„Cera wrażliwa to cera o szczególnych wymaganiach i potrzebach. Zasady jej pielęgnacji zmieniają się wraz z porami roku” – przypomina dr Anna Oborska, chemik i kosmetolog.
Taką cerę charakteryzuje nasilona reaktywność immunologiczna i osłabiona bariera skórna. Na zmiany temperatur, wiatr, mróz i wiatr reaguje pieczeniem, napięciem, długotrwałym swędzeniem i zaczerwieniem. „Te odczucia mogą u różnych osób mieć różne nasilenie” – tłumaczy ekspertka.
Jakich składników szukać w kosmetykach dla cery wrażliwej?
Na szczęście istnieje wiele składników, które mogą pomóc przetrwać zimę skórze wrażliwej. Warto o nich pamiętać, sięgając po kosmetyki, od których uginają się półki w drogeriach.
- Pantenol (prowitamina B5) – przyspiesza gojenie, stymuluje odnowę komórkową, łagodzi podrażnienia, pobudza procesy wzrostu, działa ochronnie i silnie nawilża.
- Alantoina – występuje w kiełkach zbóż, łupinach kasztanów i wielu innych roślinach. Przyczynia się do regeneracji uszkodzonej skóry, ma silne działanie łagodzące i kojące, zmiękcza skórę i usuwa spękania.
- Aloes – działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo, doskonale nawilża i regeneruje naskórek, chroni przed promieniowaniem UV, poprawia elastyczność i ukrwienie skóry.
- Arnika górska – wzmacnia i obkurcza naczynka krwionośne, działa przeciwobrzękowo, łagodzi stany zapalne skóry, regeneruje, jest naturalnym filtrem słonecznym i bardzo częstym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery naczynkowej.
- Kasztanowiec – zawiera escynę, która uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych, działa przeciwobrzękowo i przeciwwysiękowo, hamuje działanie hialuronidazy, która rozkłada kwas hialuronowy w organizmie, w jego składzie jest również eskulina – związek o działaniu ściągającym.
- Oczar wirginijski – poprawia krążenie podskórne i ukrwienie skóry, wzmacnia ścianki naczyń włosowatych, działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo, reguluje pracę gruczołów łojowych i przyspiesza proces regeneracji skóry.
- Ogórecznik lekarski – przyspiesza gojenie, działa przeciwzapalnie, jest składnikiem często stosowanym w kosmetykach przeznaczonych dla skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień i alergii.
- Nagietek lekarski – ma działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i grzybobójcze, zawiera karotenoidy i flawonoidy – substancje chroniące skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Poza wyżej wymienionymi do korzystnych składników dla cery wrażliwej należą jeszcze: witaminy – zwłaszcza C i E, kiełki pszenicy, algi i oleje – szczególnie z wiesiołka, ogórecznika, awokado i kokosowy.
Chroń skórę przed promieniowaniem słonecznym!
Poza odpowiednim doborem składników, bardzo ważne są również filtry UV. To nieprawda, że promienie słoneczne operują wyłącznie latem. Zimą również docierają do skóry, również w pochmurne dni.
Nie zapominajmy o ochronie przed słońcem, szczególnie w górach. Pamiętajmy, że promienie UVA wnikają do skóry właściwej i powodują rozliczne uszkodzenia. Są odpowiedzialne za fotostarzenie skóry, powstawanie bruzd i zmarszczek. Nie lepiej jest z promieniami UVB, które powodują stany zapalne i rumień, również są przyczyną fotostarzenia, a także nowotworów. Zima słońce może być nie mniej groźne niż latem. Stawką jest nie tylko uroda, ale także zdrowie.
[dr Anna Oborska, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego]