź na pytanie, kto ma świadczyć takie usługi i jak przygotowani są do tego farmaceuci.

– W tym zakresie czekamy na akty wykonawcze, które będą to precyzowały, ponieważ potrzebny jest nam jeden standard. Po to, żeby ta usługa była dobrze wykonana, żeby lekarze chcieli rozmawiać z farmaceutami [o najlepszym sposobie leczenia pacjentów – przyp. red.], nie odbierali ich jako konkurentów, ale jako partnerów w procesie leczenia – powiedziała dr Agnieszka Neumann-Podczaska.

Nie wiadomo, kiedy będą gotowe przepisy regulujące przegląd lekowy ani kiedy stanie się on standardem w aptekach.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Przeczytaj także:

W czym może ci pomóc farmaceuta? Sprawdziła to Katarzyna Bosacka

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Radioterapia adaptacyjna — nowa jakość w leczeniu promieniami

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są od tygodnia leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Do tej pory skorzystało z niej dwoje pacjentów, ale kolejni są już przygotowywani do zabiegów.