Minister zdrowia: Chorzy na cukrzycę nie powinni odstawiać metforminy

Minister zdrowia: Chorzy na cukrzycę nie powinni odstawiać metforminy

- Aktualności
Fot. MZ

„Korzyści wynikające ze stosowania metforminy znacznie przewyższają hipotetyczne ryzyko związane z działaniem znajdującej się w nich substancji, której obecność stwierdzono w badaniach za granicą” – uspokaja chorych na cukrzycę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Warszawie, powołując się na opinie przedstawicieli Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Narodowego Instytutu Leków, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Naczelnej Izby Aptekarskiej, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz sześciu konsultantów krajowych (m.in. w dziedzinie diabetologii, chorób wewnętrznych i endokrynologii), minister poinformował, że polskie instytucje kontrolujące bezpieczeństwo leków i Europejska Agencja Leków nie mają żadnych przesłanek, aby leki zawierające metforminę wycofywać z rynku.

„Jeśli w którejś serii leków stwierdzona zostanie przekroczona norma nitrozoamin, na pewno zostaną one wycofane z rynku. Na razie jest mowa jedynie o śladowych ilościach tych substancji, które nie są zanieczyszczeniem, lecz ubocznym produktem syntezy leków i prawdopodobnie występowały w nich już od dłuższego czasu” – powiedział minister Łukasz Szumowski.

Jednocześnie wyjaśnił, że Europejska Agencja Leków, wbrew niektórym doniesieniom medialnym, nie wydała alarmistycznego komunikatu w sprawie metforminy, a jedynie poinformowała o wynikach analizy różnych partii leków zawierających metforminę pod kątem obecności w nich nitrozoamin. „Zakomunikowała to w sposób spokojny i nie nakazała wycofania leków przeciwcukrzycowych z rynku europejskiego” – podkreślił Łukasz Szumowski.

Dodał, że śladowe ilości nitrozoamin wykryto we wszystkich fabrykach produkujących leki zawierające metforminę. Chodzi o fabryki zlokalizowane w Azji i Indiach, skąd metformina sprowadzana jest na rynki krajów europejskich.

Metformina to lek stosowany przez ponad 2 mln chorych na cukrzycę typu 2 w Polsce. Doniesienia o jej rzekomym zanieczyszczeniu rakotwórczą substancją chemiczną była przyczyną powołania sztabu kryzysowego, który zebrał się dzisiaj (4 grudnia) rano.

„Informacje o możliwym niepożądanym działaniu produktów leczniczych nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA), a do Ministerstwa Zdrowia nie zostały przekazane jakiekolwiek wytyczne EMA o wycofaniu leków ze sprzedaży ani o konieczności zaprzestania ich przyjmowania” – poinformowano dziennikarzy, apelując jednocześnie do pacjentów, aby nie odstawiali na własną rękę leków na cukrzycę.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Sprawdź, gdzie od jutra będzie zaostrzony reżim

Od soboty w 19 powiatach z największym wzrostem