Sztuczna inteligencja precyzyjnie monitoruje pracę serca

Sztuczna inteligencja precyzyjnie monitoruje pracę serca

Fot. pixabay.com

Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w obszar medycyny i jest wykorzystywana w diagnostyce i leczeniu różnych schorzeń, m.in. układu krążenia.

Z punktu widzenia pacjentów istotną korzyścią z wykorzystania sztucznej inteligencji w kardiologii jest skrócenie kolejek do kardiologów, objęcie profilaktyką i leczeniem szerszej grupy chorych, precyzyjne i wczesne wykrywanie nieprawidłowości rytmu serca, ograniczenie biurokracji i zwiększenie czasu na kontakt lekarza z pacjentem. W dłuższej perspektywie przyczyni się to do zwiększenia satysfakcji z usług ochrony zdrowia.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja wykryła u pacjenta groźne migotanie przedsionków

Z kolei wśród korzyści, które mogą mieć bezpośredni wpływ na pracę lekarzy, można wyróżnić skrócony czas poświęcony na analizę badań EKG oraz większą precyzję diagnostyczną, co przekłada się na możliwość diagnozowania większej liczby pacjentów. Ponadto sztuczna inteligencja ma podpowiadać, standaryzować i być dodatkowym źródłem informacji dla lekarza.

– Sztuczna inteligencja będzie wspomagać lekarzy w pracy, ale to nie algorytm podejmie za nas decyzję. Będzie analizować dane w czasie realnym, dostarczać informacje, a także monitorować stan pacjenta, zwłaszcza poza szpitalem – wyjaśnia prof. Piotr Jankowski, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii CMKP w Warszawie.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja może wesprzeć w pracy lekarzy. W jakim zakresie?

Rola sztucznej inteligencji w diagnostyce obrazowej

Analiza badania EKG, czyli jednego z najbardziej znanych badań, odbywa się obecnie manualnie. Wymaga dużego doświadczenia od lekarza, który interpretuje wyniki. Rozpoznanie sygnałów EKG jest żmudne i czasochłonne, a czas oczekiwania pacjenta na wyniki może potrwać nawet kilka dni.

W przypadku chorób sercowo-naczyniowych profilaktyka i wczesna diagnoza są bardzo istotne.  Dostępna technologia umożliwia monitorowanie pacjentów, zarówno w szpitalu, jak i w domu. Algorytmy sztucznej inteligencji potrafią zautomatyzować analizę sygnałów EKG i uczynić ją bardziej precyzyjną. Dzięki sztucznej inteligencji sygnały z przeprowadzonego badania nie są rozpatrywane przez człowieka, ale za pomocą algorytmów opracowanych na podstawie danych pochodzących z uderzeń serca. Pozwalają one w krótkim czasie sporządzić przejrzysty raport, który jest gotowy do interpretacji przez lekarza i postawienia końcowej diagnozy.

Przykładem takiego algorytmu jest CoDE-ACS przetestowany na 10 286 pacjentach w sześciu krajach. Jak się okazało, jest on w stanie wykluczyć zawał serca u 99,6 proc. badanych. Co ważne, jego skuteczność nie zależy od płci, wieku ani od wcześniejszych problemów zdrowotnych.

– Są to bardzo obiecujące badania, które pokazują nam potencjał zastosowania algorytmów w kardiologii. Sądzę, że sztuczna inteligencja będzie odgrywała istotną rolę w kardiologii obrazowej. Dla pacjentów z ostrym bólem w klatce piersiowej spowodowanym zawałem serca wczesna diagnoza i leczenie ratują życie. Niestety, wiele stanów powoduje te powszechne objawy, a diagnoza nie zawsze jest prosta. Wykorzystanie danych i sztucznej inteligencji do wspierania decyzji klinicznych ma ogromny potencjał w zakresie poprawy opieki nad pacjentami i wydajności w naszych przepełnionych oddziałach ratunkowych. Tego typu rozwiązania umożliwią przyspieszenie selekcji pacjentów do konkretnego typu leczenia. Natomiast myślę, że pomimo jej coraz częstszego wykorzystania, sztuczna inteligencja nie będzie w stanie zastąpić człowieka podkreśla prof. Piotr Jankowski.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja rozpoznaje raka skóry na podstawie zdjęcia pacjenta

KardioTest – nowoczesne narzędzie wspierające profilaktykę kardiologiczną

W trosce o poprawę jakości życia polskich pacjentów eksperci kampanii „Akcja Kardioprotekcja”  stworzyli KardioTest — specjalne narzędzie, które ułatwia zbadanie kondycji własnego serca. Jest ono skierowane zarówno do osób przed incydentem sercowo-naczyniowym, jak i po przebytym zawale lub udarze. Opracowując to narzędzie, eksperci postawili sobie za cel edukowanie nawyków kardioprotekcyjnych Polaków. KardioTest wskazuje obszary w zakresie profilaktyki kardiologicznej oraz rehabilitacji kardiologicznej, o które pacjent powinien zadbać w pierwszej kolejności. Test, diagnozując złe nawyki, indywidualizuje zalecenia i zachęca pacjentów do wdrożenia dobrych praktyk kardioprotekcyjnych.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego z 2020 r. wskazywały, że choroby układu krążenia w Polsce są główną przyczyną zgonów.

Więcej informacji na temat kampanii “Akcja Kardioprotekcja” można znaleźć na stronie www.kardioprotekcja.pl. Są tam materiały poradnikowe i webinary oraz test kardioprotekcji, który ma na celu sprawdzenie stanu serca Polaków i zalecenie dobrych praktyk kardioprotekcyjnych. Inicjatorem kampanii jest Zentiva.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

10-12 lipca odbędzie się 10. festiwal “Ślimakowe Rytmy”

W dniach 10-12 lipca odbędzie się jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu "Ślimakowe Rytmy". Jak zwykle będzie mu towarzyszyć konferencja naukowo-szkoleniowa.