Czy maść okaże się skuteczniejsza w leczeniu wysypki po lekach celowanych?

Czy maść okaże się skuteczniejsza w leczeniu wysypki po lekach celowanych?

Fot. pixabay.com

Amerykańscy naukowcy opublikowali wyniki badania I fazy z zastosowaniem kremu zawierającego inhibitor BRAF w leczeniu wysypki spowodowanej terapią anty-EGFR. Po jej zastosowaniu dolegliwości zmniejszyły się u sześciu spośród dziesięciu chorych.

W opinii autorów badania zmniejszenie nasilenia wysypki ma istotne znaczenie, pozwoli bowiem na utrzymanie skutecznego leczenia onkologicznego. Leki celowane, w tym m.in. skierowane przeciwko receptorowi naskórkowego czynnika wzrostu (ang. epidermal growth factor receptor, EGFR) są jednym z największych osiągnięć onkologii ostatnich dekad. Leki te znacząco poprawiły wskaźniki przeżyć chorych na m.in. raka jelita grubego czy płuca. Ich stosowanie nie jest jednak pozbawione działań niepożądanych. Jednym z najczęstszych jest trądzikopodobna wysypka. W niektórych przypadkach jej duże nasilenie wymusza zmniejszenie dawki leku, przerwanie lub nawet zakończenie terapii.

Dotychczas w leczeniu zmian skórnych wywołanych lekami celowanymi stosowano głównie glikokortykosteroidy i antybiotyki. Czy maść z inhibitorem BRAF okaże się od nich skuteczniejsza? Na to pytanie będzie można odpowiedzieć o przeprowadzeniu badania klinicznego z udziałem większej grupy chorych. Obecnie trwa do niego nabór.

Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, cancerdiscovery.aacrjournals.org

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may also like

Dieta roślinna najskuteczniej łagodzi objawy COVID-19

W czasopiśmie naukowym „BMJ Nutrition, Prevention & Health”