Minister zdrowia: Chorzy na cukrzycę nie powinni odstawiać metforminy

Minister zdrowia: Chorzy na cukrzycę nie powinni odstawiać metforminy

Fot. MZ

„Korzyści wynikające ze stosowania metforminy znacznie przewyższają hipotetyczne ryzyko związane z działaniem znajdującej się w nich substancji, której obecność stwierdzono w badaniach za granicą” – uspokaja chorych na cukrzycę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Warszawie, powołując się na opinie przedstawicieli Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Narodowego Instytutu Leków, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Naczelnej Izby Aptekarskiej, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz sześciu konsultantów krajowych (m.in. w dziedzinie diabetologii, chorób wewnętrznych i endokrynologii), minister poinformował, że polskie instytucje kontrolujące bezpieczeństwo leków i Europejska Agencja Leków nie mają żadnych przesłanek, aby leki zawierające metforminę wycofywać z rynku.

“Jeśli w którejś serii leków stwierdzona zostanie przekroczona norma nitrozoamin, na pewno zostaną one wycofane z rynku. Na razie jest mowa jedynie o śladowych ilościach tych substancji, które nie są zanieczyszczeniem, lecz ubocznym produktem syntezy leków i prawdopodobnie występowały w nich już od dłuższego czasu” – powiedział minister Łukasz Szumowski.

Jednocześnie wyjaśnił, że Europejska Agencja Leków, wbrew niektórym doniesieniom medialnym, nie wydała alarmistycznego komunikatu w sprawie metforminy, a jedynie poinformowała o wynikach analizy różnych partii leków zawierających metforminę pod kątem obecności w nich nitrozoamin. „Zakomunikowała to w sposób spokojny i nie nakazała wycofania leków przeciwcukrzycowych z rynku europejskiego” – podkreślił Łukasz Szumowski.

Dodał, że śladowe ilości nitrozoamin wykryto we wszystkich fabrykach produkujących leki zawierające metforminę. Chodzi o fabryki zlokalizowane w Azji i Indiach, skąd metformina sprowadzana jest na rynki krajów europejskich.

Metformina to lek stosowany przez ponad 2 mln chorych na cukrzycę typu 2 w Polsce. Doniesienia o jej rzekomym zanieczyszczeniu rakotwórczą substancją chemiczną była przyczyną powołania sztabu kryzysowego, który zebrał się dzisiaj (4 grudnia) rano.

„Informacje o możliwym niepożądanym działaniu produktów leczniczych nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA), a do Ministerstwa Zdrowia nie zostały przekazane jakiekolwiek wytyczne EMA o wycofaniu leków ze sprzedaży ani o konieczności zaprzestania ich przyjmowania” – poinformowano dziennikarzy, apelując jednocześnie do pacjentów, aby nie odstawiali na własną rękę leków na cukrzycę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.