„Korzyści wynikające ze stosowania metforminy znacznie przewyższają hipotetyczne ryzyko związane z działaniem znajdującej się w nich substancji, której obecność stwierdzono w badaniach za granicą” – uspokaja chorych na cukrzycę minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Warszawie, powołując się na opinie przedstawicieli Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Narodowego Instytutu Leków, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Naczelnej Izby Aptekarskiej, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz sześciu konsultantów krajowych (m.in. w dziedzinie diabetologii, chorób wewnętrznych i endokrynologii), minister poinformował, że polskie instytucje kontrolujące bezpieczeństwo leków i Europejska Agencja Leków nie mają żadnych przesłanek, aby leki zawierające metforminę wycofywać z rynku.
„Jeśli w którejś serii leków stwierdzona zostanie przekroczona norma nitrozoamin, na pewno zostaną one wycofane z rynku. Na razie jest mowa jedynie o śladowych ilościach tych substancji, które nie są zanieczyszczeniem, lecz ubocznym produktem syntezy leków i prawdopodobnie występowały w nich już od dłuższego czasu” – powiedział minister Łukasz Szumowski.
Jednocześnie wyjaśnił, że Europejska Agencja Leków, wbrew niektórym doniesieniom medialnym, nie wydała alarmistycznego komunikatu w sprawie metforminy, a jedynie poinformowała o wynikach analizy różnych partii leków zawierających metforminę pod kątem obecności w nich nitrozoamin. „Zakomunikowała to w sposób spokojny i nie nakazała wycofania leków przeciwcukrzycowych z rynku europejskiego” – podkreślił Łukasz Szumowski.
Dodał, że śladowe ilości nitrozoamin wykryto we wszystkich fabrykach produkujących leki zawierające metforminę. Chodzi o fabryki zlokalizowane w Azji i Indiach, skąd metformina sprowadzana jest na rynki krajów europejskich.
Metformina to lek stosowany przez ponad 2 mln chorych na cukrzycę typu 2 w Polsce. Doniesienia o jej rzekomym zanieczyszczeniu rakotwórczą substancją chemiczną była przyczyną powołania sztabu kryzysowego, który zebrał się dzisiaj (4 grudnia) rano.
„Informacje o możliwym niepożądanym działaniu produktów leczniczych nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA), a do Ministerstwa Zdrowia nie zostały przekazane jakiekolwiek wytyczne EMA o wycofaniu leków ze sprzedaży ani o konieczności zaprzestania ich przyjmowania” – poinformowano dziennikarzy, apelując jednocześnie do pacjentów, aby nie odstawiali na własną rękę leków na cukrzycę.