Czego potrzebuje skóra wrażliwa zimą?

Czego potrzebuje skóra wrażliwa zimą?

dr inż. Anna Oborska

“Cera wrażliwa to cera o szczególnych wymaganiach i potrzebach. Zasady jej pielęgnacji zmieniają się wraz z porami roku” – przypomina dr Anna Oborska, chemik i kosmetolog.

Taką cerę charakteryzuje nasilona reaktywność immunologiczna i osłabiona bariera skórna. Na zmiany temperatur, wiatr, mróz i wiatr reaguje pieczeniem, napięciem, długotrwałym swędzeniem i zaczerwieniem. “Te odczucia mogą u różnych osób mieć różne nasilenie” – tłumaczy ekspertka.

Jakich składników szukać w kosmetykach dla cery wrażliwej?

Na szczęście istnieje wiele składników, które mogą pomóc przetrwać zimę skórze wrażliwej. Warto o nich pamiętać, sięgając po kosmetyki, od których uginają się półki w drogeriach.

  • Pantenol (prowitamina B5) – przyspiesza gojenie, stymuluje odnowę komórkową, łagodzi podrażnienia, pobudza procesy wzrostu, działa ochronnie i silnie nawilża.
  • Alantoina – występuje w kiełkach zbóż, łupinach kasztanów i wielu innych roślinach. Przyczynia się do regeneracji uszkodzonej skóry, ma silne działanie łagodzące i kojące, zmiękcza skórę i usuwa spękania.
  • Aloes – działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo, doskonale nawilża i regeneruje naskórek, chroni przed promieniowaniem UV, poprawia elastyczność i ukrwienie skóry.
  • Arnika górska – wzmacnia i obkurcza naczynka krwionośne, działa przeciwobrzękowo, łagodzi stany zapalne skóry, regeneruje, jest naturalnym filtrem słonecznym i bardzo częstym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery naczynkowej.
  • Kasztanowiec – zawiera escynę, która uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych, działa przeciwobrzękowo i przeciwwysiękowo, hamuje działanie hialuronidazy, która rozkłada kwas hialuronowy w organizmie, w jego składzie jest również eskulina – związek o działaniu ściągającym.
  • Oczar wirginijski – poprawia krążenie podskórne i ukrwienie skóry, wzmacnia ścianki naczyń włosowatych, działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo, reguluje pracę gruczołów łojowych i przyspiesza proces regeneracji skóry.
  • Ogórecznik lekarski – przyspiesza gojenie, działa przeciwzapalnie, jest składnikiem często stosowanym w kosmetykach przeznaczonych dla skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień i alergii.
  • Nagietek lekarski – ma działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i grzybobójcze, zawiera karotenoidy i flawonoidy – substancje chroniące skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Poza wyżej wymienionymi do korzystnych składników dla cery wrażliwej należą jeszcze: witaminy – zwłaszcza C i E, kiełki pszenicy, algi i oleje – szczególnie z wiesiołka, ogórecznika, awokado i kokosowy.

Chroń skórę przed promieniowaniem słonecznym!

Poza odpowiednim doborem składników, bardzo ważne są również filtry UV. To nieprawda, że promienie słoneczne operują wyłącznie latem. Zimą również docierają do skóry, również w pochmurne dni.

Nie zapominajmy o ochronie przed słońcem, szczególnie w górach. Pamiętajmy, że promienie UVA wnikają do skóry właściwej i powodują rozliczne uszkodzenia. Są odpowiedzialne za fotostarzenie skóry, powstawanie bruzd i zmarszczek. Nie lepiej jest z promieniami UVB, które powodują stany zapalne i rumień, również są przyczyną fotostarzenia, a także nowotworów. Zima słońce może być nie mniej groźne niż latem. Stawką jest nie tylko uroda, ale także zdrowie.

[dr Anna Oborska, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego]

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

10-12 lipca odbędzie się 10. festiwal “Ślimakowe Rytmy”

W dniach 10-12 lipca odbędzie się jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu "Ślimakowe Rytmy". Jak zwykle będzie mu towarzyszyć konferencja naukowo-szkoleniowa.